Mikrobangų krosnelės: neigiamo poveikio sveikatai nėra

Mikrobangų krosnelės praverčia skubantiems, bet vis dar bijoma, kad elektromagnetinės bangos gali turėti neigiamą poveikį sveikatai. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė griauna šį mitą ir sako, kad maisto šildymo mikrobangų krosnelėje baimintis nereikėtų. Priešingai – taip pašildytas maistas neretai sveikatai bus daug palankesnis nei tas, kurį šildydami ant keptuvės papildomai pilsime riebalų.

asociatyvi pixabay.com nuotr.

Sveikatai palanku

Vienas didžiausių mitų – mikrobangų krosnelės daroma žala šildomam maistui. Pasak E. Gavelienės, tam, kad suprastume, kaip mikrobangų krosnelėje pašildomas maistas, reikia pasigilinti į jos veikimą.

„Klaidingai manoma, kad mikrobangų krosnelės skleidžiamos bangos yra beveik tas pats, kas jonizuojanti spinduliuotė. Taip nėra. Mikrobangos – elektromagnetinės spinduliuotės forma, kur veikia energijos bangos, panašios į radijo bangas, tik gerokai trumpesnės. Jos yra selektyvios ir veikia vandens bei maisto molekules. Dėl mikrobangų poveikio, šios molekulės bando pasisukti taip, kad sutaptų su mikrobangų elektriniu lauku, o judėdamos išjudina kitas molekules. Tokiu būdu kaupiama energija pavirsta į šilumą. Tai įprastas fizikinis procesas, o tokiu būdu pašildytame maiste nelieka jokių spindulių ar bangų, galinčių pakenkti sveikatai. Maisto šildymas mikrobangų krosnelėje toks pat naudingas, kaip ir kitais būdais termiškai apdorotas maistas“, – aiškina E. Gavelienė.

Anot jos, šiuolaikinės krosnelės labiau apsaugotos nei gamintos prieš 20 metų. Naujausi įrenginiai turi specialias apsaugas, kurios šildant maistą visiškai nepraleidžią mikrobangų spinduliuotės. Visgi, turintiems baimių dėl šio prietaiso veikimo gydytoja pataria šildant maistą nuo prietaiso kiek atsitraukti. Panašiai kaip su mobiliuoju telefonu: juo kalbant geriau naudotis ausinėmis, o krauti derėtų toliau nuo lovos, kurioje miegame.

Nenaudoti riebalų

Sveikatai palankiausias maistas yra ką tik pagamintas, tačiau ne visada turime tam laiko. Mikrobangų krosnelėse apdorotas maistas nesiskiria nuo grilyje ar keptuvėje be papildomų riebalų šildomo maisto. Pasak dietologės, svarbiausia pagamintų produktų nešildyti pakartotinai.

Termiškai apdorojant maistą mikrobangų krosnelėje ar kituose prietaisuose, jis praranda kai kurias maistines medžiagas, pavyzdžiui, vandenyje tirpius vitaminus. Šios medžiagos neatsparios šildymui, tad dalis vitaminų suskyla. Mineralai, skaidulos ir kiti mikroelementai mikrobangų krosnelėje gaminamame maiste išlieka. Kelis kartus šildytas maistas yra menkavertis, jo maistingumas ženkliai sumažėja, o ir mikrobiologinio užterštumo rizika didėja.

Dietologė priduria, kad geriausia valgyti šviežiai pagamintą maistą, o jeigu tokios galimybės neturite – šildant reikėtų nenaudoti papildomų riebalų ir neperkaitinti. Nesvarbu, kokiu būdu maistas šildomas, svarbiausia tai darant nenaudoti perteklinių riebalų, tuomet maistinė vertė nepablogės.

Pagal BNS inf.