Medieną irgi pirksime internetu

miskai uredas SBairasauskas ir uredo pavaduotojas ASkirbutasNaujausios technologijos palengvina ir miško medžiagos pirkimą – apie šiam tikslui įdiegtą elektroninę pardavimo sistemą „AMEPS“ savo pirkėjus – juridinius asmenis – informuoja Šilutės urėdija.

Jeigu iki šiol medienos įsigyti norėję pirkėjai privalėjo patys atvežti arba atsiųsti į urėdiją paraišką ir kitus dokumentus, dabar įsigyti norimą kiekį medienos jie galės neišeidami iš savo kabineto.

Urėdas Stepas Bairašauskas ir jo pavaduotojas Arūnas Skirbutas pasakoja, jog apvaliosios medienos pirkimo konkursai Lietuvoje pradėti rengti ne iš karto po Nepriklausomybės atkūrimo. Buvo laikas, kai pirkėjai tiesiog parašydavo paraiškas, su jais buvo sudaromos sutartys, o kainos buvo visiems vienodos – pagal nustatytą kainininką.

Maždaug nuo 1997-ųjų gautas nurodymas medieną pardavinėti tik konkurso tvarka – taip prekiauta bene iki 2005-ųjų. Buvo skelbiami pusės metų arba ilgalaikiai konkursai, o kainos kito kas pusmetį. Kito jos net ir tiems pirkėjams, kurie pirkimo sutartį buvo sudarę, pavyzdžiui, 3 metams.

Nuo šių metų šalies urėdijos pereina prie dar vienos naujovės – apvaliosios medienos pardavimas bus vykdomas tik per elektroninę sistemą „AMEPS“. Taip įgyvendinamas aplinkos ministro 2011 m. gruodžio 16 d. įsakymas „Dėl prekybos apvaliąja mediena taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“. Jau sukurtas ir internetinis puslapis www.ameps.lt

Tiesa, pernai lapkričio mėnesį konkursas dėl medienos pardavimo pirmąjį šių metų pusmetį vyko dar pagal senąją tvarką, bet antrąjį pusmetį medieną miškininkai pardavinės jau pagal naują tvarką – per minėtą elektroninę sistemą.miskai mokymai 2012 01 23 11

Miškų urėdijos vadovai pirmiausia akcentuoja, kad ši sistema galioja tik valstybinio miško pardavėjams, t.y., urėdijoms, o privačių miškų savininkai gali elgtis kaip tinkami. Be to, naujoji sistema skirta tik juridiniams asmenims.

Fiziniams asmenims medienos pirkimo taisyklės nesikeičia: norėdami nusipirkti malkų ar stataus miško, jie, kaip ir anksčiau, turės kreiptis į girininkijas, medieną parduos girininkai, atsižvelgę į turimus resursus.

Padarinės medienos (pjautinių rąstų) pardavimui leidimą išduoda urėdija.

Sistemos administratorius – Generalinė miškų urėdija. Visos šalies urėdijos metų gale privalo suderinti medienos kiekius, kurie bus parduoti kitais metais.

Šilutiškiai tuos kiekius suderino lapkritį, tuomet įvyko ir pirmojo šių metų pusmečio medienos pirkimo konkursas. Antrojo pusmečio konkursas vyks gegužės viduryje.

Visos Lietuvos urėdijos parduodamus medienos kiekius ir jos kainas paskelbia „AMEPS“ elektroninėje sistemoje. Dalyvauti aukcione norintys pirkėjai užsiregistruoja ir perveda pradinį įnašą. Urėdijos gauna tuos įnašus, užregistruoja pirkėjus ir šiems suteikiama teisė dalyvauti aukcione.

Aukciono dieną varžomasi 15 minučių, bet išskirtiniais atvejais aukcionas pratęsiamas iki 45 minučių.

Šilutės urėdija savo pirkėjams – mūsų zonos juridiniams asmenims – sausio mėnesį surengė naujosios tvarkos mokymus, tad nesusipažinusių su šia tvarka jau nebeliko.

Jau buvo paskelbtas ir vienas konkursas pirkti kirtimo atliekas kirtavietėje (šakas), bet jis neįvyko. Konkursas bus skelbiamas dar kartą, o medienos pardavimo kainos 10 proc. sumažintos.

Silutes naujienu LOGO