Mero ūkiui – 400 tūkst. litų ES parama

Lauziko prieplaukaKlaipėdos rajono valdžioje gimęs pavyzdys, kaip ES lėšomis pasigerinti savo gyvenimą, plinta lyg epidemija. Vos prieš savaitę Šilutės rajono meru tapęs Šarūnas Laužikas jau po kelių dienų džiaugėsi beveik 400 tūkst. litų ES parama privačiai prieplaukai rekonstruoti.

Mato interesų konfliktą

Šilutės rajono konservatorių lyderis Š.Laužikas paramą gavo parengęs projektą, kuriam prieš savaitę pritarė Žuvininkystės regiono vietos veiklos grupė viešoji įstaiga „Pasienio žuvys“.

ES parama turėtų būti skiriama karšto žuvininkystei plėtoti. Tačiau Š.Laužikas ES pinigų paprašė žmonos vardu registruoto viešbučio ir restorano prieplaukai rekonstruoti.

Situacija Šilutės rajone primena neseniai Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje kilusį skandalą, kai vicemeras Kęstutis Cirtautas, būdamas Savivaldybės atstovu paramą skirstančioje vietos veiklos grupėje, su sūnumi įkūrė įmonę, kuriai buvo skirta 150 tūkst. litų ES parama.

Šilutės žuvininkystės regiono vietos veiklos grupėje taip pat užvirė diskusijos, ar gali ką tik meru tapęs Š.Laužikas pretenduoti į ES paramą.

„Mano nuomone, turėtų kilti klausimas dėl viešųjų ir privačių interesų painiojimo. Savivaldybės vadovas negali gauti jokių kitų pajamų iš kitur. Kol jis dirbo visuomeniniais pagrindais, turėjo laisvo laiko, galėjo vystyti visokius projektus. Man įdomu, kaip Š.Laužikas įgyvendins šį projektą? Juk tai reikia daryti darbo metu. O kas tuo metu dirbs meru?“ – samprotavo viešosios įstaigos „Pasienio žuvys“ atrankos komiteto narys, verslininkas Edvardas Vitkauskas.

Jo manymu, komisijos nariai buvo įstumti į nepatogią padėtį, nes puikiai žinojo, kad svarsto dabartinio mero pateiktą projektą.
„Juk negalima naudotis einamomis pareigomis asmeninei naudai gauti“, – kalbėjo E.Vitkauskas.

Skirs 95 proc. sumos

Projektų atrankos komisija tiesiai šviesiai klausė Š.Laužiko, ar jam užtektų mažesnės nei prašo pinigų sumos. Tačiau politikas atsakė, kad jam prieplaukos sutvarkymui reikalinga visa prašoma pinigų suma.

„Formaliai šis projektas yra tinkamas finansuoti. Balsuojant nuspręsta projektui skirti 95 proc. sumos. Prašyta per 416 tūkst. litų, o skirta 397,5 tūkst. litų“, – teigė E.Vitkauskas.

Šilutės meras pasirengęs už šiuos pinigus rekonstruoti Ventės kaime, jo privačioje žemėje, įkurto poilsio ir laisvalaikio centro „Ventainė“ prieplauką ir teigia, kad ja galės naudotis žvejai verslininkai.

„Pats balsavau prieš šį projektą. Skyrus ES pinigus prieplaukai įrengti, Š.Laužikas turėtų joje leisti prisišvartuoti žvejų mėgėjų valtims, turėtų leisti žvejams verslininkams išsikrauti žuvis.

Tačiau ir patys žvejai juokiasi, kad realiai kažin ar jie naudosis šia prieplauka. Gali būti, kad bus paprašyta mokesčio už priežiūrą, sargavimą, už kamerų apsaugą. Visi žino dabartinio mero būdą“, – kalbėjo E.Vitkauskas.

Žvejai gali būti baudžiami

Žvejai piktinosi, kad „Ventainė“ yra restoranas, viešbutis ir žvejui su purvinais batais čia nebus vietos, nes esą bus laukiami tik turtingi Š.Laužiko svečiai.

Rusniškiai žvejai dienraščiui „Klaipėda“ tvirtino, kad Kuršių marių žuvų laimikio visai nebūtina plukdyti papildomus kilometrus iki „Ventainės“, nes tai nėra patogu. Esą daug taupiau žuvis išsikrauti Pakalnės krantinėje, kuri priklauso „Lampetrai“.

Žuvininkystės regiono vietos veiklos grupė svarstė ir kitą projektą, kuriuo prašyta pinigų žvejų prieplaukai įrengti. Šį projektą pateikė žuvininkystės įmonių asociacija „Lampetra“.

Užvirus diskusijoms, kuris projektas vertesnis paramos, „Lampetros“ vadovė Siga Jakubauskienė viešai išsakė pastebėjimą, kad ES parama turėtų pasiekti žvejus, o Š.Laužiko žmonai priklausanti „Ventainė“ teikia apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas.

„Š.Laužiko projekte nurodoma, kad žvejai prieplaukoje galės krauti tinklus, žuvis, tačiau ši prieplauka Aplinkos ministerijoje nėra įregistruota kaip žuvų iškrovimo vieta, nėra servitutinių privažiavimo kelių. Juk žvejai, išsikrovę žuvis neregistruotoje prieplaukoje, būtų baudžiami. Nemanau, kad jie naudosis prieplauka, net jei ši ir bus tinkamai įregistruota“, – tikino S.Jakubauskienė.

Pinigus paleis vėjais?

Asociacijos „Lampetra“, kuri vienija 40 žvejų įmonių, projektas sulaukė kritikos iš vertintojų.

„Negavau atsakymo, kuo Š.Laužikas yra susijęs su žvejais, tačiau paaiškėjo, kad jis yra labiau tinkamas nei mes, nes buvo siūlymų mūsų projektą vertinti iš naujo. Nežinau, su kuo tai sietina. Kalbų buvo visokių. Esu ne kartą su tokiais dalykais susidūrusi, tad nekreipiu dėmesio“, – kalbėjo S.Jakubauskienė.

Šilutėje pasklido kalbos, kad prieš balsavimą dėl paramos skyrimo buvo mėginimų vienaip ar kitaip perduoti žinią Atrankos komisijos nariams vienuose balsavimuose būti palankesniems, o kitur patarta palaikyti liežuvį už dantų.

„Įdomu tai, kad europinė parama jau yra skirta krantinės statybai Kintuose, kur žvejai galės išsikrauti žuvis. Tikiu, kad Savivaldybė neparduos tos prieplaukos kitiems. O „Ventainėje“, privačioje žemėje, po penkerių metų prieplauka gali tapti uždara. Juk pinigai vėjais gali būti išleisti, nes įsipareigojimų vystyti numatytą veiklą privalu laikytis tik penkerius metus“, – nuogąstavo S.Jakubauskienė.

„Lampetros“ projektui galiausiai buvo pritarta – žvejų asociacija gaus 391 tūkst. litų ES paramą prieplaukai rekonstruoti.

Mojavo žvejo bilietu

Viešosios įstaigos „Pasienio žuvys“ valdybos pirmininkas Vygantas Kamarauskas tikino, kad negali vertinti, ar ES paramą privačiam verslui plėtoti gavęs Šilutės rajono meras nėra supainiojęs viešųjų ir privačių interesų.

„Jo pateiktas projektas buvo tinkamas finansuoti. Ne mes vertinome jį, o ekspertai. Pinigai galėjo būti skirti ir veiklai, susijusiai ir su turizmu, rekreacija“, – aiškino V.Kamarauskas.

Viešosios įstaigos „Pasienio žuvys“ atrankos komiteto narys E.Vitkauskas pastebėjo, kad buvo norinčiųjų gauti vietos žvejams skirtą ES paramą, mojuojant tik žvejo mėgėjo bilietu.

„Tačiau tokiems parama neskirta. Logiškai mąstant, vietos veiklos grupės iš tiesų turėtų rūpintis žvejais. Komisijoje buvo paklausta, kaip Š.Laužikas susijęs su žvejyba. Tada buvo pateiktas atsakymas, kad esą jis pirko ir pardavė žuvų. Supratau, kad savo paties restoranui žuvų pirko. Nacionalinei mokėjimo agentūrai to užteko, kad jis yra užregistravęs individualią veiklą.
Formaliai esą viskas legalu. Štai toks gyvenimas, o žvejai metų metus vargsta dėl paramos“, – ironizavo E.Vitkauskas.
Jo teigimu, vos prieš savaitę meru tapęs Š.Laužikas dar turi laiko deklaruoti viešuosius ir privačius interesus.

„Tačiau yra nuomonių, kad jis šios paramos turėtų atsisakyti, nes jau užima mero pareigas. Gali būti, jog merui teks aiškintis Vyriausiajai tarnybinei etikos komisijai“, – svarstė E.Vitkauskas.

Jaučiasi ramiai

Pats Š.Laužikas, paklaustas, ar nežada atsisakyti 400 tūkst. ES paramos, net nustėro.

„O kodėl turėčiau? Aš juk projektą teikiau, kai nebuvau meru. Prašiau lėšų prieplaukai sutvarkyti, ketiname įrengti vandens kelio ženklus“, – aiškino Šilutės rajono meras.

Š.Laužikas įsitikinęs, kad piktavaliai be reikalo lieja kritiką, nes regiono vietos veiklos grupei projektus, jo nuomone, gali teikti ne tik žvejai.

„Iš šios programos remiamas žuvienės virimo čempionatas, įvairios įrangos pirkimai – tai nėra susiję su žvejyba, o su žvejų gyvenvietėmis. O iš šios prieplaukos, kurią tvarkysime, daug metų plukdomi žvejai“, – sakė Š.Laužikas.

Apie tai, jog žvejai verslininkai veikiausiai net neužsuks į „Ventainės“ kiemą, Š.Laužikas turėjo kitą nuomonę ir teigė, kad jo teritorija yra vieša, tad kas norės, tas ir galės užsukti.

Pasak Š.Laužiko, jo prieplauka yra legali, o jei paraiška bus įgyvendinta, esą nėra problemų statinį įregistruoti Aplinkos ministerijoje.

„Dėmesio sulaukiu tik tuomet, kai užimu pareigas. Esu deklaravęs galimus privačių ir viešųjų interesų konfliktus ir jaučiuosi ramiai. Nematau jokių interesų painiojimo“, – sakė meras.

Paklaustas, ar etiškai elgiasi, kai būdamas politiku pretenduoja į žvejams skirtą paramą, Š.Laužikas atsakė, kad suremontuotos prieplaukos niekas neišsineš.

„Kintuose bus statoma prieplauka, o iki jos dar 8 kilometrai. Kintų ir Ventės žvejams mano prieplauka yra arčiau. Mero pareigas užimu ne pirmą kartą ir interpeliacijų buvo reiškiama ne sykį. Nemanau, kad privataus asmens ir mero klausimai yra susiję“, – sakė Š.Laužikas.