Mėgiama valgykla visam laikui užvėrė duris

VALGYKLA 1Trečiadienį paskutinę dieną dirbo, o vakare visam laikui duris užvėrė gal pusšimtį metų rusniškius ir šilutiškius, o taip pat iš visos Lietuvos suvažiuojančius žvejus ir turistus maitinusi Rusnės valgykla.

UAB „Šilutės prekyba“, kuriai priklausė ši maitinimo įmonė, vadovai sako, jog tokį sprendimą priėmė dėl kelių priežasčių, bet visos jos atvedė prie to, kad pastatą reikia rekonstruoti, o klientų nėra tiek, kad rekonstrukcija atsipirktų.

Kas šiame pastate bus ateityje, dar svarstoma.

Pelnas mažėja, pastatą išlaikyti brangu

Ir rusniškiai, ir šilutiškiai patvirtins, jog Rusnės miestelio valgykla turėjo gerą vardą. Čionai pietauti važiuodavo nemažai šilutiškių, žinoma, čia patiekalus pirkdavo ir iš visos Lietuvos į salą atvykstantys žvejybos mėgėjai.

Tačiau Europos Sąjungos reikalavimai visoms viešojo maitinimo įmonėms yra tokie aukšti, kad Rusnės valgyklos vadovams prieš keletą mėnesių tapo aišku, jog valgyklos pastatą reikia rekonstruoti, reikia nupirkti ir naują įrangą.

UAB „Šilutės prekyba“ direktorius Egidijus Kuzminskas sako suprantantis, kad visi reikalavimai yra tam, jog klientas būtų saugus, tačiau kai kurie iš tų reikalavimų jam vis tiek kelia šypseną. Pavyzdžiui, kad ir nurodymai rinkti kaulus ar kiaušinių lukštus. Šios maisto gamybos atliekos, kurių mažoje valgyklėlėje surenkama išties nedaug, turi būti išvežamos utilizuoti. Tai padaryti gali tik speciali įmonė, su kuria turi būti sudaryta sutartis. Anot E.Kuzminsko, ta sutartis kas mėnesį bendrovei kainuoja kelis šimtus litų, o išvežama vos keliolika kaulų…

Gamybininkams dažnai tenka atlikti brangius vandens tyrimus, įvykdyti begalę kitų higienistų ir įvairių tarnybų reikalavimų. Visa tai, žinoma, brangiai kainuoja. VALGYKLA 2

Dar viena priežastis – vis ilgėjantys pamario potvyniai, kurie miestelį vis ilgesniam laikui atskiria nuo pasaulio. Apsemtame miestelyje valgykla, žinia, tampa visai nebereikalinga, nes svečiai nebeatvažiuoja, o vietiniai valgo namuose. Per likusį metų laiką įmonė negali užsidirbti tiek pelno, kad jis kompensuotų per kelis apsėmimo mėnesius patiriamus nuostolius.

Pagaliau, ir turistų mūsų krašte, E.Kuzminsko pastebėjimu, nėra tiek, kiek buvo tikimasi sulaukti.

Sovietmečiu statytas valgyklos pastatas yra labai didelis – beveik 400 kvadratinių metrų ploto, nes tais laikais jame pietaudavo daug žmonių. Šiandien tokios erdvės nebereikia, o išlaikyti didžiulį pastatą yra labai brangu.

Pastatą reikia rekonstruoti

Galimybės Rusnės valgyklos vietoje steigti kavinę prekybininkai net nesvarstė, nes, anot E.Kuzminsko, ne tokia yra „Šilutės prekybos“ verslo kryptis. „Mes siekiame žmogų pamaitinti greitai, gardžiai ir pigiai“, – sako jis. 

Paskutinieji tikrinimai parodė, kad senutėlį pastatą būtina rekonstruoti. Kiek rekonstrukcija atsieitų? Pasak direktoriaus, ne mažiau kaip pusę milijono litų. O kada tas pusė milijono atsipirktų, negali pasakyti niekas.

Visos šios priežastys ir lėmė, kad nutarta uždaryti valgyklą. Čia dirbusios 3 virėjos, kurių dvi gyvena Šilutėje, bus įdarbintos Šilutės „Šyšos“ valgykloje.

Šiuo metu Rusnės valgyklos teritorijoje jau vykdomi istoriniai – urbanistiniai tyrimai, kurie pradėti rugsėjį ir gali užtrukti net iki pusės metų. Juos atlikti privalu norint pastatą rekonstruoti, nes jis yra kultūros paveldo gyvenvietėje.

Kas pastate bus vėliau? E.Kuzminskas sako, jog apie tai kalbėti dar anksti: galbūt bus atidaryta bendrovės parduotuvė, gal per tą laiką kils kitokių sumanymų.