Meno mokyklai – 55! Pasidžiaukime kartu!

Daiva PIELIKIENĖ, direktorė

Šilutės meno mokykla, turinti turtingą istoriją, šiemet švenčia 55-erių metų jubiliejų.

Mokykla didžiuojasi  būdama kultūros židiniu, kuriame pamario krašto jaunimas ir suaugusieji susipažįsta su menu ir kultūra, atranda savo talentus, lavina  gebėjimus ir patiria kūrybinį džiaugsmą. Šiuo straipsnių ciklu „Meno mokyklai – 55! Pasidžiaukime kartu!“, norime priminti garbingą mokyklos istoriją, absolventų pasiekimus, ir pasidžiaugti šių dienų mokykla – atvira, kūrybiška, tobulėjančia ir augančia, meną mylinčių žmonių bendruomene.

Per šiuos metus mokykla išaugo, įsišaknijo tradicijos, kartų kartos čia ateina pažinti muzikos, dailės ir šokio paslapčių. Mokykla, išugdžiusi daugiau kaip 1600 mokinių muzikos, per 500 – dailės ir 300 mokinių šokio skyriuose ir šiandien džiaugiasi kasmet didėjančiu besimokančiųjų skaičiumi. Šiuo metu mokyklos  Šilutės, Kintų, Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio klasėse – muzikos, dailės ir šokio skyriuose mokosi 590 mokinių. Kūrybingas ir darbštus 39 mokytojų kolektyvas – savo srities profesionalai, tęsiantys pradėtus darbus, gebantys atpažinti jaunuosius talentus, puoselėjantys mokinių meilę menams. Mokykla nuolat auga ir stiprėja, pakviesdama mokytis vis įvairesnių specialybių, praturtindama programas jaunimo poreikius atitinkančiais dalykais.

Meno mokykla visuomet buvo ir yra aktyvi Šilutės rajono kultūrinių renginių, dainų švenčių, festivalių, parodų dalyvė, kasmet dalyvaujanti daugiau kaip 100 renginių mieste. Ją nuolat  garsina tokie kolektyvai, kaip daugkartinis tarptautinių pučiamųjų instrumentų čempionatų Grand Prix laimėtojas  orkestras „Pamarys“ (vadovas Gražvydas Raila), šokių grupė „Pamarietė“ (mokytoja Judrė Railienė), nuolatiniai Dainų švenčių, festivalių dalyviai, tautinių instrumentų orkestras (mokytojai Angelė Alšauskienė ir Aivaras Lidžius), jaunių ir jaunučių chorai (mokytoja Daiva Pielikienė), styginių instrumentų orkestras (mokytoja Albina Kazlauskytė). Muzikuodami šiuose kolektyvuose, jaunieji atlikėjai patiria muzikavimo džiaugsmą, atstovauja Šilutės miestą, garsina kraštą šalyje ir užsienyje. Dailės skyriaus mokinių parodos puošia miesto įstaigų erdves, bendri projektai vykdomi su Islandijos, Švedijos, Vokietijos, Estijos, Latvijos šalių meno mokyklomis. Juos ruošia mokytojai Daina Nognienė, Neda Jencienė, Aurimas Liekis ir Vytautas Bliūdžius.

Mokykla didžiuojasi savo talentingiausiais mokiniais, kurie atliekama muzika žavi ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio klausytojus. Džiugu, kad vieną talentingiausių mūsų mokinių, pianistą Pijų Pirogovą (mokytoja Liudmila Kašėtienė), tapusį laureatu 27 respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose, laimėjusį net 3 Grand Prix, globoja M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondas, M. Sogny „Sos talents“ (Paryžius) fondas. Taip pat svarūs jaunosios pianistės Medos Siliūtės (mokytoja Liudmila Sandra Tunaitienė) pasiekimai. Ji tapo laureate 20 tarptautinių, 8 respublikiniuose konkursuose ir atstovavo mūsų kraštą net 5 kartus koncertuodama su Lietuvos garsiausiais simfoniniais orkestrais.

Mokytojos Žydrės Adomaitienės su meile ugdoma mažoji žvaigždutė, antrokėlė Liepa Žadeikaitė jau spėjo sudalyvauti ir laimėti prizines vietas net 3 respublikiniuose ir 6 tarptautiniuose konkursuose. Garbingai mokyklą atstovauja mokytojos Angelės Alšauskienės mokinės Meda Stonytė, Aistė Čeponytė ir Marija Gutauskaitė, kurios prizines vietas laimi ir kaip solistės, ir koncertuodamos ansamblyje. Charizmatiškasis akordeonistas Majus Vilkas taip pat garsina mokyklą ir užburia savo grojimu ne tik Lietuvos klausytojus. Jo laimėjimų kraitelėje jau 7 garbingos  prizinės vietos. Pučiamųjų instrumentų atstovas, trimitininkas Martynas Dirgėla (mokytojas Gražvydas Raila), laimėjęs prizines vietas 6 respublikiniuose konkursuose, taip pat aktyviai koncertuoja miesto, savo pagrindinio ugdymo mokyklos renginiuose.

Mokyklos šokėjos, kurias su meile ugdo mokytoja Judrė Railienė, kasmet dalyvauja ir laimi prizines vietas „Geriausio kolektyvo“ nominacijas įvairiose amžiaus grupėse.

Dailės skyriaus mokiniai ir mokytojai jau ne vienerius metus stebina šilutiškius ir miesto svečius išskirtiniais projektais. Sukurtos erdvinės skulptūros „Žvejas“, „Plūdės“, „Kiškiai“ Šyšos upėje, instaliacija „Mini pasauliai“, bendras mokyklos ir AB „Šilutės baldai“ projektas „Šilutės siena“ ne tik nestokoja išradingumo, naujų idėjų, išmonės, bet ir puošia miesto erdves. 2020 m. įgyvendintas dailės skyriaus mokytojų inicijuotas išskirtinis Lietuvoje ir Europoje projektas „Sekretai“. Projektas, skatinantis turizmą, sujungė ne tik mokyklos, bet ir miesto bendruomenę, bei Europos komunikacijos projektų konkurse „European Excellence Award“ tapo laureatu. Vykdomi projektai ne tik kuria savitą miesto veidą, bet ugdo mokinių savivertę, pilietiškumą, meilę savam miestui.

Šių idėjų generatoriai yra mokytojai Arnoldas Milukas, Živilė Skirkevičienė ir Andrius Sirtautas.
Norėčiau palinkėti mokyklai, kad ji ir toliau liktų ta erdve, kurioje gera būti, kurioje tobulėja ir auga visi, ir kurioje atsiskleisti, patirti kūrybinį džiaugsmą gali kiekvienas.

Vytautas JOVAIŠA

Šilutės valstybinė meno mokykla (VMM) įkurta 1965 m. rugsėjo 1 dieną, kai beveik visuose Lietuvos rajonuose jau veikė tokios mokyklos. Iniciatyvą įkurti mokyklą parodė tuometės valdžios atstovai, taip pat tėvai, kurie norėjo, kad jų vaikai mokytųsi muzikos. Tokia mokykla miestui buvo reikalinga.
Aš nuo 1960 m. dirbau Šilutės 1-osios vidurinės mokyklos muzikos mokytoju ir Kultūros namų mišraus choro vadovu. 1965 m. man buvo pasiūlytos Šilutės VMM direktoriaus pareigos.

Pradžia buvo sudėtinga, nes mokykla neturėjo patalpų. Dirbome tuometinės rusų vidurinės mokyklos patalpose, kai baigdavosi pamokos. Neturėjome muzikos instrumentų, nebuvo mokytojų. Rajono valdžiai skyrus lėšų, įsigijome pirmuosius instrumentus, mokytojų teko ieškoti Klaipėdoje ir kituose miestuose. Pirmaisiais mokslo metais mokėsi 73 mokiniai, dirbo 9 mokytojai.

Tėvų požiūris prieš 55 metus į muzikinį ugdymą buvo gana progresyvus. Mums mokinių netrūko, o sąlygos buvo palankios – maži mokesčiai už mokslą, pamokos buvo suderintos su vidurinės mokyklos pamokomis. Apie dabartinį tėvų požiūrį man sunku kalbėti, nes jau seniai nebedirbu Šilutės meno mokykloje.

Mokinys, lankantis Meno mokyklą, įgyja daug pranašumų: lavina atmintį, emocinius jausmus, muzikinį raštą, grojimo įgūdžius, pasitikėjimą savimi. Žinoma, jis turi mažiau laisvalaikio.
Savo darbo sėkmes ir nesėkmes įvertindavau pasibaigus mokslo metams. Daugiau būdavo sėkmių: kartu su mokytojais džiaugėmės savo mokiniais, tapusiais respublikinių konkursų laureatais ir diplomantais.

Geriausias emocijas teikė pasirodymai kartu su muzikiniais kolektyvais respublikinėse dainų šventėse.

Kokia mokyklos vadovo sėkmės formulė? Nesivadovauti pykčio emocijomis, atrasti galimybių daugiau darbuotojus pagirti, negu kritikuoti. Taip pat pačiam laikytis griežtos darbo disciplinos, tada bus lengviau iš kitų to reikalauti.

Linkiu visai mokyklos bendruomenei ir mokiniams nenuleisti savo pasiekimų kartelės, savo laureatais ir toliau garsinti Šilutę ir Lietuvą.

Rūta GATELIENĖ

Šilutės muzikos mokykloje pradėjau dirbti mokytoja 1972 m., o 1979 m. direktoriaus V. Jovaišos kvietimu, tapau direktoriaus pavaduotoja ugdymui. Nuo 1993 m. iki 2014 m. vadovavau jau savo pavadinimą pakeitusiai, Šilutės vaikų meno mokyklai.

Vadovavimo mokyklai metu, iki prasidedant ekonominei krizei, mokykla išaugo, pagausėjo norinčių joje mokytis mokinių, mokytojų kolektyvą papildė daug jaunų ambicingų, darbščių ir kūrybingų pedagogų, kurių vardai ir šiandien žinomi ne tik Šilutėje.

Nors ugdymo sąlygos nebuvo geros ir tinkamos, visi skyriai dirbo atskirose buveinėse, tačiau mokytojai sugebėjo uždegti mokiniuose meilę savo pasirinktai meno šakai.

Džiaugėmės meno kolektyvų pasiekimais, jaunųjų muzikos atlikėjų, dailes ir šokių skyriaus ugdymo rezultatais, aktyvia koncertine veikla, parodomis, respublikinių ir tarptautinių konkursų laimėjimais, kurių tikrai buvo gausu. Mokykla buvo gerai vertinama respublikos mokyklų tarpe.

Įvykdyta daugybė projektų, meno kolektyvai dalyvavo visose vykusiose respublikinėse ir Pasaulio dainų šventėse, festivaliuose, dalyvauta šešiose „Europiadose“ skirtingose Europos šalyse.

Džiaugiuosi, kad mokykla dabar turi geresnes ugdymo sąlygas, šaunų, atsinaujinusį mokytojų kolektyvą, daug norinčių ugdyti savo meninius gebėjimus mokinių, energingą, darbščią ir kūrybingą direktorę, buvusią šios mokyklos mokinę.

Linkiu visai mokyklos bendruomenei kūrybingo ir sėkmingo darbo, įgyvendinant mokyklos misiją, viziją, užsibrėžtus tikslus ir uždavinius, ugdant meną ir kultūrą išpažįstančias asmenybes.

Ciklas „Meno mokyklai – 55! Pasidžiaukime kartu!“, kuriame galėsime ne tik pasidžiaugti mokyklos turtinga istorija, absolventų prisiminimais, bet ir išgirsti absolventų, dabar žinomų profesionalių muzikantų grojamus kūrinius, pasigrožėti dailininkų virtualiomis kūrybinėmis parodomis, kiekvieną antradienį bus papildomas mokyklos svetainėje – silutesmenomokykla.lt