Merės atostogos išryškino, kuris vicemeras – svarbesnis

A. LAUZIKAS copyRajono Taryba, iki rugsėjo vidurio išeinanti atostogauti, ketvirtadienį surengė paskutinįjį šių metų pirmojo pusmečio posėdį. Šio posėdžio metu politikai išleido atostogų ir merę Daivą Žebelienę ir liko nustebinti, kad ją pavaduos ne nuolat Savivaldybėje dirbantis merės pavaduotojas Algirdas Balčytis, o beveik savivaldybės reikalais nesidomintis vicemeras Šarūnas Laužikas.

Kodėl Š.Laužikas – pirmasis?

Rajono politikai tikriausiai ir dabar nežino principo, pagal kurį vienas iš dviejų mero pavaduotojų yra vadinamas pirmuoju pavaduotoju, o kitas – antruoju. Nes perskaičius sprendimo projektą dėl rajono merės atostogų, nuskambėjo klausimas, kodėl sprendime nėra įrašyta pavaduojančio asmens pavardė, o tik pareigos – pirmasis pavaduotojas.

Merė D.Žebelienė paaiškino, kad rajono Taryba yra anksčiau nusprendusi, kad rajono merės atostogų metu, ar dėl kitos priežasties, kai ji negalinti eiti pareigų, ją turi pavaduoti pirmasis vicemeras.

Tada net keli rajono politikai vienu balsu paklausė, tai kuris iš dviejų mero pavaduotojų yra pirmasis. Tuomet D.Žebelienei teko atsakyti tiesiai: pirmasis jos pavaduotojas yra konservatorius Šarūnas Laužikas.

Darbo (leiboristų) frakcijos vadovas Saulius Stankevičius garsiai nusistebėjo tokiu paskyrimu. Jis klausė, kaip Š.Laužikas pavaduos merę, kad jis visai neina į darbą?..

Tiek merė, tiek pirmasis vicemeras vietoj atsakymo tik šypsojosi.

Daugeliui net nekiltų abejonių, kad visą darbo dieną Savivaldybės reikaluose paskendęs socialdemokratas A.Balčytis turėtų būti pirmuoju vicemeru.

Abu vicemerai kadencijos pradžioje yra įsipareigoję pareigas atlikti visuomeniniais pagrindais – negaudami atlygio. Tačiau netrukus visi, ne tik rajono politikai, pastebėjo, kad visuomeninis vicemeras Š.Laužikas Savivaldybėje sugaišta ne ilgiau kaip eilinis rajono Tarybos narys. Tiesą pasakius, gal net ir mažiau. Dažnai Š.Laužikas, atėjęs į jam, kaip Tarybos nariui, privalomą Ekonomikos ir finansų komiteto posėdį, nesulaukęs posėdžio pabaigos išskuba „su reikalais“.

D.Žebelienė „Šilutės naujienoms“ paaiškino vicemerų eiliškumo principą. Ji sakė, kad rajono Tarybos nariai tikriausiai primiršo vicemerų skyrimo sprendimo projektus, kuriuose buvo pažymėta, kuris vicemeras yra pirmasis, o kuris – antrasis. Š.Laužikas tuomet pavadintas pirmuoju, nes jam pavesta kuruoti Savivaldybės ekonomikos ir finansų sritis. Ankstesnių kadencijų vadovybėje buvo įprasta, kad pirmuoju vicemeru vadintas tas pavaduotojas, kuris kuravo būtent ekonomikos ir finansų sritis.

A.Balčyčiui – ne pirmas akibrokštas

A.Balčytis niekaip nereagavo į diskusiją dėl vicemerų pirmumo.

Tos dienos rajono Tarybos posėdyje tai buvo ne pirmas su juo susijęs akibrokštas, parodantis jo įtaką ar darbo įvertinimą.
Tarybos posėdžio pradžioje A.Balčytis pats paprašė vėl iš darbotvarkės išbraukti klausimą dėl jam siūlomo skirti atlyginimo – 5550 Lt (šioje sumoje yra ir 1771 Lt privalomų mokesčių valstybei ir „Sodrai“).

Prieš mėnesį tokį sprendimo projektą dėl atlyginimo skyrimo A.Balčyčiui inicijavo opozicijos politikas – Darbo (leiboristų) frakcijos pirmininkas S.Stankevičius. Tąkart A.Balčytis, nesulaukęs valdančiosios daugumos politikų palaikymo, paprašė šio klausimo nesvarstyti rajono Tarybos posėdyje.

Šį kartą analogišką sprendimo projektą parengė A.Balčyčio partijos bičiuliai – socialdemokratai Saulius Vytuvis, Alfonsas Vanagas ir Antanas Kubaitis. Bet ir šį kartą vicemeras A.Balčytis buvo priverstas atsisakyti atlyginimo, nes dar prieš posėdį tam vėl prieštaravo didesnė dalis valdančiosios koalicijos politikų.

Liberalsąjūdietis Edvardas Vitkauskas „Šilutės naujienoms“ atviravo, kad niekas neabejoja, jog A.Balčytis atlyginimą užsidirba, tačiau šiemet rajono biudžete nėra numatyta pinigų vicemero atlyginimui mokėti.

A.Balčytis antrą savo atsisakymą svarstyti klausimą dėl atlyginimo „Šilutės naujienoms“ aiškino taip: jis norėtų, jog atlyginimas jam būtų skirtas bendru rajono Tarybos politikų sutarimu. Dabar vieni siūlo mokėti atlyginimą, kiti prieštarauja. „Nenoriu, kad dėl manęs kiltų erzelis“, – kalbėjo be poilsio Savivaldybėje dirbantis antrasis vicemeras.