Metų bibliotekininkė – degutiškė E.Dragūnienė

Geriausia bibioltekininkePenktadienis Šilutėje vainikavo Nacionalinės bibliotekų savaitės renginius ir, kaip ir kasmet, tądien paskelbta geriausia praėjusių metų bibliotekininkė. Šiemet šis vardas atiteko Žemaičių Naumiesčio seniūnijos Degučių bibliotekoje dirbančiai Elenai DRAGŪNIENEI.

Gražiausius žodžius ir žiedus jau 13-ajai Metų bibliotekininkei, išrinktai iš 10-ties pretendenčių būrio, F.Bajoraičio viešojoje bibliotekoje surengtos šventės metu skyrė kolegos, seniūnai, kaimynai ir artimieji. O ji pati dėkojo visiems, su kuriais jai tenka dirbti.

 

Bibliotekininkė nepamiršta istorijos

Pernai šios tradicinės šventės dalyvius su savo kasdienybe išradingieji bibliotekininkai supažindino demonstruodami fotonuotraukas iš bibliotekų gyvenimo, o šiemet sugalvojo naują išmonę. Paskelbę, jog po pasaulį plinta laimingų žmonių virusas, jie pasiūlė pasižiūrėti video klipą, kuriame užfiksuoti jo paliesti bibliotekininkai.

geriausia bibliotekininke seniunaiTad ir šypsojosi popietės dalyviai, stebėdami šokančius, linguojančius, plojančius, kojas ir rankas judinančius, po vieną ir po kelis, o kartais – ir kartu su klientais muzikos ritmu betrypiančius bei kartu su direktore Dalia Užpelkiene rytinę mankštą darančius bibliotekų darbuotojus.

Po tokios smagios įžangos jau surimtėję popietės vedėjai Sandra Jablonskienė ir Ričardas Murauskas priminė ir šio susibūrimo esmę – tai geriausio Metų bibliotekininko pagerbimas. Ir pranešė, jog kolegų nutarimu, šiemet šio vardo labiausiai verta degutiškė E.Dragūnienė.

Anot vedėjų, jau 34 metai E.Dragūnienė susieta su knyga. Per tuos metus ji subūrė gausų knygos mylėtojų būrį, vykdo profesionalios ir mėgėjiškos kūrybos sklaidą, rengia ir pristato vietos bendruomenei meno parodas, nuolat organizuoja susitikimus su rašytojais, įdomiais žmonėmis, muzikinius ir literatūros vakarus.

Degučių bibliotekoje rengiamos teminės literatūros ir dokumentų parodos, skirtos atmintinoms datoms bei įvykiams, žymių žmonių jubiliejams. Taip pat čia ugdomas skaitytojų kompiuterinis raštingumas, populiarinamos naujosios informacinės technologijos.

E.Dragūnienė didelį dėmesį skiria jauniesiems savojo krašto bendruomenės nariams. Vaikų ir jaunimo užimtumą ji organizuoja ne tik bibliotekoje, bet ir netradicinėse erdvėse: rengia kraštotyrines pažintines išvykas po apylinkes, lanko žinomas vietas, senas sodybas, žmones, galinčius pasidalinti prisiminimais apie vietos papročius, buitį ir gyvenseną.

Tai skatina jaunosios kartos domėjimąsi krašto praeitimi, etnokultūra, ragina daugiau informacijos apie tai ieškoti rašytiniuose šaltiniuose.

geriausia bibliotekininke degutiskesJau tradiciniu tapo E.Dragūnienės projektas „Istorija, kurios pamiršt negalime“, kurio metu rengiamos pažintinės kelionės dviračiais po aplinkines seniūnijas. Jos ne tik suartina bendruomenę bei praturtina žiniomis – išvykų metu sutvarkytos maro aukų kapinės Kalininkų kaime, kapavietė Laugalių kaime, kur palaidotas vietos šviesuolis, Mažosios Lietuvos politinis ir visuomenės veikėjas, poetas, giesmynų sudarytojas Kristupas Lekšas.

Bibliotekininkė E.Dragūnienė nuolat kelia savo kvalifikaciją, dalyvauja mokymuose ir kursuose. Kolegės pastebėjo ir jos gebėjimą bendrai veiklai sutelkti įvairių bendruomenių narius, kolektyvus: vykdydama kultūrines šviečiamąsias veiklas ji aktyviai bendradarbiauja su Degučių pedagogais, Žemaičių krašto etnokultūros centru, Degučių kaimo bendruomene „Rytdiena“, vietos kraštotyrinininkais.

Be to, bibliotekininkai dar išskyrė ir degutiškės kuklumą, gerumą bei santūrumą. „Jos biblioteka – tai vieta, kur žmogus ateina ne tik knygos ar informacijos, bet kur jis gali susitikti ir bendrauti, dalintis idėjomis, mokytis ir dirbti, kur gali augti dvasia ir protu, mokytis būti pačiu savimi“, – tai vis kolegių nuomonė apie E.Dragūnienę.

Sveikino seniūnai ir bendruomenė

Praėjusiais metais geriausios bibliotekininkės titulą pelniusi Regina Juškienė prisipažino, kad jai šiek tiek gaila atsisveikinti su pereinamuoju prizu – Bobute, bet iš širdies linkėjo kolegei tolesnės sėkmės.

Padėką už jaunimo skaitymo kultūros ugdymą ir naujų informacinių technologijų populiarinimą E.Dragūnienei įteikė rajono meras Šarūnas Laužikas, jai dėkojo Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas, nusistebėjęs, kad dirbanti ji „jau tiek daug metų“, tad palinkėjęs nepamiršti ir pailsėti.

Įvertinimu džiaugėsi ir E.Dragūnienės seserys, pripažinusios, jog tai sunkus darbas ir vis dar tinkamai neįvertinamas. Degučių bendruomenės narės Nijolė Stanelienė, Irena Vismantienė, Adma Baltutienė bei Daiva Dlugoborskienė pasidžiaugė, kad Elena buvo pastebėta „savo bėgime“, nes gerai žino, kad jai biblioteka jau seniai tapo antraisiais namais. Be to, ta jos biblioteka, anot degutiškių, ne tik knygos: joje dūzgia vaikai, joje telkiama ir bendruomenė.

Eilėn sustojusių seniūnų mintis išsakė švėkšniškis Alfonsas Šeputis. „Bibliotekininkai – šių dienų knygnešiai, tik laikmetis kitoks: nėra uždraustos spaudos, bet trūksta pinigų. Jūsų misija – duoti knygą tam, kas negali jos nusipirkti“, – sakė jis. 

Pati E.Dragūnienė dėkojo visoms savo kolegėms ir sakė jau pastebėjusi, kad net viena gera knyga gali pakeisti žmogaus likimą. O dirbti, anot jos, skatina ne apdovanojimai, bet savųjų žmonių nuoširdumas.

Bibliotekai – Seimo medalis

Profesinė šventė tapo švente ne tik geriausiai metų bibliotekininkei, bet ir visam būriui jos kolegių. Padėkos už gerą darbą ir aukštus veiklos rezultatus tądien įteiktos Informacinio skyriaus vedėjai Laimai Dumšienei, Lietuvos bibliotekininkų draugijos (LBD) narei Sandrai Jablonskienei, Vilkyčių filialo bibliotekininkei Palmyrai Jančauskienei.

LBD padėkos atsiųstos Liudai Nausėdienei ir Vidai Paldauskienei, o bibliotekos direktorė D.Užpelkienė dėkojo Žanetai Jokužytei, Loretai Liutkutei, Onai Jucikaitei, Daliai Pupšytei, Jolitai Baltutienei. Anot D.Užpelkienės, tai lyg atsiprašymas, kad darbų verpete kartais nepastebi atsakingai dirbančio žmogaus, nebespėji pasakyti jam ačiū.

Bibliotekininkai ir šiemet įsteigė tradicines tris savo nominacijas. Pirmoji jų – Veržliausio žurnalisto atiteko „Šilutės naujienų“ redaktorei Skirmantei Galvydei, o solidų prizą dovanojo UAB „Žibai“ vadovas Steponas Kazlauskas.

Universaliausia skaitytoja išrinkta Edita Vobolevičienė, o dosniausiu metų rėmėju – Marijus Budraitis.

Seimo pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis, bibliotekininkams linkėdamas ir toliau burti kraštiečius, įteikė Seimo medalį – už tai, kad šią biblioteką jau gerai žino visa Lietuva. Tokį medalį Šilutės bibliotekininkai jau buvo gavę ir prieš 17 metų.