Mėsos produktų gamybos inovacijos ir tendencijos maisto pramonėje

mesos produktai_pokyciu_valdymas_02_28Vasario mėnesį Kauno technologijos universiteto (KTU) Maisto instituto mokslininkai baigė vykdyti projektą „Biologinių metodų taikymas mėsos produktų gamybai ūkiuose ir mažose įmonėse užtikrinant mėsos produktų saugą ir kokybę“. Jį vainikavo konferencija. Pasak projekto vadovo dr. Raimondo Narkevičiaus, visos planuotos veiklos – bandymai, seminarai, darbas grupėse ir lauko dienos – pavyko sėkmingai, visi suplanuoti rodikliai buvo pasiekti.

Apibendrino projektą

KTU Maisto instituto mokslo darbuotojas ir projekto vadovas Raimondas Narkevičius pasakojo, kad projekto metu vykusiose lauko dienose ir seminaruose buvo nagrinėjami specifiniai technologiniai klausimai, o konferencijoje visa informacija apibendrinta ir pateikta platesniam klausytojų ratui. Joje pranešimus skaitė ne tik KTU Maisto instituto mokslininkai, bet ir Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai.

Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Giedrė Bumblienė supažindino su skirtingų mėsos rūšių privalumais ir trūkumais bei pateikė rekomendacijas dėl mėsos vartojimo kasdieninėje mityboje. VMVT Panevėžio padalinio vyriausioji specialistė-maisto produktų inspektorė Agnė Šlekonytė Juškienė apžvelgė valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos veiklos ypatumus siekiant sveikų maisto produktų.

KTU Maisto instituto vyresnysis mokslo darbuotojas Antanas Šarkinas apžvelgė pokyčius maisto pramonėje, atkreipė dėmesį į sveikatai palankesnius maisto produktus paženklintus simboliu „Rakto skylutė“. Nors ši valstybinė, nekomercinė sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo simboliu „Rakto skylutė“ sistema buvo įsteigta jau 2014 m., tačiau vis dar nėra labai plačiai žinoma vartotojų. Simbolio „Rakto skylutė“ tikslas – padėti vartotojams lengviau išsirinkti maisto produktus tarp kitų tos pačios grupės maisto produktų. Tai įprasti produktai, tačiau juose mažiau įdėta cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų.

Dr. Raimondas Narkevičius konferencijos metu pristatė biologinį metodą naudojamą mėsos produktų perdirbime, kuris užtikrina produktų saugą. Mokslo darbuotojas pabrėžė, kad norint gaminti saugius mėsos produktus, būtina įvertinti biologinius, cheminius ar fizikinius rizikos veiksnius ir eliminuoti žmonių sveikatai pavojingas medžiagas ar bent jau maksimaliai, iki priimtino lygio sumažinti jų koncentraciją. Dr. Raimondas Narkevičius pasakojo, kad vykdant projektą „Biologinių metodų taikymas mėsos produktų gamybai ūkiuose ir mažose įmonėse užtikrinant mėsos produktų saugą ir kokybę“ buvo atlikta 10 parodomųjų bandymų, kuriuose dalyvavo 21 pasidalinimo patirtimi grupių narys, įvyko 4 lauko dienos ir 16 seminarų, kuriuose dalyvavo virš 240 dalyvių. Projekto įgyvendinimo metu KTU Maisto instituto mokslininkai nuolat bendravo ir bendradarbiavo su ūkininkais, nes gaminant mėsos produktus jiems iškildavo įvairiausių klausimų.

Ūkininkai įvaldė naujus mėsos perdirbimo metodus

KTU Maisto instituto mokslo darbuotojas dr. Raimondas Narkevičius, paklaustas, kuo šis projektas buvo naudingas mokslininkams ir ūkininkams, teigė, kad pastarieji įgijo ir sustiprino mėsos produktų gamybos technologijų pagrindus. Taip pat išmoko taikyti naujus metodus, padedančius gaminti inovatyvius bei saugesnius produktus.

Dr. Raimondas Narkevičius teigė, kad ūkininkų patirtą naudą sunku pasverti. Pasak pašnekovo, juntama, kad projekto dalyviai liko patenkinti tuo, ką sužinojo, ir tuo, ką išmoko. Jie prašo mokslininkų ir ateityje juos įtraukti į projektus bei suteikti galimybę susipažinti su naujomis technologijomis ir KTU Maisto institute atliekamais tyrimais.mokymai ukininkams