Mezgasi dar viena šilutiškių partnerystė: šįkart – su baltarusiais

BALTARUSIJA 2Gali būti taip, kad Šilutės miesto šventės metu – gegužės mėnesio paskutinį savaitgalį Šilutės savivaldybėje lankysis dar viena užsienio svečių delegacija – atvyks Baltarusijos Ašmenos rajono savivaldybės atstovai.

Abiejų savivaldybių vadovų delegacijos jau svečiavosi vieni pas kitus, ir žvalgėsi, kuriose srityse galėtų bendradarbiauti.

Šilutės savivaldybės delegacija – meras Vytautas Laurinaitis, administracijos direktorius Sigitas Šeputis ir Šilutės ligoninės vyriausiasis gydytojas Darius Steponkus bei juos lydintys asmenys po dviejų dienų vizito iš Baltarusijos sugrįžo praėjusios savaitės ketvirtadienį. Su „Šilutės naujienomis” jie pasidalijo kelionės įspūdžiais ir galimo bendradarbiavimo galimybėmis.

Kelionėje išgelbėjo ambasadoriaus palyda

Kelionė į Baltarusijos Ašmenos savivaldybę, pasak mero V.Laurinaičio, būtų trukusi ne kaip planuota dvi dienas, bet dieną ar dvi ilgiau, mat tiek būtų tekę laukti prie pasienio pralaidos punktų. Pasienyje nuolat rikiuojasi kilometrinės eilės vilkikų ir kitokio transporto, o muitininkai neskubėdami, tiek kiek priklauso – po 15 minučių kruopščiai tikrina kiekvieną norintį patekti į Baltarusiją ar grįžtantį iš jos.

Šilutės delegaciją nuo šių procedūrų išgelbėjo jo Ekscelencija Baltarusijos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvos Respublikoje Aleksandr Korol. Jis asmeniškai lydėjo šilutiškius kelionėje į Baltarusiją. Taigi, šilutiškiai sutaupė laiko pasinaudoję diplomatams suteikta išskirtine galimybe.

Pirmieji Šilute susidomėjo baltarusiai

Šilutės meras V.Laurinaitis „Šilutės naujienoms” pasakojo, kad prieš tris savaites Šilutėje lankėsi minėtas ambasadorius su Ašmenos savivaldybės atstovais, kuriems vadovavo Ašmenos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Galina Liutkovskaja. Ji Ašmenos savivaldybėje kuruoja ekonomikos, verslo, prekybos ir paslaugų sričių reikalus. Todėl ir atvykusi į Šilutę mero pavaduotoja domėjosi mūsų rajono verslo įmonėmis: lankėsi Šilutės pieninėje, durpių gamybos įmonėje „Klasmann Deilmann”. Pasak viešnios, ir Ašmenos savivaldybėje veikia tokios įmonės. Be to, ji domėjosi Šilutės ligoninės bei vaikų darželių, turizmo paslaugomis.

Tuomet ir buvo susitarta, kad šilutiškių delegacija aplankys Ašmenos savivaldybę. Baltarusiai, pasak mero V.Laurinaičio, neslepia, kad nori bendrauti, atrasti galimų bendradarbiavimo sričių. Jie yra girdėję apie Šilutės savivaldybės atvirumą užsienio partneriams ir mūsų sugebėjimą dalyvauti bendruose projektuose.

Baltarusiai jau žino, kaip išlaikyti jaunimą gimtinėje

Iš Baltarusijos sugrįžę šilutiškiai trumpai apibūdindami savo kelionės įspūdžius sakė, kad jie bendravo su šiltais, nuoširdžiais, svetingais žmonėmis. Stebino begalinis jų noras parodyti, kad Baltarusijoje žmonės gyvena saugiai, tvarkingai ir yra užtikrinti dėl ateities. Galimai dar ir dėl to, kad ankstesniais amžiais lietuviai ir baltarusiai buvo vienoje didingoje Lietuvos valstybėje, abiejose šalyse yra išlikę ir panašios architektūros paminklų. Ašmenoje netgi stovi paminklas Lietuvos – Lenkijos karaliui Jogailai, bei jo žmonai Sofijai. Bet, pasak mero, Ašmenoje dar yra išlikę ir sovietmečio laikotarpio atributų: mums jau neįprasta, bet Ašmenoje dar stovi ir paminklas Leninui…

Šilutiškiams susidarė įspūdis, jog dabartinės Baltarusijos, bent ten, kur teko lankytis mūsų delegacijai, nesupainiosi su Rusijos miestais – gatvėse ir kiemuose labai tvarkinga ir švaru. Šilutės savivaldybės delegaciją stebino faktas, jog 31 tūkstantį gyventojų turinčioje Ašmenos savivaldybėje yra tik… 60 registruotų bedarbių.

Pagal pateiktus duomenis, Ašmenoje net 80 proc. tikinčiųjų yra katalikai.

Ašmena turi sporto centrą su dviem stadionais, ten daugiau nei dvigubai didesnis, lyginant su Šilute, ir vaikų gimstamumas: Ašmenos ligoninėje per metus gimdo daugiau nei 600 moterų. Čia neseniai pastatyti du vaikų darželiai, kuriuose be kita ko yra ir baseinai. Ašmenoje įprasta, kad jaunoms šeimoms, liekančioms gyventi ir dirbti savo gimtinėje, statomi individualūs namai. Yra valstybės nustatyta tvarka, kad specialistai, baigę aukštuosius mokslus ir keliaujantys dirbti į kaimą, gauna 30 proc. didesnį atlyginimą.

Šilutiškių delegacija bendravo ir su Ašmenos savivaldybės meru Miroslav Sarosek. Baltarusiai puoselėja viltį, kad galėtų būti atrastas ir ekonominis bendradarbiavimas tarp atskirų tenykščių ir mūsų krašto įmonių. Pavyzdžiui, Ašmenoje veikia pieninė, kurios 92 proc. produkcijos iškeliauja į Maskvą. Tačiau būna užsakymų, kai užsakovas moka brangiau, bet reikia pateikti skubiai ir žymiai daugiau produkcijos, nei gali pagaminti patys baltarusiai. Tokais atvejais baltarusiams galėtų padėti šilutiškiai, eksportuodami ir savo produkciją.