Mėšlungis: kaip elgtis jam užklupus?

Staigus, stiprus, skausmingas ir nevalingas raumens susitraukimas – taip apibūdinamas mėšlungis. Beveik 60 proc. pasaulio žmonių bent kartą gyvenime patyrė tokius staigius spazmus. Vilniaus „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Justina Denisovienė pažymi, kad mėšlungis nėra pavojingas sveikatai, tačiau jei tokie raumenų spazmai pasikartoja dažnai, gali signalizuoti apie konkrečių medžiagų trūkumą ar progresuojančią naują ligą. Mėšlungis įprastai paveikia vieną raumenį ar visą jų grupę. Spazmo metu raumuo susitraukia ir neatsipalaiduoja, jaučiamas stiprus skausmas, todėl žmogus negali pajudinti paveiktos kūno vietos.

Šie raumenų susitraukimai gali trukti nuo kelių minučių iki kelių valandų, bet praeina savaime. Šių epizodų su amžiumi gausėja ir jie tampa stipresni. Mėšlungis dažniau pasireiškia besilaukiančioms moterims ar sportininkams, ypač, jei treniruojamasi ilgai ir intensyviai. Mėšlungis gali pasireikšti sėdint, vaikštant, sportuojant, plaukiojant ar miegant, dažniausiai spazmai jaučiami rankose ar kojose, tačiau būna ir kitose kūno vietose.

Sutraukus mėšlungiui raumuo netrūkčioja – toks simptomas būdingas kitiems susirgimams. Jei spazmas trunka ilgai, kartu atsiranda apsvaigimas ar po priepuolio ilgai išlieka stiprus skausmas – vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju.

Viena pagrindinių mėšlungio priežasčių – vitaminų ir skysčių trūkumas, todėl vasarą, kai gausiai prakaituojama, jis ištinka dažniau. Taip pat pasireiškia, jei organizmui trūksta natrio, magnio, kalcio ar yra kalio disbalansas, raumenų sutraukimus gali lemti kai kurie vaistai ar ligos.

„Mėšlungis dažniau pasireiškia žmonėms, kurie vartoja tam tikrus medikamentus, tokius kaip diuretikai, vaistai, skirti gydyti astmai, steroidai ar neuroleptikai. Dažnais spazmais skundžiasi turintys kepenų nepakankamumą, lėtines inkstų ligas, cukrinį diabetą ar neurologinius sutrikimus. Pasikartojantys mėšlungiai rodo, jog jį sukėlęs veiksnys vis dar yra išlikęs, o kartais signalizuoja ir apie ryškėjančią naują ligą“, – pažymi J. Denisovienė.

Jei mėšlungiai pradeda kartotis kas savaitę ar dažniau, darosi ilgesni ir skausmingesni, būtina kreiptis į šeimos gydytoją. Kad gydytojas galėtų greičiau nustatyti diagnozę, rekomenduojama fiksuoti, kokiu dažnumu jie kartojasi bei kokią veiklą atliekant.

Kad skausmai praeitų greičiau, reikia atlikti švelnius tempimo pratimus, lengvai pamasažuoti raumenį, padeda šildymas arba šaldymas, o esant itin stipriam skausmui, rekomenduojama išgerti jį malšinančių vaistų. Mėšlungis nėra pavojingas, bet pasitaiko, kai sukelia problemų, pavyzdžiui, plaukiant vandens telkinyje ar baseine.

Kai mėšlungis sutraukia vandenyje, pirmiausia reikėtų išlikti ramiems. Tuomet verstis ant nugaros ir stengtis kiek galima ištempti koją ar ją pamasažuoti, kol skausmas atslūgs ir tada ramiai plaukti link kranto.

Norint išvengti mėšlungio, patariama visada vartoti pakankamai skysčių su elektrolitais – kaliu, natriu ir magniu bei nepamiršti pasidaryti kraujo tyrimų ir pasitikrinti ar šių medžiagų netrūksta. Taip pat vengti ilgų, intensyvių treniruočių – jas geriau dalinti į kelis etapus, o prieš tai atlikti apšilimą.

Pagal BNS inf.