Miego problemos: kas jas lemia ir kaip sau padėti?

Miego problemos – šiuolaikinio žmogaus palydovės, neigiamai veikiančios gyvenimo kokybę.

Dažniausiai pagalbos vaistinėje ieško pacientai, kuriems atsigulus vakare į lovą sunku užmigti, prabunda kelis kartus per naktį ar prabudę nebegali užmigti. Tenka konsultuoti ir varginamus nemigos ar tokius, kurie išmiega visą naktį, tačiau jaučiasi nepailsėję“, – teigia “Camelia” vaistininkė Julija Aganauskaitė-Žukaitė.

Kas sukelia problemą?

Miego problemas dažniausiai lemia stresas ar nerimas, triukšmas, šviesa miegamajame ir neoptimali jo temperatūra, širdies ir kraujagyslių ligos, šalutinis vaistų poveikis ar pripratimas prie nemigos gydymui skirtų medikamentų.

„Dalį priežasčių galima susieti ir su klaidingais įpročiais. Daugeliui žmonių nepavyksta užtikrinti tinkamo miego režimo, jie nešasi mobiliuosius telefonus ir kompiuterius į miegamąjį ir naudojasi jais prieš miegą. Taip pat vėlai vakare ar naktį valgo sunkiai virškinamą ar aštrų vaistą, vartoja kofeiną ir nikotiną“, – sako vaistininkė.

Yra būdų, kuriais žmogus gali padėti sau, jeigu kamuoja miego problemos, iš pradžių viskas priklauso nuo jo pastangų ir noro pasijusti geriau.

„Nereikia iš karto griebtis medikamentų, pirmiausia vertėtų išbandyti savipagalbos būdus. Eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu, prieš miegą 30 minučių skirti atsipalaidavimui ir bent valandą iki jo nesinaudoti elektronikos prietaisais. Šių įrenginių ekranų skleidžiama mėlyna šviesa trukdo organizmui gaminti melatoniną – miego hormoną, jie taip pat skatina psichinę stimuliaciją, sunkinančią užmigimą“, – sako J. Aganauskaitė-Žukaitė.

Miegamajame reikėtų užtikrinti tamsą, tai ypač aktualu didmiesčių gyventojams, į kurių kambarius šviesa prasiskverbia iš gatvių. Tuomet miegamajame patariama kabinti šviesos nepraleidžiančias užuolaidas ar naudoti miego kaukę akims. Ne mažiau svarbi tyla kambaryje: tai užtikrinti padės ausų kištukai ar raminančiai veikiantys garsai, kurie užgoš triukšmą.

Jeigu nesiseka užmigti per 20 minučių, nereikėtų savęs kankinti, nes gulėjimas lovoje dažnai nepadeda. Geriau atsikelti, pasivaikščioti ar paskaityti knygą. Taip pat patariama užtikrinti optimalią miegamojo temperatūrą – 16-22 laipsnių, pasirūpinti komfortišku čiužiniu ir pagalve bei raminančiais kvapais: miegamajame stovintis difuzorius turėtų skleisti levandos ar melisos aromatą. Difuzorių pakeisti gali ir kambaryje stovintis namų kvapas, kurio sudėtyje būtų raminančiai veikiančių žolelių.

Yra papildomų priemonių

Namų sąlygomis sprendžiant miego problemas padėti gali ir papildomos priemonės – vaistiniai preparatai.

Vienas dažniausių pasirinkimų – melatoninas, kuris gerina miegą ir nuotaiką, tačiau rūkantiems žmonėms jo poveikis gali būti silpnesnis dėl prastesnio organizmo reagavimo į jį. Vaistinėje galima įsigyti įvairių melatonino formų – kapsules, tabletes ar purškalus. Tačiau rinkoje yra ir kompleksinių preparatų, kurių sudėtis papildomai praturtinta L-triptofanu ar tokiomis raminančiai veikiančiomis vaistažolėmis kaip valerijonas, melisa, raudonžiedė pasiflora, paprastasis apynys ar baikalinė kalpokė.

Šį nereceptinį preparatą, nepriklausomai nuo jo sudėties, reikėtų vartoti likus pusei valandos iki miego. Leistina melatonino paros dozė siekia nuo 1 iki 5 mg, o vartojimo terminas turėtų būti ne trumpesnis nei 4 savaitės.

Jeigu kamuoja neigiamos emocijos, naktį prikelia mėšlungis ar vargina neramių kojų sindromas, patartina vartoti magnį, B grupės vitaminus, geležį ir folio rūgštį.

Jeigu savipagalba nepadeda, būtina kreiptis į gydytoją. Vengiant spręsti miego problemas, gali išsivystyti depresija ar širdies ir kraujagyslių ligos, didėti potraukis ir priklausomybė alkoholiui bei silpti imuninė apsauga, sutrikti darbo kokybė, blogėti reakcija bei padidėti mirtingumo tikimybė.

BNS inf.

15% CBD aliejus