Mediko profesiją pasimatavusios gimnazistės: „Mediko darbas sunkus ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai“

Ginnazistes ligonineje_2Lapkričio 2-ąją penkios Šilutės pirmosios gimnazijos mokinės užsivilko baltus chalatus ir iš arčiau galėjo susipažinti su mediko profesija. Dvi iš jų pamatė koks yra chirurgų darbas, dar trys susipažino su slaugytojos profesija.

„Apsilankymas ligoninėje buvo kažkas nuostabaus – gavome neįkainojamos patirties. Susidarė įspūdis, kad mediko darbas – sunkus ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai“, – „Šilutės naujienoms“ pasakojo devintokė Ugnė Bertašiūtė.

Jaunojo mediko mokyklos idėja ir iniciatyva – Pirmosios gimnazijos dorinio ugdymo (etikos) ir karjeros koordinatorės Renatos Petrenkienės, o idėją įgyvendinti padeda Šilutės miesto ligoninės vyr. gydytojas Darius Steponkus bei jo personalas.

Mediko profesiją pažinę gimnazistai jaučiasi dėkingi ligoninės vadovybei ir mokytojai R.Petrenkienei už naujas žinias, nepaprastą patirtį ir gerai praleistą laiką.

Personalas priėmė šiltai

Gimnazistėms atėjus į ligoninę, jas pasveikino ir pirmąjį žingsnį medicinos praktikanto kelyje žengti padėjo vyr. gydytojas D.Steponkus.

Prisistačiusios ir šiltai pabendravusios su vyriausiuoju gydytoju, merginos užsivilko chalatus ir vienai dienai tapo Šilutės ligoninės komandos dalimi.

Slaugytojomis tapusios gimnazistės Gintarė B., Viktorija ir Gintarė R. pasakojo, jog savo pagalba galėjo prisidėti matuodamos pacientams kraujo spaudimą ir surašinėdamos jų duomenis. Dvi valandas jos lankė palatas ir iš arti pažino medikų triūsą.

Tuo tarpu Ugnė ir Emilija stebėjo dvi operacijas – bambos išvaržos ir peties lūžio. Ugnę nustebino tai, jog specialistai dirba nors ir atsakingai, tačiau be didelio išgąsčio ar nerimo, kaip, pavyzdžiui, rodo filmuose. Kiekvienas jų žino kiekvieno savo kolegos žvilgsnių ar judesių reikšmes, ir kiekvienam yra aišku, koks žingsnis seks po to, ar kokio įrankio reikės.
Gimnazistes ligonineje
Merginos sako, kad visi ligoninės personalo darbuotojai su jomis buvo labai kantrūs, draugiški ir maloniai bendravo, noriai dalijosi savo patirtimi.

Išgirdo daug nesmagių istorijų

Vėliau merginos susipažino su darbu Reanimacijos ir intensyviosios terapijos bei Vidaus ligų skyriuose. Medikai joms parodė prietaisus ir papasakojo apie įvairius vaistus bei savo kasdienius darbus.

„Pamačiau daug sunkių ligonių, į kiekvieną pažiūrėjus suspausdavo širdį, matant, kaip stipriai žmonės kovoja dėl savo gyvenimo. Kiekvienas pacientas buvo prijungtas prie aibės aparatų, kurie tiksėjo, lašėjo, siurbė ar pacientui teikė deguonį“, – įspūdžiais dalinosi Ugnė.

Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje gimnazistėms teko išgirsti daug nesmagių, gniaužiančių kvapą istorijų – kaip tenka skubiai rūpintis net kūdikiais, žmonėmis po avarijos ir kaip sunkiai pavyksta susitaikyti, kai kažkas nepasiseka.

Nuoširdi slaugytoja sakė, jog dažnai tokia sąžinės graužatis spaudžia net grįžus namo – atrodo, kiekvieną kartą spėlioji ir klausi savęs, ką padarei ne taip, kad žmogus turėjo atsisveikinti su gyvenimu, galbūt dar ką nors buvo įmanoma padaryti, ir panašiai. Skaudžiausia, jog dažnai chirurgų, gydytojų, slaugytojų nesupranta pacientų artimieji – tenka sulaukti daug skaudžių žodžių, kuriuos gydytojai dar ilgai nešiojasi širdyse.

„Man, po keturių valandų vaikščiojimo ir stebėjimo tokių nesmagių vaizdų jau skaudėjo kojas ir galvą nuo nerimo ir šiokio tokio streso. Džiaugiuosi, kad bent ligoninėje nenualpau stebėdama operacijas. Tad susidarė įspūdis, kad medikų darbas sunkus ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai“, – pasakojo Ugnė.

Svarstė apie ateities profesijas

Pabendravusios su chirurgais ir kitais gydytojais merginos diskutavo apie savo ateities kelius. Ugnė pasakojo apie savo svajonių darbą – veterinariją , Emilija svarstė apie chirurgiją. Kitos pamąstė apie odontologiją ar slaugymą.

VšĮ „Šilutės gyvūnų gerovė“ savanoriaujanti Ugnė svarstė, kad mieliau dirbtų su benamiu šunyčiu, patyrusiu įvairias traumas, nei higieną pamiršusiu žmogumi. Anot jos, gyvūnai jaučia dėkingumą ir meilę, o pasiklausius gydytojų pasakojimų supranti, jog būna, kad žmonės būna labiau pikti ir nepatenkinti, nei dėkingi.

„Kartais pasijunti kaltas dėl žmogaus ligų. Kadangi tiek žmogaus, tiek gyvūno organizmai beveik identiški – einu ir į jaunojo mediko mokyklą. Nors tai pirmasis mano rimtas apsilankymas ligoninėje, tačiau patirtis jau neišsemiama“, – sakė ji.

Džiaugiasi mokinių iniciatyva

Pirmosios gimnazijos karjeros koordinatorė Renata Petrenkienė pasakojo, kad Jaunojo mediko mokyklos idėja gimnazijoje gimė prieš 4 metus, pačių mokinių iniciatyva. Tuomet keturi aktyvūs gimnazistai norėjo iš arčiau susipažinti su mediko darbu, nes ketino studijuoti mediciną.

Šią idėją palaimino ir Šilutės ligoninės vyr. gydytojas D.Steponkus. Nuo tada prasidėjo gimnazistų vizitai į ligoninę – operacijų stebėjimas, susipažinimas su įvairių skyrių darbu. Pavyzdžiui pernai du jauni Šilutės ligoninės gydytojai gimnazistams parodė kaip atlikti dirbtinį kvėpavimą ir širdies masažą.

Anot R.Petrenkienės, „pačiupinėti“ mediko profesiją yra gerai dėl kelių priežasčių. Visų pirma, medicinos studijos yra ilgos ir sunkios. Žmogus turi žinoti, ar jis tikrai bus tinkamas šiai profesijai. Jaunojo mediko mokykla jam leidžia tai pasitikrinti, pažinti save stresinėse situacijose, nes mediko darbas yra nelengvas ir psichologiškai. Mokytoja džiaugiasi, kad atsiranda mokinių, norinčių išbandyti save medicinos srityje.

Lapkričio 24 dieną mediciną norintys studijuoti gimnazistai važiuos į atvirų durų dienas Lietuvos sveikatos mokslų universitete. Kiek vėliau į Pirmąją gimnaziją planuoja atvykti D.Steponkus ir mokiniams pravesti motyvuojančią pamoką apie mediko darbą.

„Visada džiaugiamės, jeigu yra iniciatyva iš vaikų. Norime, kad jie išbandytų save, atrastų savo pašaukimą, o vėliau grįžtų į gimtąjį miestą“, – sakė R.Petrenkienė.