Meningokokinė infekcija pavojinga ir vaikams, ir suaugusiesiems

vaiku ligos_ir_darzelis2016-ieji vilniečių šeimai baigėsi tragedija – gruodžio 31-osios naktį nuo žaibinės meningokokinės infekcijos mirė vienerių metukų sūnelis. Tai aštuntoji šios mirtinos infekcijos auka Lietuvoje per 2016 metus.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai informuoja – meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų. 2016 m. Lietuvoje, preliminariais duomenimis, užregistruoti 76 meningokokinės infekcijos atvejai, iš jų 8 – mirtys (5 vaikai iki 5 m. amžiaus).   Meningokokinė infekcija – ūmi bakterinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, artimai bendraujant su sergančiuoju ar bakterijos nešiotoju.

Susirgimai dažnesni šaltuoju sezonu: rudens, žiemos, pavasario mėnesiais. Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų – vidutiniškai 3-4 dienos.

Didesnę riziką susirgti meningokokine infekcija turi: rūkantys asmenys, vaikai, kenčiantys nuo pasyvaus rūkymo, persirgus gripu, kitomis virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis, esant nusilpusiam imunitetui.

Simptomai: karščiavimas, vėmimas, mieguistumas, vangumas, sąmonės aptemimas, kaklo raumenų įtempimas, sąnarių ir raumenų skausmai, vaikams dar yra būdingas nuolatinis verksmas, atsisakymas valgyti ir gerti, hemoraginis bėrimas.

Siekiant sumažinti užsikrėtimo riziką rekomenduojama:

* reguliariai plauti rankas;
* laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę);
* reguliariai vėdinti ir valyti patalpas;
* svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis.

Vakcinacija

Vakcina nuo meningokokinės infekcijos B tipo sukėlėjo 2013 m. sausio 14 d. registruota Europos vaistų agentūroje, todėl ji tiekiama Lietuvoje.

Lietuvoje nuo meningokokinės B infekcijos pradėti skiepijimai 2014 m. ir paskiepyti 338 vaikai, o 2015 m. paskiepyti 1045 vaikai (tėvų ar globėjų lėšomis), 2016 m. (sausio – lapkričio mėn.) buvo paskiepyti 11 tūkstančių 585 vaikai.

Skiepai padeda daugeliu atvejų ir suteikia ilgalaikį imunitetą. Tiesa, skiepai veikia blogiau, jeigu sergama lėtinėmis ligomis, – tuomet ir imunitetas susiformuoja sunkiau.

Valstybė šių skiepų nekompensuoja, o vienas skiepas kainuoja daugiau nei 100 eurų (dažniausiai reikia dviejų skiepų, o kūdikiams – ir trijų).

Tėvams ar globėjams pageidaujant nuo meningokokinės infekcijos paskiepyti savo vaiką ar pasiskiepyti patiems, reikia kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Tik šeimos gydytojas ar pediatras, įvertinęs vaiko ar suaugusio asmens sveikatos būklę, gali nuspręsti, ar asmuo gali būti paskiepytas.