Metas išsivalyti susikaupusias automobilių ir kitas atliekas

Šeštadienį akcija „Darom“ skatins gyventojus ne tik rinkti atliekas, bet ir jas rūšiuoti bei pristatyti į didelių atliekų surinkimo aikšteles. Tai proga tinkamai atsikratyti ir automobilių bei kitomis atliekomis, nugulusiomis garažuose ir sandėliukuose. Kai kurios automobilių ar elektroninių gaminių atliekos yra degios ir toksiškos, todėl gali kelti pavojų aplinkai ir žmonių sveikatai.

Pixabay.com nuotr.

Dažniausiai sandėliuojamos tokios po transporto priemonių priežiūros ir remonto susidariusios atliekos, kaip padangos, automobilių panaudota alyva ir jos talpos, filtrai, amortizatoriai, akumuliatoriai ar stabdžių kaladėlės.

„Dažniausiai automobilių savininkai alyvą keičia autoservisuose, kurie ir pasirūpina jos tinkamu sutvarkymu. Kitais atvejais, naudotu tepalu tenka pasirūpinti patiems – pristatyti pavojingų atliekų tvarkytojams ar nuvežti į surinkimo aikšteles. Automobilių alyvos jokiu būdu negalima išpilti į žemę,  kanalizaciją ar šalinti šiukšlių konteineriuose“, – sako Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA), Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO) atstovė Vitalija Sičiūnienė.

Automobilių variklio, pavarų dėžės ir tepamoji alyva – vienas pavojingiausių taršos šaltinių, nes joje yra švino, kadmio ir arseno. Litras alyvos gali užteršti milijoną litrų vandens ir tapti ne tik vandens, bet ir žemės taršos objektu. Kai užterštas tepalas patenka pas atliekų tvarkytojus, pasirūpinama, kad jis būtų tinkamai perdirbamas ir vėl naudojamas automobilių alyva.

Filtrų atliekose yra metalo, alyvos, plastmasės ir filtruojančios medžiagos, amortizatoriuose – metalo ir alyvos. Metalą galima daug kartų perdirbti ir tokiu būdu taupyti gamtos išteklius bei energiją. Akumuliatorius yra toksiškas dėl jų sudėtyje esančių sunkiųjų metalų ir korozinių medžiagų. Tačiau beveik visos akumuliatoriaus dalys yra perdirbamos, be to, tai – atlieka, už kurios perdavimą tvarkytojams galima gauti atlygį. Naudotus automobilių akumuliatorius priima ne tik atliekų tvarkytojai ar surinkimo aikštelės – perkant naują akumuliatorių seną galima palikti prekybos vietose, kaip ir padangas.

Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse gyventojai gali nemokamai pristatyti iki 4 padangų per metus ir tik tam tikrą kiekį panaudoto tepalo. Daugiau informacijos – svetainėje www.atliekos.lt .

Ne vietoje išmestos padangos teršia aplinką ir reikia bent 140 metų, kad jos aplinkoje suirtų. Senos padangos ne tik perdirbamos, bet panaudojamos energijai gauti ar kitų gaminių gamyboje, pavyzdžiui, batų padams ar keliams tiesti.

„Darom“ – gera proga tinkamai atsikratyti ir kitomis atliekomis. Kiekvieno namuose rasime seną kompiuterį, jo pelę ar senas baterijas, kurios taip pat turi būti rūšiuojamos ir patekti pas perdirbėjus.