Meras pratrūko: užgauliojo Etikos komisijos vadovą

PATYCIOS LAURINAITISAkciją „Savaitė prieš patyčias“ reikėtų surengti ne tik šalies mokyklose mokinukams, bet ir aukščiausiems mūsų rajono vadovams.

Tokią išvadą galima daryti po ketvirtadienį vykusio Šilutės r. savivaldybės tarybos posėdžio, kuriame rajono vadovas – meras Vytautas Laurinaitis leido sau apšaukti ir pažeminti savivaldybės Tarybos narį, Etikos komisijos pirmininką Joną Jatautą.

Informavo apie Etikos komisijoje svarstytus klausimus

Etikos komisijos pirmininkas J.Jatautas savivaldybės Tarybos posėdyje politikus informavo apie jo vadovaujamos komisijos svarstytus klausimus ir priimtus sprendimus. Pora tų klausimų buvo susieti su rajono mero V.Laurinaičio bei jo partiečio, urėdo Vaido Bendaravičiaus personalijomis – „Dėl 2016 m. spalio 26 d. mero komandiruotės į Pagėgius aplinkybių“ ir „Dėl Etikos komisijos nario V.Bendaravičiaus tinkamumo toliau eiti pareigas“.

J.Jatautas pasakojo, kad komisija svarstė, ar meras V.Laurinaitis 2016 m. spalio 26 d. teisėtai naudojosi savivaldybės transportu, tenkindamas Klaipėdos regiono bitininkų prašymą tarpininkauti organizuojant regiono bitininkų sąskrydį, ir tuo pačiu aplankydamas Seimo narį, „tvarkietį“ Kęstą Komskį jo namuose Pagėgiuose. Tas apsilankymas rinkimų kampanijos metu buvo užfiksuotas ir parodytas LNK televizijos laidoje.

J.Jatautas savivaldybės Tarybos posėdžio dalyvius informavo, kad mero paaiškinimai dėl šios viešnagės neišsklaidė visų abejonių, todėl Etikos komisija norėjo išsiaiškinti, ar nebuvo pažeistas LR vietos savivaldos įstatymas ir Tarybos reglamentas, vieši ir privatūs interesai. Kadangi meras negalėjo dalyvauti Etikos komisijos posėdyje, jos nariai nutarė klausimus jam pateikti raštu.

Pristatydamas klausimą dėl Etikos komisijos nario V.Bendaravičiaus, J.Jatautas sakė, kad šis partijos Tvarka ir teisingumas narys buvo minimas šių metų Seimo rinkimų incidente – balsų pirkimo istorijoje. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) posėdyje, kuriame svarstytas šis incidentas, buvo minimi keturi Seimo rinkimų kandidatai, kuriems buvo perkami balsai: K.Komskis, Remigijus Žemaitaitis, Vytautas Kamblevičius ir V.Bendaravičius.

Pasak J.Jatauto, V.Bendaravičius galimai žinojo apie jo naudai perkamus rinkėjų balsus, o jeigu nežinojo, tai po VRK posėdžio, kuriame buvo paviešinta jo pavardė, nepadarė jokių viešų pareiškimų, paaiškinančių situaciją ir savo požiūrį į ją.

J.Jatautas akcentavo, kad Etikos komisijos nariams nėra taikomi kitokie standartai nei kitiems savivaldybės Tarybos nariams. Bet tais atvejais, kai Etikos komisijos narys yra minimas dviprasmiškose situacijose, kad jis galimai toleravo nesąžiningumą ar pats elgėsi nesąžiningai, ir pats nesiėmė iniciatyvos išsklaidyti abejones, jo dalyvavimas Etikos komisijos darbe tampa iš principo nepageidautinas.

Politikus J.Jatautas informavo, kad Etikos komisija balsų dauguma nepalaikė jo siūlymo kreiptis į savivaldybės Tarybą dėl komisijos nario V.Bendaravičiaus pašalinimo iš Etikos komisijos nario pareigų.

Meras pratrūkoPATYCIOS JATAUTAS

Akivaizdu, kad merui V.Laurinaičiui nepatiko J.Jatauto inicijuoti klausimai Etikos komisijoje, susiję su paties mero bei jo partiečio V.Bendaravičiaus elgesiu.

Savivaldybės Tarybos posėdyje po J.Jatauto kalbos V.Laurinaitį ištiko pykčio ir pagiežos priepuolis. Neslėpdamas tų emocijų, V.Laurinaitis pareiškė, kad nežada aiškintis Etikos komisijos pirmininkui apie savo veiklą, nežada kada nors duoti Etikos komisijos pirmininkui savo veiklos ataskaitų. Pasak V.Laurinaičio, meras turi teisę visai dienai išvykti į bet kurią Lietuvos teritoriją, net nepildydamas komandiruotės dokumentų.

O kad dar labiau sumenkintų ir pašieptų Etikos komisijos pirmininką, V.Laurinaitis patarinėjo J.Jatautui daugiau dėmesio skirti jo asmeniniam darbui Tauragės gimnazijoje. Meras teigė girdėjęs, kad ten J.Jatautui sekasi blogai, kad jis yra pamiršęs vadybą ir t.t.

O kalbėdamas apie savo partijos kolegos V.Bendaravičiaus tinkamumą eiti Etikos komisijos nario pareigas, meras pabrėžė, kad reikėtų sulaukti kokio nors teismo sprendimo ir priminė, kad veikia nekaltumo prezumpcija, tol kol teismas nenusprendžia kitaip.

Opozicijos politikai pasipiktino

Penktadienį surengtoje opozicijos spaudos konferencijoje Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų, Laisvės sąjungos (liberalų) ir Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio nariai sakė, kad negali toleruoti tokio rajono vadovo elgesio.

„Mero elgesys sukėlė didelį rajono visuomenės nepasitenkinimą (visas posėdis tiesiogiai buvo transliuojamas internetu svetainėje silute.lt – redakcijos pastaba). V.Laurinaitis leido sau vertinti, pašiepti Tarybos narį, kuris tiesiog informavo apie Etikos komisijos darbą, prikaišiojo vadybos stoką jo tiesioginiame darbe, siūlė mažiau gilintis į Etikos komisijos svarstomus klausimus.

Viešas asmens įžeidinėjimas, pasinaudojant aukštesne padėtimi – tai neetiška ir negarbinga“, – spaudos konferencijoje sakė TS-LKD Šilutės skyriaus lyderė Sandra Tamašauskienė.

Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) Šilutės skyriaus lyderis Arvydas Jakas replikavo, kad tikriausiai V.Laurinaitis perėmė blogąjį pavyzdį iš buvusio mero Virgilijaus Pozingio – pastarasis irgi nepraleisdavo progos kandžiai komentuoti politikų kalbas, pašiepdavo kolegas, arogantiškai atšaudavo į jų klausimus.

Konservatorių partijos narys Arūnas Kurlianskas priminė, kad Lietuva jau ne vienerius metus bando vaduotis nuo patyčių, pašaipų, žeminimų. Tačiau aukščiausi rajono vadovai rodo priešingą pavyzdį. „Toks išsišokimas nedaro garbės ne tik merui, bet ir visai savivaldybės Tarybai, jei ji nesureaguos į tokį elgesį ir jo nepasmerks“, – sakė A.Kurlianskas.

Todėl opozicija teiks rajono Etikos komisijai prašymą įvertinti mero V.Laurinaičio elgesį.