Medikai džiaugėsi ramesnėmis Kalėdomis, bet šilutiškiai „atsipalaidavo“ tarpušvenčiu

Kiekvienas šventinis laikotarpis atneša ne tik džiugių ir ilgam išliekančių prisiminimų, bet ir didesnius rūpesčius ar padidėjusį darbo krūvį.

Šilutės greitosios pagalbos medikams švenčių metu darbo netrūko: vien tik palydint senuosius ir sutinkant Naujuosius metus gautas net 61 iškvietimas.

Ypač tai gali patvirtinti medikai, kurie per šventes kaskart patiria gerokai didesnę įtampą, stresą ir turi gerokai daugiau darbo. Mūsų sveikatos sergėtojai, tuomet pluša negalvodami apie vaišėmis nukrautus stalus ar pasibuvimą artimųjų rate, o atkakliai kovoja už pacientų sveikatos būklę, teikia skubią pagalbą, jei jos tik prireikia.

Šiemetinės didžiosios metų šventės nebuvo išimtis: šilutiškiams ir psichika sutriko, ir ligos paūmėjo, ir nelaimingų atsitikimų buityje netrūko.

Kalėdos praėjo gana lengvai

Apie tai, koks buvo šventinis Kalėdų ir Naujųjų sutikimo metas mūsų medicinos darbuotojams, „Šilutės naujienos“ kalbėjosi su Greitosios medicinos pagalbos skyriaus Šilutėje vyresniąja slaugytoja Alma Vendzeliene.

Anot medikės, šių metų palydėtuves šilutiškiai praleido gana santūriai. Vien kalėdinio savaitgalio metu, gruodžio 25 – 26 d., į skubius iškvietimus medikų automobiliai lėkė 50 kartų, tai yra, 25 d. gauti 27, o 26 d. – 23 iškvietimai. Pasak A. Vendzelienės, toks iškvietimų skaičius beveik nesiskiria nuo įprastų dienų. Juolab, kad šventiniu laikotarpiu medikai skubėjo suteikti medicininę pagalbą ne dėl neatsakingo šventimo padarinių ar pasekmių. Tomis dienomis rajono gyventojų negalavimai buvo įprasti: paūmėjusios lėtinės ligos, sutriko psichika, širdies ritmas, atsirado karščiavimas, pilvo skausmai, paūmėjo onkologinės ligos, pakilo ar per daug nukrito kraujo spaudimas, gautas iškvietimas ir dėl prasidėjusio gimdymo.

Medikė džiaugiasi, kad šventiniu laikotarpiu nebuvo jokių didesnių automobilių avarijų ar muštynių, po kurių reikia skubiai gelbėti sunkiai sužalotus žmones.

Vis dėlto, šiemet šilutiškiai, laikęsi santūriau per šventes, atsipalaidavo po jų. Kaip „Šilutės naujienoms“ sakė A. Vendzelienė, keistoka diena buvo gruodžio 30-oji, ketvirtadienis. Tądien Greitosios pagalbos medikai sulaukė bene daugiausiai iškvietimų, kas nėra būdinga darbo dienai – jų buvo net 33. Anot pašnekovės, ketvirtadieniniai iškvietimai bene dažniausi buvo dėl apsvaigusių piliečių, kurie gulėjo viešosiose vietose, jau buvo praradę orientaciją ir todėl kėlė nerimą aplinkiniams.

Per Naujuosius – 61 iškvietimas

Palydint senuosius ir sutinkant 2022-uosius metus, gruodžio 31 d. – sausio 1 d., Šilutės greitosios medicinos pagalbos ekipažai buvo iškviesti jau net 61 kartą. Anot A. Vendzelienės, sulaukta 9 iškvietimų dėl nelaimingų atsitikimų buityje. Dėl paūmėjusių lėtinių ligų šilutiškiai kvietėsi medikus bene daugiausiai – net 44 kartus. Taip pat 7 iškvietimai užfiksuoti kaip neproduktyvūs, tai yra, atvykus medikams į nurodytą vietą, nukentėjusieji arba atsisakė medicinos paslaugų, arba jau buvo pasišalinę. Vienas iškvietimas buvo iš viso atšauktas.

Anot Greitosios medicinos pagalbos medikų, palyginus su ankstesniais tokiais šventiniais periodais, šiemet visgi buvo gana ramus metas, nebuvo nei tragiškų avarijų, nei smarkių sužalojimų.

Traumos guldė senukus

Apie tai, kokie besibaigiantys metai buvo Šilutės ligoninės Traumatologijos – chirurgijos skyriuje, paklausėme šios gydymo įstaigos vadovo, traumatologo – chirurgo Algio Starkaus.
„Buvo laikotarpis prieš dvi – tris savaites, kai skyriuje beveik neturėjome laisvos vietos, o pagrindiniai pacientai buvo traumas dėl lauke esančio slidumo patyrę senyvo amžiaus žmonės“, – sakė A. Starkus.

Anot mediko, kai tik pašąla arba prasideda atlydys, labiausiai kenčia silpnieji, vyresnio amžiaus žmonės. Minėtu laikotarpiu jų ligoninėje buvo paguldyta su tikrai rimtomis traumomis – šlaunikaulių, blauzdikaulių lūžiai, blauzdų čiurnų išnirimai, galvos traumos, rankos riešo lūžimai ir t.t.
„Atšalimo lauke laikotarpis besibaigiančiais metais nebuvo kažkuo išskirtinis. Kiekvienais metais, esant panašioms oro sąlygoms, sulaukiame pacientų su tipiškomis traumomis dėl slydimo“, – sakė A. Starkus.

Kad šito pavyktų išvengti, anot mediko, reikia ir asmeninių pastangų. Pirmiausia, nejudėti iš namų be reikalo, dėvėti avalynę grubiu padu, globoti senus žmones. Taip pat ir gatvių prižiūrėtojai turėtų laiku atlikti savo pareigą – nukasti sniegą, pabarstyti slidžią dangą smėliu ar druska.

Kreipdamasis į šilutiškius, Šilutės ligoninės vadovas A. Starkus palinkėjo sveikatos, supratimo, pakantumo, atjautos skurstantiems ir kenčiantiems, vieningumo. Anot mediko, kiekvienas sunkmetis labai dažnai žmonių bendrystę išardo, tai matome ir šiandien, kovojant su pandemija.

„Linkiu bendruomeniškumo, empatijos, gerų darbų. Kiekvienas geras darbas, žinokite, anksčiau ar vėliau tikrai sulauks atlygio“, – atsisveikindamas sakė A. Starkus.