Meldinių nendrinukių pamario krašte vėl sumažėjo trečdaliu

aleksejNei šienauti, nei paukščiui perėti. Šyšos (Šilutės r.) polderio pievose po potvynio, šiemet užtrukusio ilgus keturis mėnesius, vis dar žliugsi lėtai senkantis vanduo. Tad viltis išsaugoti senąsias meldinių nendrinukių perimvietes lankose aplink Šyšos siurblinę menka. Lizdavietėms pievos – pernelyg įmirkusios.

„Ir, mums, Šyšos kaimo ūkininkams, savo žalienose saugantiems europinės svarbos paukščius – nykstančias meldines nendrinukes – įveikti duobėtus, per potvynį sulaužytus kelius yra vargas.

Nei Nemuno deltos regioninis parkas, nei Šilutės seniūnija jų netvirtina, štai, pakeliui į oficialų meldinių nendrinukių sutikimą, įklimpom. Duslintuvas jau atsirėmė,“ – kalba Šyšos kaimo gyventoja Vanda.

Nevyriausybinė organizacija Baltijos aplinkos forumas ketvirtadienį po pietų pakvietė visus, kam rūpi globaliai nykstančių meldinių nendrinukių išsaugojimas, į improvizuotas šių retų paukščių sutiktuves ant Šyšos upės kranto ne taip toli iki jų žiočių.

Tik poilsio aikštelę prie siurblinės pasiekti laiku pasisekė ne visiems. Vienas lengvasis automobilis sulaužytame kelyje įklimpo, o apvažiuoti jį klampyne buvo rizkinga. Kad nesėstų į purvynę iki ašių.

Teko laukti, kol „Mercedes“ automobilį buksyru ištraukė rusniškio Petro Lengvino vairuojamas visureigis.

Meldinių nendrinukių sutiktuvių šventėje, organizuotoje Šilutės seniūnijos teritorijoje, seniūno Raimondo Steponkaus nebuvo. Todėl jam neteko išklausyti vietinių žmonių ir krašto svečių pretenzijų dėl netvarkomo kelio, kuris (ir ne tik čia) nuo potvynio liko apgailėtinos būklės.

Bet du kiti Šilutės rajono savivaldybės atstovai – vicemeras Šarūnas Laužikas, Kaimo reikalų skyriaus vedėjo pavaduotojas Povilas Budvytis (atsakingas už melioracinių sistemų priežiūrą), dėl įmirkusių kelių ir nenusausintų pievų guodžiančio nieko nepasakė.

P. Budvytis pranešė, kad šiemet siurblinė laiku dirbti nepradėjo, nes žiemą pačių polderių darbininkų buvo išplėšta, sugadinti varikliai ir reduktoriai. Vėliau sutvarkė, bet prasidėjo karščiai, melioratoriai delsė iš kanalų išpumpuoti vandenį, kad nepradėtų dusti žuvys.

„Jas perkėlus į upes, dabar galima pilnu tempu pompuoti vandenį ir nusausinti pievas. Tam reiks dar dviejų- trijų dienų“, – sako P. Budvytis.

Meldinių nendrinukių gyvenimo žinovu pristatytas ornitologas Žydrūnas Preikšas susirinkusiems pranešė naujausias žinias apie niekaip nesustabdomą meldinių nendrinukių populiacijos mažėjimą šalyje.

Pasak jo, 2011 metais visoj Lietuvoje gyveno apie 90 nendrinukių porų, bet pernai jų populiacija sumažėjo iki 60-ties.

„O šiemet, patikrinę jų perimvietes Šyšos polderyje, patekome į šokinę situaciją – pagal balsus suskaičiavome iš viso du giedančius patinėlius. Pernai čia buvo 23. Tik Uostadvario polderyje Rusnės saloje šiemet dar radome šešis, Kliošų-Tyrų pelkėje – apie trisdešimt.

Tad iš viso Lietuvoje suskaičiavome apie 40 porų. Išeitų, kad per metus meldinių nendrinukių yra vėl sumažėję apie 30 procentų. Tikimės, kad Šyšos polderyje situacija pagerės, kai siurblinė nutrauks vandenį nuo užliejamų pievų, kad paukščiai galėtų čia vėl perėti“, – sako Ž. Preikšas.

Per antrąją apskaitą, kuri vyks po dviejų savaičių, ornitologas tikisi čia aptikti daugiau nendrinukių. Bet, pasak jo, šie globaliai nykstantys, itin reti ir saugotini paukščiai, kasmet perintys Šyšos polderyje, antros vados jau nespės išperėti. Net jei pagaliau ir būtų pakankamai nusausintos užliejamos pievos.

Kad meldinių nendrinukių sutiktuvėse nedominuotų liūdna gaida, renginio organizatoriai vienai iš ūkininkių, kurios lankose šiemet be atsako giedojo vienišas nendrinukės patinėlis, įteikė atminimo dovanėlę. Kita ūkininkė, prie polderio kanalo savo valdose girdėjusi šį paukštį, dovanos juokaudama prašė, bet negavo.

Susirinkusieji buvo vaišinami sumuštiniais, gaiva, saldumynais, visuomenininkai ir valdžios atstovai atsakinėjo į vietos žmonių klausimus apie tinkamiausią laiką šienavimui, galimas kompensacijas , jei patirtų nuostolių transportuodami vėlyvos šienapjūtės žolę iš laukų, ir kt.

Bet ką nors konkretaus apie paskatas tiems, kas pažangiai ūkininkauti moka ir nori, visuomenininkai pasakyti negalėjo. „Jūs net neprivalote klausyti mūsų rekomendacijų, kai prašome nešienauti iki rugpjūčio vidurio žolės ten, kur peri nendrinukės. Ačiū, kad suprantat, jog tai svarbu“,- sakė pranešėjas.