Merų kovoje liko du favoritai – V.Laurinaitis ir A.Jakas

DSC 1163Kovo 1-osios vėlyvas vakaras, kai buvo pradėti skaičiuoti rinkimų rezultatai, buvo dramatiškas: su kiekvienu pranešimu keitėsi favoritų komplektas.

Nuo 21 valandos į rinkimų štabus plaukiančius balsavimo rezultatus partijų politikai stebėjo iki vėlyvos nakties – 2 ar 3 valandos. Daugelio štabų politikai pirmiausia skaičiavo pretendentams mero postui tenkančius balsus, kiek mažiau domėdamiesi savivaldybės Tarybos rinkimų rezultatais.

Kaip ir tikėtasi, į naujos kadencijos savivaldybės vadovo postą pretendavęs rajono meras, „tvarkietis“ Vytautas Laurinaitis lyderiavo per visą balsų skaičiavimo laikotarpį, bet jo persvara nebuvo tokia, kad meras būtų išrinktas pirmojo turo metu.

Taigi kovo 15-ąją rinksime merą iš dviejų lyderių – V.Laurinaičio ir Arvydo Jako, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) atstovo.

V.Laurinaičio konkurentas išaiškėjo po vidurnakčio

Iki pat vidurnakčio V.Laurinaičiui į favoritų porą taikėsi ir valstietis – žaliasis Virgilijus Pozingis, ir socialdemokratas Sigitas Šeputis, ir „žmonių merė“ Daiva Žebelienė, ir Laisvės sąjungos lyderis Šilutėje A. Jakas.DSC 1143

Pastarasis iš ketvirtojo pretendento į favoritus prasimušė tik po vidurnakčio, kuomet savo balsavimų rezultatus pateikė didžiosios Šilutės miesto rinkimų apylinkės. Didžiausią persvarą A.Jakui paskyrė Žalgirio rinkimų apylinkė, po kurios pateiktų rezultatų A.Jakas nuo D.Žebelienės ir svarbiausio konkurento šioje kovoje S.Šepučio atsiplėšė per porą šimtų balsų.

Rinkimuose nebuvo nė pusės rinkėjų

Šilutės savivaldybės rinkimų sąrašuose yra registruoti 38 994 rinkimų teisę turintys asmenys. Savo teise rinkti savivaldos valdžią ir rajono merą pasinaudojo šiek tiek mažiau nei pusė – 17 823 (47,88 proc.), iš jų 2 266 savivaldybės valdžią rinko išankstiniu balsavimu ir specialiuoju paštu. Net 4,45 proc. balsavimo biuletenių mero rinkimuose buvo pripažinti negaliojančiais.

Analizuojant balsavusiųjų iš anksto rezultatus matyti, kad taip daugiausia balsuota už pretendentą į merus S. Šeputį – 670 balsų. Už „tvarkietį“ V.Laurinaitį taip balsavo 519 žmonių. Perpus mažiau iš anksto balsavo už  kandidatą į merus A.Jaką – tik 266 žmonių.

Beje, Šilutėje išankstinio balsavimo metu užfiksuota nemažai rinkimų tvarkos pažeidimų ir net keli balsų pirkimo atvejai.  

Ketvirtadalis rinkėjų palaikė V.Laurinaitį

Savivaldybės meras V.Laurinaitis, kuris per visą rinkimų kampanijos maratoną save vadino „tikruoju meru“, iš visų 9 pretendentų į merus gavo daugiausia balsų – 3886. Kitaip tariant, už jo kandidatūrą balsavo arti ketvirtadalio rinkimuose dalyvavusių rajono gyventojų – 23,59 proc.

Rezultatų skaičiavimo naktį V.Laurinaitis su artimiausiais bičiuliais neabejojo savo pergale ir antrajame mero rinkimų ture ir buvo įsitikinę, kad po rinkimų jiems pavyks pratęsti rajono Taryboje sąjungą su socialdemokratais. V.Laurinaitis ir keli jo bičiuliai apsilankė Laisvės sąjungos būstinėje ir nesėkmingai ragino kelti taurę už jį, kaip būsimą merą. Nekviesti svečiai Laisvės sąjungos draugijoje ilgai neužsibuvo.

Antrą turą pasitinka optimistiškai

DSC 1168Laisvės sąjungos Šilutės skyriaus lyderis A.Jakas pirmajame ture gavo 16,08 proc. rinkėjų balsų – už jį balsavo 2866 rinkėjai.
A.Jakas yra įsitikinęs, kad per dvi savaites iki II rinkimų turo jam pavyks suvienyti kitas partijas ir jas remiančius žmones bei pelnyti jų pasitikėjimą antrame rinkimų ture.
Pasak A.Jako, jau ne pirmas kartas, kai Šilutės žmonės susivienija, kad duotų atkirtį iš Pagėgių slenkančiai „tvarkiečių“ įtakai.

Svarbiausias žmogus – S.Šeputis

Socialdemokratų šūkis per rinkimus buvo „Svarbiausia – ŽMOGUS“, o dabar V.Laurinaičio ir A.Jako dvikovoje dėl mero posto svarbiausias žmogus yra socialdemokratų lyderis S.Šeputis. Mat jam dabar teks apsispręsti, kokiai veiklai mobilizuoti savo partijos narius ir rėmėjus.

Jeigu socialdemokratai nuspręs paremti Lietuvoje pradėjusios nykti partijos Tvarka ir teisingumas kandidatą, nemaža dalis šilutiškių juos kaltins kaip Šilutę „pardavusius“ Pagėgių politikams. O parėmę A.Jaką, bus parėmę ideologinius oponentus – liberalus.

Bet kuriuo atveju S.Šeputis, kad ir pralaimėjęs mero rinkimus, turi didžiausią perspektyvą, vadovaujant merui V.Laurinaičiui ar merui A.Jakui, ir toliau eiti Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas.

D.Žebelienė patenkinta

Ketvirtąja pretendente į merus likusi VRK „Už žmonių valdžią“ lyderė Daiva Žebelienė surinko 2239 balsus – 12,47 proc. nuo į rinkimus atėjusių žmonių skaičiaus.

„Šilutės naujienoms“ ji sakė, kad tikėjosi patekti į II rinkimų turą, tačiau, kai pamatė, kokiais metodais siekia rezultato kai kurie kiti pretendentai, suprato, jog tą svajonę reikia atidėti ateičiai.

D.Žebelienė sakė esanti patenkinta pasiektu rezultatu, juolab, kad tris mėnesius veikęs jos vadovaujamas rinkimų komitetas pasiekė geresnį rezultatą nei kai kurios kitos daug metų veikiančios partijos.

Kurį kandidatą palaikyti, ji ragins žmones antrame ture, dar nenusprendė – tarsis su savo komiteto nariais. Bet iš pokalbio buvo akivaizdu, kad „tvarkiečių“ draugija ją domina mažiausiai.zemelapis copy

Aplenkė politikos senbuvius

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų skyriaus pirmininkė Sandra Tamašauskienė rinkimuose į rajono mero postą gavo 1887 žmonių balsus – 10,1 proc. rinkimuose dalyvavusių žmonių. Šis rezultatas ją, kaip savivaldos rinkimų debiutantę, turėtų tikrai tenkinti.

Ji, kad ir nežymia persvara – 3-4 procentais rinkėjų balsų, aplenkė tokius politikos vilkus kaip žaliąjį valstietį, Savivaldybės administracijos direktoriumi ir net rajono meru jau dirbusį Virgilijų Pozingį bei Savivaldybės administracijos direktoriumi dirbusį ir dabar direktoriaus pavaduotojo pareigas einantį Liberalų sąjūdžio skyriaus lyderį Raimundą Ambrozaitį.
V.Pozingis, teisindamas savo partijos pasiektą rezultatą, sakė, kad partijai, kuri veikia tik teisėtomis priemonėmis, sunku konkuruoti tarp pinigų kapšus turinčių konkurentų.

Visiška kapituliacija  

Vienintelis visuomeninio rinkimų komiteto „Šilutės kraštas“ rinkimų štabas tą vėlų vakarą ir naktį buvo visiškai nusivylęs jiems rinkėjų skirtu dėmesiu.

Šios politikų grupės lyderis, savivaldos politikų mohikanas Šarūnas Laužikas, per 18 metų tris kartus dirbo savivaldybės meru, o dabar gavo mažiausiai rinkėjų pasitikėjimo balsų – tik 273. Dar daugiau – visi šio komiteto politikai vieninteliai iš partijų sąrašų neperžengė privalomos 4 proc. už juos balsavusiųjų skaičiaus ribos, tad šio komiteto nė vienas politikas negaus savivaldybės Tarybos nario mandato.

Kitas „nelaimėlis“, pretendavęs į rajono merus, Romualdas Renčeliauskas gavo daugiau balsų nei Š.Laužikas – 766, tačiau į savivaldybės Tarybą jam patekti sutrukdė daugiau pirmumo balsų gavę kiti du šios partijos politikai – verslininkas Saulius Stankevičius ir medikas Darijus Pundžius.

Tad Rusijos kariuomenės ir Lietuvos valstybės tarnybos pensininkui A.R.Renčeliauskui kaip kompensacija už nepavykusius rinkimus liks tik nemažai gražių plakatų su jo atvaizdu, kuriuose žmonės raginami balsuoti už sąžiningą žmogų.