Meningokokinė infekcija – ne peršalimas

file52854353 1703ec01Svarbu! Ankstyvas meningokokinės infekcijos gydymas gali išgelbėti gyvybę!

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) primena, kad meningokokinė infekcija yra labai klastinga liga, kuri gali smogti žaibiškai. Šios ūmios bakterinės infekcijos sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ir pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas).

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis Lietuva pagal meningokokinės infekcijos paplitimą yra viena pirmaujančių šalių Europoje (bendras ES šalių meningokokinės infekcijos sergamumo rodiklis 2010 m. buvo 0,73 atv./100 tūkst. gyv., Lietuvos – 1,44 atv./100 tūkst. gyv.).

Vertinant kitų infekcinių ligų kontekste, ši infekcija – labai reta – sergamumas ir mirtingumas pneumokokine infekcija yra kur kas didesnis (pav.).

* Pneumo – pneumokokinė infekcija; Rota – Rotavirusinė infekcija; HB – hepatitas B; HiB – Haemophilus influenzae B tipo infekcija; Mening – meningokokinė infekcija; Kitos – poliomielitas, difterija, geltonasis drugys.

ULAC duomenimis šių metų sausio mėnesį Lietuvoje užregistruoti 8 meningokokinės infekcijos atvejai (mirties atvejų neregistruota). Jauniausias sirgusysis 2 mėnesių kūdikis, vyriausias – 49 metų asmuo. Tarp susirgusių 5 vyrai ir 3 moterys. 2013 m. sausio mėnesį užregistruota 11 meningokokinės infekcijos atvejų, iš jų vienas mirties atvejis.

Vidutiniškai Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 70 meningokokinės infekcijos atvejų. Liga vidutiniškai nusineša apie šešias gyvybes.

Kaip užsikrečiama meningokokine infekcija?

Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus. Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas. Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Inkubacinis periodas svyruoja 1-10 dienų (vidutiniškai 4 dienos).

Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Pavojus susirgti yra ir kitiems: esant susirgimams virusinėmis respiracinėmis infekcijomis, nusilpus imunitetui, stresui ir kita.

Kokie yra simptomai?

Ankstyvieji meningokokinės ligos požymiai panašūs į peršalimo ligų: karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, sprando raumenų sustingimas, vėmimas. Ligai progresuojant ligos eiga sunkėja – išryškėja odos bėrimas.

Pastebėjus ligos simptomus – nedelskite, o imkitės veiksmų:

* kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu ar tai būtų diena ar  naktis;
* papasakokite apie simptomus, kuriuos pajutote Jūs pats ar Jūsų vaikas;
* gydytojui pasiūlius, atlikite visus tyrimus, siekiant išsiaiškinti Jūsų ar jūsų vaiko negalavimo priežastį;
* jei po apžiūros Jūs ar Jūsų vaikas buvo išleistas į namus, stebėkite savo ar savo vaiko būklę, esant būklės pablogėjimui, nedelsiant pakartotinai kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu ar tai būtų diena ar naktis.