Mėgstamiausias lietuvių pagardas – kečupas

ketchup-largeBeveik pusė (47,5 proc.) Lietuvos gyventojų teigia antruosius patiekalus dažniausiai skaninantys kečupu.

Mažiau populiarius pagardus – krienus, garstyčias, majonezą ir kitus – renkasi po 15 ir mažiau procentų gyventojų, rodo „Spinter tyrimų“ vasario mėnesį atlikta apklausa.

„Šio tyrimo duomenys patvirtino, kad kečupas Lietuvoje išlieka klasikiniu padažu antriesiems patiekalams gardinti. Žinome, kad maždaug trečdalis gyventojų juo maistą skanina kasdien“, – sako kiekybinį tyrimą inicijavusios bendrovės „Suslavičius – Felix“ generalinis direktorius Darijus Taraila.

Svarbu – be koservantų

„Pagrindinė šio tyrimo dalis buvo akla degustacija. 250 vyrų ir moterų, kurie dažniau nei kartą per savaitę valgo kečupą, ragavo Lietuvoje populiariausius kečupus. Skaniausiu jie įvardijo „Suslavičiaus“ kečupą be konservantų. Rezultatai rodo, kad šiame skonyje žmonės labiausiai įvertino saldumo ir rūgštumo balansą“, – sakė „GfK Baltic CR“ vyresnioji projektų vadovė Giedrė Plepytė.  

D.Taraila priduria, kad lietuviai ypatingą dėmesį teikia kečupo sudėčiai, pastaruoju metu itin svarbus ir faktas, ar jis – be konservantų.

„Išsiaiškinome, kad šis kriterijus kečupo mėgėjams – trečias pagal svarbą po skonio ir kainos. Jau prieš kurį laiką technologiškai užtikrinome, kad mūsų gaminamame kečupe nebūtų konservantų, ir netrukus prekybos vietose „Suslavičiaus“ kečupus pakeis naujieji gaminiai“, – sako įmonės vadovas.

Per metus suvalgome po 1,6 kg kečupo

Prieš porą metų konsultacijų įmonės „EKT grupė“ Lietuvoje atliktas tyrimas apie mūsų kraštiečių kečupo vartojimo tendencijas, konstatavo, kad kečupą vartoja net 82,1 procento Lietuvos gyventojų. Trečdalis jų (29,1 proc.) kečupą vartoja kiekvieną dieną arba mažiausiai 4-6 kartus per savaitę. Daugiau nei pusė (54,3 proc.) kečupo mėgėjų jį vartoja 2-3 kartus per savaitę. Du – tris kartus per mėnesį arba kartą per pusę metų kečupą valgo 16,7 proc. apklaustųjų.

„Vienas mūsų šalies gyventojas per metus vidutiniškai suvartoja 1,61 kg šio pagardo ir dažniausiai renkasi lietuviškus gaminius“, – teigiama apklausoje.

Pakenkti gali priedai

Įvairiuose šaltiniuose teigiama, kad nedidelėmis dozėmis vartojamas kečupas organizmui didesnės žalos nedaro. Vis dėlto pastaruoju metu dietologams ir sveikos gyvensenos specialistams nerimą kelią į padažo sudėtį įeinanti gausybė prieskonių ir įvairių dirbtinių priedų, pvz.: natrio benzoatas (E 211) , sintetiniai azo dažai (E 124).

Kečupas kaip maisto produktas nėra kenksmingas, kol į jo sudėtį nepridedama kenksmingų medžiagų. Jei pomidorų padažą gaminsite namuose, greičiausiai tai bus kokybiškas produktas. Jei kečupą perkate, atkreipkite dėmesį į etiketę, daugelis gamintojų deda įvairių konservantų, skonį bei spalvą stiprinančių cheminių medžiagų, tirštiklių.

Kečupas jaunystei saugotiMEN-FM10-tomatoes-1

Nors atrodo, kad pomidorai ir turėtų būti pagrindinė kečupo sudedamoji dalis, tačiau panašu, kad taip nėra. Gamintojai vis dar mėgsta pasididžiuoti, kad jų gaminamo padažo pakuotėje rasite 2-3 pomidorus. Pamėginkite namuose sutrinti 2-3 pomidorus, masę apvirti ir pažiūrėkite, kiek tyrelės gausite. Tikriausiai kiekis neprimins kečupo indelio.

Nors termiškai apdoroti pomidorai praranda vitaminus, tačiau bent galime pasidžiaugti, kad juos apdorojus, susidaro 10 kartų daugiau likopeno nei šviežiuose pomidoruose. Tai yra pigmentas, suteikiantis pomidorams raudoną spalvą. Jis sumažina širdies, kraujagyslių ligų tikimybę, saugo nuo kai kurių vėžio rūšių, skatina odos atsinaujinimą.

Į ką reikia atkreipti dėmesį perkant kečupą?

Dienraštis „Savaitė“ apibūdino keturis pasirinkimo kriterijus.

Į sudėtį. Gamintojai privalo nurodyti krakmolo ir tirštiklių kiekį, bet tai daro ne visuomet. Norėdami tai išsiaiškinti, suplakite padažą arba paverskite buteliuką: jeigu ant sienelių lieka pomidorų masės, vadinasi, produktas be dirbtinių tirštiklių. Jeigu suplakus buteliuką kečupas „nučiuožia“ nuo sienelių, nepalikdamas pėdsakų, – jame yra tirštiklių.

Į spalvą. Suplakite padažą – jo masė privalo būti vientisa ir raudonos spalvos. Jei masė ne vientisa, vadinasi į padažą pridėta dirbtinių dažiklių.

Į kvapą. Tikras kečupas kvepia pomidorais.

Į kainą. Nors ir labai norite sutaupyti, tačiau privalote žinoti, kad kokybiškas natūralus produktas negali būti pigus.

Naminis pomidorų padažas

Pasigaminti kečupo visai nesunku namie.

Jums prireiks: 1 kg „mėsingų“ pomidorų, 30 ml acto 9 proc., 70 g cukraus, 10 g druskos, maltų juodųjų pipirų.

Pomidorus supjaustykite gabaliukais ir virkite, kol pasidaro minkšti. Išvirusius pomidorus pertrinkite per sietelį. Pomidorų masę virkite toliau, kol kiekis sumažės du kartus. Baigdami virti įdėkite druskos, acto, pipirų. Jei mėgstate, į pomidorų padažą galima įdėti susmulkinto česnako arba mėgstamų prieskoninių žolelių: baziliko, oregono.

Naminis pomidorų padažas labai tinka su makaronų patiekalais, įvairiomis dešrelėmis, kepta mėsa. Skanaus.