Meilė apakina: iš moterų pinigus vilioja „Jungtinių Tautų chirurgai“, iš vyrų – „instagraminės gražuolės“

Kai prieš pernykštę Valentino dieną „Netflix“ išleido dokumentinę juostą „Tinderio aferistas“, filmas sulaukė pasaulinio ažiotažo, o pažinčių platformos pašalino filmo sukčiaus Simono Levievo profilį. Tačiau ar antrosios pusės paieškos internete po metų tapo saugesnės? Vargu. Mat vienišam žmogui noras turėti santykius, antrąją pusę yra stipresnis už šaltą protą.

Vyras ir moteris – tas pats žmogus

Pažinčių platformose ir socialiniuose tinkluose romantiniai sukčiai dažniausiai ieško ne tik vienišų merginų, o ir brandaus amžiaus moterų, nors į jų tinklus pakliūva ir vyrai.

Marijus Plančiūnas, „Paysera“ atstovas teigia, kad moterims makaronus kabina neva prestižinių profesijų atstovai, vyrai viliojami dailių merginų nuotraukomis, nors abiem atvejais kitoje ekrano pusėje su jumis gali bendrauti tas pats žmogus.

„Chrestomatinis sukčiaus tipažas: vakarietis „gydytojas“ ar „karys“, dirbantis humanitarinėje misijoje trečiojo pasaulio valstybėje. Darbas ekstremaliomis sąlygomis sukčiams yra priedanga. Ji reikalinga pateisinti, kodėl nepavyksta susisiekti vaizdo skambučiu ir kodėl pinigus prašoma pervesti žmogui su nevakarietiška pavarde. Štai praėjusią savaitę vyras pervedė 100 Eur „vaikų gydytojai Sirijoje“, kuriai prireikė lėšų „persikraustyti“. Mums pavyko vyrui sugrąžinti pinigus”, – sako M. Plančiūnas.

Romantiniai sukčiai ilgai bendrauja su santykių pasiilgusiu žmogumi, ir tik įgiję jo pasitikėjimą ima paprašyti pinigų, sugalvodami įvairių istorijų.

„Po savaičių ar mėnesių bendravimo užsieniečiui „gydytojui“ ar „verslininkui“ staiga kažkas nutinka. Tada jis paprašo laikinai atsiųsti pinigų už gydymą ar persikraustymą. Buvo atvejų, kai sukčiai neva išsiuntė dovaną, kuri “užstrigo” muitinėje, todėl dabar reikia į nurodytą sąskaitą sumokėti muito mokestį. Netikros istorijos gali tęstis be galo, kol po kelių mėnesių ar metų žmogus supranta apgavystę”, – sako M. Plančiūnas.

Gali skatinti nusikalsti

Romantiniai sukčiai aukoms taip apsuka galvas, kad „antroji pusė“ pradeda imti kreditus, siųsti intymias savo nuotraukas arba pati nesuprasdama tampa „pinigų mulu“ – atsidaro sąskaitą, o jos valdymą perduoda sukčiui.

„Romantiniai nusikaltimai populiarėja, nes socialiniai tinklai, pažinčių svetainės ir žinučių platformos ištrynė atstumus tarp sukčių ir ieškančiųjų antrosios pusės internete. Tuo tarpu pervedimai eurais įvykdomi per kelias akimirkas. Susigrąžinti išsiųstus pinigus praėjus mėnesiui ar net metams nėra galimybės”, – sako M. Plančiūnas.

Netgi supratę apgavystę dalis vienišių niekur nesikreipia. Jie jaučia gėdą ir bijo apie tai pasipasakoti. Todėl jeigu turite artimąjį, kuris užmezgė santykius internete su užsieniečiu, nebijokite paklausti, ar jį jau matė, perspėkite apie jums žinomus pavojus.

Finansų įstaigos prevenciškai stabdo įtartinas pinigines operacijas, remdamosis kliento KYC klausimynuose pateikta informacija ir analizuodama kliento finansinę elgseną praeityje. Todėl norint klientams padidinti savo apsaugą svarbu laiku atnaujinti šiuos klausimynus bei juose teikti teisingą informaciją.

Kaip atpažinti sukčių?

Dažniausiai prisistato prestižinių profesijų atstovu: gydytoju, verslininku, karininku. Jo ar jos nuotraukos internete – nepriekaištingos. Dirba ne Europoje, ypač populiaru – humanitarinės krizės zonose. Randa daugybę priežasčių nesusiskambinti ir atideda gyvus susitikimus. Paprašo paskolinti pinigų, nes staiga kažkas nutiko (pvz. gydė Sirijoje vaikus ir bankas užblokavo kortelę). Siunčia jums dovaną, bet jos nepristačius prašo padengti esą muito mokestį. Prašo intymių nuotraukų ar vaizdo įrašų (pasitaiko). Prašo atsidaryti sąskaitą ir perduoti jos valdymą (nes, pvz., jo sąskaitą bankas netikėtai užblokavo).

Nukentėjus nuo romantinio sukčiaus nedelsiant praneškite savo finansų įstaigai ir policijai. Finansų įstaigos nei jūsų artimiesiems, nei žiniasklaidai negali atskleisti informacijos apie jus, todėl jūsų papasakotų aplinkybių niekas nesužinos. Jeigu išgyvenate dėl patirtos situacijos, kreipkitės psichologinės pagalbos.

Pagal BNS inf.