Mažosios Lietuvos laiko ženklai – L.Valatkienės kūryboje

biblioteka vyskupas sabutisMeno mėgėjams, susirinkusiems Šilutės F.Bajoraičio viešojoje bibliotekoje į edukacinę programą „Mažoji Lietuva davė mums kalbą, raštą, pirmąsias knygas“, savo fotorefleksijų parodą pristatė žurnalistė, fotografė Lilija Valatkienė, Mažosios Lietuvos svarbą puoselėjant tradicijas ir saugant vertybes akcentavo ir Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios vyskupas Mindaugas Sabutis.

Fotoparodos autorė, baigusi žurnalistikos studijas Vilniaus universitete, savo karjerą pradėjo Šilutės laikraštyje „Pamarys“. Vėliau karjerą tęsė Vilniuje, redaguodama įvairius laikraščius ir internetinius naujienų portalus.

Šiuo metu menininkė dirba Lietuvos dailininkų sąjungoje, dalyvauja menininkų pleneruose, aktyviai fotografuoja keliaudama po Lietuvą.biblioteka valadkiene

Autorė teigia: „Mažoji Lietuva man – pati didžiausia“. Tuo galima įsitikinti pažvelgus į fotografės darbus, kurie primena tapytus paveikslus. Tokį įspūdį padeda susidaryti tai, jog jie yra spausti ant drobės.

Pirmą fotoaparatą „Smena“ tuo metu dar būsima žurnalistė ir fotografė gavo kaip dovaną, ir nors žurnalistikos studijos šiek tiek nutolusios nuo fotografijos, tačiau šiuos du dalykus L.Valatkienei pavyko puikiai suderinti. Baigiamuoju mokslo darbu tapo fotografijos apie neįžengiamas gamtos vietas, o tokioms ji pasirinko sunkiai, tik lėktuvu, pasiekiamas tolimiausias Rusijos vietas. Šis iššūkis leido įgyvendinti dar vieną menininkės svajonę – vaikystėje troškusi tapti stiuardese, rengiant darbą skraidė ne ką mažiau, nei šios profesijos atstovės.

Parodoje eksponuojamos fotorefleksijos – ieškojimų Rytprūsių kultūros liekanų Šilutės apylinkėse rezultatas. „Reflektuoti dabartinę vaizdais persotintą būklę yra tiek pat asmeniška, kaip ir rašyti dienoraštį. Įspausti laiko ženklai jaudina, verčia susimąstyti“, – sako L.Valatkienė. Vienas iš darbų, tiesa, parodoje neeksponuotas, papuošė Egidijaus Aleksandravičiaus knygos „Lietuvių pasaulio istorijos“ viršelį. Fotorefleksijoje pavaizduoti Mingės kaimo varteliai, tarsi kviečiantys į platųjį pasaulį, tačiau tuo pačiu ir slogūs, tarsi liūdintys pro juos išėjusių…

Vieną egzempliorių, su išleidusios knygą leidybos bendrovės „Lietuvos rytas“ akcininko Gedvydo Vainausko palinkėjimu, L.Valatkienė dovanojo ir bibliotekai.
Vyskupas Mindaugas Sabutis dialogo su publika metu aptarė įvairius istorijos puslapius, Mažosios Lietuvos gyventojų siekį ir pasiryžimą net ir gyvenant sunkiu metu nepamiršti savo kalbos, rašto, kilmės, kultūros, visa tai puoselėti ir palikti ateities kartoms.

Vakarą muzikiniais tonais nuspalvino Šilutės pirmosios gimnazijos folkloro ansamblis, mintimis dalijosi Vytautas Juška – kultūros ir visuomenės veikėjas, buvęs ilgametis Australijos lietuvių bendruomenės pirmininkas.