Migracijos tema – iš aktorių lūpų

 SpektaklisŠilutės kultūros centre viešės Klaipėdos dramos teatras. Spalio 13 d. 18 val. klaipėdiečiai rodys spektaklį „Sugrįžimas“, sukurtą pagal Tomo Merfio (Tomo Murphy) dramą.

Garsiausio airių dramaturgo T. Merfio veikalą režisavo Algimantas Pociūnas, scenografiją ir kostiumus sukūrė Artūras Šimonis, muziką – Gintaras Kizevičius. Spektaklyje vaidina: Toma Gailiutė, Edvardas Brazys, Liudas Vyšniauskas, Regina Šaltenytė, Eglė Barauskaitė, Kazimieras Žvinklys, Rimantas Pelakauskas, Eglė Jackaitė, Linas Lukošius, Vida Kojelytė.

„Sugrįžimas“ – tai pjesė apie žmogaus sudužusias svajones ir iliuzijas, apie šeimos vertybes, kurioms gresia išnykimas, apie pareigas artimiesiems. O svarbiausia – apie vilties ir išsilaisvinimo paieškas, kurios padeda tikėti, kad šviesi nauja pradžia gali būti.

Spektaklyje pasakojama, kaip į gimtąjį miestelį Airijoje po daugybės metų, praleistų JAV, sugrįžta moteris. Giminaičiai įtaria, kad Amerikoje ji užsiiminėjo su katalikiška morale ne visai derančiais dalykais. Vienaip ar kitaip, bet naujų spalvų į niūrų ir nykų miestelio gyvenimą dukra paklydėlė tikrai įneša. O kai kam iš senųjų gyventojų netgi tenka iš naujo perkainoti tradicines vertybes bei supratimą apie moralę ir padorumą – juk ne veltui mirusi senelė šeimos viešbutį užrašė ne doriesiems katalikams, o šiai paklydusiai aviai.

Spektaklio režisierius Algimantas Pociūnas sako „Sugrįžimo“ ėmęsis todėl, kad pasaulį yra užvaldžiusi migracija. Būtent ši problema ryškiai atspindėta T. Merfio pjesėje.

T. Merfio pjesės nebuvo dažnai statytos Lietuvoje. Klaipėdoje – tai yra pirmas šio autoriaus pastatymas. „Merfis priskiriamas prie tų „įpykusiųjų bangos“ ir, manau, kad tas socialinis užtaisas ir tos problemos, kurios yra jo dramaturgijoje, turėtų paliesti šiandien ir mus“, – sako režisierius A. Pociūnas.
Dramaturgo T. Merfio kūryba pasižymi nuolatiniais formos ir turinio eksperimentais. Nuolat pasikartojanti tema – vilties ir atpirkimo paieškos Dievo apleistame ir kančių sklidiname pasaulyje. Pjesėse daug airiškos kultūros ir mitologijos, tačiau tuo nepiktnaudžiaujama.

Kritikai dramaturgą neretai pavadina „įtūžusiuoju“. Pats Merfis atsako: „Taip, manyje yra įtūžio ir tai natūralu. Tas įtūžis ne prieš gyvenimo neteisybę. Gyvenimas, be jokios abejonės, niekada nebūna sąžiningas, bet įtūžis prieš –  nelygybę ir galingųjų aroganciją“.

Šiandien T. Merfis laikomas svarbiausiu ir reikšmingiausiu Airijos dramaturgu, padariusiu didžiulę įtaką visai naujajai airių dramaturgijos kartai. T. Merfis parašė 25 pjeses, išleido romaną. Spektakliai pagal jo pjeses nuolat statomi tiek Europoje, tiek visame pasaulyje.