Medikai įspėja: tik kas dešimtas vaikas – sveikas

vaikaiPrieš mokslo metų pradžią gydymo įstaigose padaugėja mokyklinio amžiaus vaikų ir paauglių, kurie kai kurias gydymo įstaigas užkemša, todėl susidaro eilės.

Prasidėjus mokslo metams mokyklos reikalaus profilaktinio vaiko sveikatos patikrinimą įrodančio dokumento. Juo paprastai suskumbama pasirūpinti per rugpjūtį ir rugsėjį. Būsimųjų pirmokų tėveliams ir visiems kitiems mokiniams nustatytos formos Vaikų sveikatos pažymėjimus į švietimo įstaigas pristatyti reikia iki rugsėjo 15 d.

Kasmet vaikų sveikatos pokyčius stebintys medikai pastebi, kad vaikų sveikatos būklė blogėja. Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos ekspertai tvirtina, kad visiškai sveikų vaikų tėra tik dešimtadalis, visi kiti – mažiau ar daugiau sergantys arba turintys sveikatos sutrikimų. Kai kurie medikai įsitikinę, kad vaikus susargdina ne tik sėslumas ir praleistos ilgos valandos prie kompiuterių, nesveikas maistas ir teršalai, bet ir vitamino D stygius. Dėl šio vitamino trūkumo minkštėja kaulai ir krypsta vaikų stuburai.

Netaisyklingą laikyseną lemia vitamino D stygius

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos ekspertė, Vilniaus „Karoliniškių šeimos klinikos“ vaikų ligų gydytoja Daiva Stanislovaitienė teigia, kad daugiausiai vaikai kenčia nuo iškrypusių stuburų ir netaisyklingos laikysenos, blogėjančios regos ir alergijų.

„Kiekvienais metais atlikdama profilaktinius vaikų patikrinimus pastebiu liūdnas tendencijas – vis rečiau galiu dokumentuose parašyti, kad vaikas visiškai sveikas. Daugiausiai pastebiu skoliozės arba iškrypusio stuburo požymių ir regos sutrikimų. Iš simptomų dažnai įtariu, kad vaikas gali būti kam nors alergiškas. Atlikę kraujo tyrimus, patvirtiname ne tik alergiją, bet ir nustatome nemažai anemijos arba mažakraujystės atvejų“, – sako pediatrė D. Stanislovaitienė.

Nors blogėjantis regėjimas ir iškrypę vaikų stuburai dažnai siejami su besaikiu sėdėjimu prie kompiuterio, tačiau gydytoja Eglė Marciuškienė tvirtina, kad tai didelės įtakos regėjimui ir netaisyklingai laikysenai neturi. „Studijuodama užsienio medikų mokslines publikacijas padariau išvadą, kad minkštėjantiems vaikų kaulams ir silpstančioms akims įtakos turi vitamino D stoka. Kai gimsta vaikutis, kuris sulaukia 1 mėnesio, pediatras paprastai paskiria vitamino D lašiukus. Ir mamytės lašiukus duoda taip, kaip gydytojas liepė.

2012 m. atlikta suaugusiųjų ir vaikų vitamino D tyrimų analizė parodė, kad vaikams iki 2 metų vitamino D kiekis optimalus yra 57 proc. tirtųjų. Ir staiga nuo 2 metukų optimalų kiekį turi tik 13 proc. vaikų, o 85 proc. turi stoką arba deficitą, 2 proc. kritinį deficitą.

Amžiaus grupėje nuo 6 iki 18 metų kritinį deficitą turi net 27 proc. vaikų, taigi trečdalis vaikų yra didelės rizikos grupėje“, – aiškina Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininkė, laboratorijos „Sosdiagnostika“ direktorė E. Marciuškienė.
 
Pasak gydytojos, dėl tokios situacijos kalta mamyčių susiformavusi nuomonė, kad kol vaikas auga iki dvejų metukų, reikia duoti vitamino D, o paskui jau nebereikia. „Galbūt pamiršta mamos, nes vaikai išeina į darželį, mamos išeina į darbus. Ir alergijos, ir regos sutrikimai, ir svarbiausia – visos kaulų, raumenų sistemos ligos prasideda dėl vitamino D stygiaus. Iki metukų mes bijome rachito, kad kauliukai augs ir jie iškryps, ir bus šiuo metu jau retai pasitaikančio O arba X formos kojytės. Bet vaikai auga iki 18 metų ir kaulams reikia toliau vitamino D ir kalcio. O jo paprastai vyresni vaikai nebegauna“, – vitamino D trūkumo ir dėl to kylančių ligų priežastis įvardija gydytoja E. Marciuškienė.

Prastėjančios regos galima išvengti

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos ekspertė, akių klinikos „Lirema“ vyriausioji gydytoja, oftalmologė Lilija Socevičienė teigia, kad intensyviam regos silpimui kelią galima užkirsti anksti pastebėjus akių funkcijos pakitimus.

„Būtina kasmet atidžiai tikrinti vaikų regą, o esant bent menkiausiems pakitimams – siųsti konsultacijai akių ligų specialistams. Deja, nuolat susiduriame su užleistų ir įsisenėjusių akių ligų atvejais, kuomet prireikia net chirurginių operacijų. Tėveliai turėtų žinoti, kad iki šešerių metų dar galima diagnozuoti ir sustabdyti daugelio akių ligų progresavimą, o vėliau – daug sunkiau. Dėl to profilaktinės patikros yra būtinos norint užkirsti kelią įvairiems negalavimams“, – tikrinti vaikų akis ragina gydytoja L. Socevičienė.

Gydytojos L. Socevičienės teigimu, moksliniai tyrimai patvirtino faktą, kad vaikams aktyviai laiką leidžiant lauke, o ne prie kompiuterio, sumažėja trumparegystės rizika. Norėdami puoselėti gerą vaikučių regėjimą ir stiprinti jų akis, tėveliai turėtų kuo daugiau duoti vaikams valgyti morkų, mėlynių ir kitų daržovių, pieno gaminių – šių produktų sudėtyje gausu akims reikalingų medžiagų ir vitaminų.