Mingiškiai pajuto, kad socdemų lyderiui (ne)svarbiausia žmogus

 minges krantines aisyte2Už Europos Sąjungos lėšas rekonstruotos Mingės (Minijos) kaimo krantinės Savivaldybės administracijos direktoriaus Sigito Šepučio nurodymu yra išnuomotos, neatsižvelgiant į vietos gyventojų interesus.

Dešiniojo Minijos kranto sodybų šeimininkai jau gavo Savivaldybės raštus, reikalaujančius atlaisvinti prie jų sodybų esančias krantines – patraukti laikomus laivus, pontoninius lieptus.

Akivaizdu, kad Savivaldybės administracija skuba perduoti Mingės upės dešiniojokranto krantinės dalį ją išsinuomojusiam Klaipėdos verslininkui ir su juo pasirašyti nuomos sutartį.

Ekonomikos ir finansų komiteto, kuriam vadovauja Steponas Kazlauskas, nariai, sužinoję apie valdžios „dovanėlę“ mingiškiams, nusprendė kitą savaitę susitikti su Minijos kaimo bendruomene.
Mingiškiai vejami nuo kranto

Kai Savivaldybės administracija paskelbė Minijos kaimo krantinių nuomos konkursą, prieplaukos dalį kairiojoje Minijos upės pusėje, kur veikia vietos gyventojo Stanislovo Petrošiaus įmonės viešbučio ir kavinės kompleksas), išsinuomojo pats S.Petrošius. Jam pavyko apie 164 m krantinės išsinuomoti Savivaldybės nustatyta minimalia kaina – už 290 Eur per mėnesį.

Dešiniajame Minijos krante įrengtos krantinės 44,86 m ilgio ruožą išsinuomojo su Mingės kaimu niekaip nesusijęs klaipėdietis verslininkas, kuris už tą gabalėlį pakrantės Savivaldybės administracijai pasiūlė milžinišką sumą – kas mėnesį mokės per 1000 eurų.

Prie tos krantinės laivus laikantiems trims mingiškiams jau nurodyta atlaisvinti krantą.

Tokią absurdišką situaciją Ekonomikos ir finansų komitetui papasakojo Minijos kaimo gyventojas, verslininkas, šio kaimo gyventojų asociacijos „Minijos (Mingės) kaimo grožis“ atstovas Saulius Budrys, šalia savo sodybos laikantis savo laivą „Aisytė“ ir teikiantis viešojo maitinimo bei turistinių kelionių laivu paslaugas.

Asociacija „Minijos (Mingės) kaimo grožis“ ir Mingės kaimo architektūrinio draustinio bendruomenė paprašė sustabdyti Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus rugsėjo 30 dienos įsakymą „Dėl krantinių, esančių Minijos kaime, Kintų seniūnijoje, perdavimo“.

Mingiškiai patys tvarko krantines

S.Budrys teigė, kad niekas niekada iš Savivaldybės administracijos nesitarė su mingiškiais dėl pakrančių priežiūros tvarkos. minges krantines aisyte budrys

Nuo pat europinio projekto įgyvendinimo pradžios lig šiol bendruomenės nariai patys prižiūri pakrantes, šienauja ir surenka šiukšles. Taigi Savivaldybei jokių problemų dėl krantinių priežiūros kokybės neturėjo kilti. Mingiškiai yra pasiskaičiavę, kaip ir po kiek rinktų pinigų, kad galėtų apmokėti už takų apšvietimą.

Mingiškių nuomone, Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymas konkurso būdu parinkti Mingės krantinių prižiūrėtoją ir tai, kad jos išnuomotos, kaip dabar paaiškėjo, su Mingės kaimu niekaip nesusijusiam verslininkui nesitarus su bendruomene, neišklausius jos pageidavimo, pažeidžia vietos gyventojų interesą tvarkytis patiems savo kieme.

Pasak S.Budrio, mingiškiai abejoja, ar apskritai Savivaldybei galima siekti naudos išnuomojant už ES paramos lėšas rekonstruotas krantines.

Į bendruomenės prašymą nereagavo

S.Budrys stebėjosi, kad Minijos kaimo bendruomenė yra nušalinta nuo jai aktualių sprendimų aptarimo. Jis pasakojo, kad dar 2013 metais kaimo bendruomenė kreipėsi į Savivaldybę, kad upės krantinių priežiūra būtų perduota jai. Tačiau jokios žinios iš Savivaldybės iki šiol nesulaukė.

Savivaldybės Ūkio skyriaus Turto poskyrio specialistė Zita Tautvydienė nustebusi tvirtino, kad skyriaus darbuotojai nėra gavę jokio Mingės bendruomenės prašymo.

Ji politikams negalėjo paaiškinti, kodėl administracijos direktorius nusprendė skelbti pakrančių nuomos konkursą, o ne perleido tvarkytis Mingės kaimo bendruomenėms. Tačiau Z.Tautvydienė sakė, kad toks nuomos konkursas yra teisėtas, nes nuomotojas organizuos pakrantėse tokią veiklą, dėl kokios ir buvo atlikta rekonstrukcija. Mingės kaime esančių krantinių nuomos konkursas vyko šiemet rugpjūčio 7 dieną.

Sužlugdys verslą

Mingės bendruomenės narius stebina Savivaldybės administracijos direktoriaus S.Šepučio sumanymas dalinti krantinę dalimis ir viešaisiais konkursais siekti didžiausio pelno, tarsi Savivaldybės administracija būtų pelno siekianti organizacija.

Gyventojai teigia, kad dešiniojo kranto krantinės nuoma skaudžiai atsilieps trijų sodybų šeimininkams – 1000 eurų per mėnesį Savivaldybei už nuomą pažadėjęs mokėti klaipėdietis verslininkas tikriausiai prašys mingiškių mokėti jam už laivų laikymą prie krantinės, arba gyventojai praras teisę savo laivus laikyti prie savo sodybų.

Pasak S.Budrio, jam asmeniškai bus padaryta didelė materialinė žala, nes jis savo laivą prie sodybos laiko jau nuo 2000 metų, jau 6 metai yra išvystęs kavinės – baro verslą ir laivo denis yra neatsiejama to verslo dalis, čia jau daug metų prasideda jo laivų turistinių kelionių maršrutai.

Verslininkas Savivaldybės politikams pateikė skaičius, kiek jis į Šilutės savivaldybės biudžetą sumoka mokesčių. 2014-2015 metais vien apyvartos mokesčių jis sumokėjo po 13-15 tūkst. Lt, mokėjo mokesčius už įsigytas licencijas alkoholio, tabako prekybai. Dabar, pasak S.Budrio, verslas bus sužlugdytas, nes jam jau įteiktas Savivaldybės reikalavimas patraukti laivą nuo krantinės.

Politikai domėjosi, ar pats S.Budrys dalyvavo krantinės nuomos konkurse. S.Budrys sakė, kad dalyvavo, tačiau siūlė ne tokią išpūstą nuomos kainą. Pasak S.Budrio, konkurento pasiūlyta krantinės nuomos kaina jo verslui yra nereali.

Socialdemokratams – „svarbiausia žmogus“

S.Budrys „Šilutės naujienoms“ sakė, kad visomis teisinėmis priemonėmis gins savo teisę laikyti laivą prie savo nuosavos sodybos, prie Europos Sąjungos lėšomis rekonstruotos krantinės. Jis sakė dabar jau konkrečiai patyręs kaip socialdemokratų buvęs pretendentas į mero postą Sigitas Šeputis vykdo savo rinkimų įsipareigojimą – „Svarbiausia žmogus“. O gal socialdemokratai turi atskirą „svarbiausių“ žmonių sąrašą?…

Politikai vienareikšmiai sutiko su S.Budriu, kad jam, kaip Mingėje gyvenančiam ir dirbančiam verslininkui, Savivaldybės administracijos direktoriaus S.Šepučio sugalvota krantinių nuoma padarys didelę žalą. Komiteto pirmininkas S.Kazlauskas pasižadėjo išsiaiškinti, kaip yra įmanoma teisėtai panaikinti konkurso rezultatus. Jis sutarė su politikais surengti išvažiuojamąjį posėdį Mingės kaime ir išklausyti bendruomenės nuomonę.

S.Budrys „Šilutės naujienoms“ sakė, kad turi vilties, jog savivaldybės Tarybos politikai, apsilankę Mingės kaime, supras jo ir dar dviejų kaimynų situaciją ir nežlugdys vietos žmonių veiklos.

Tokį susirinkimą Mingėje tikimasi surengti lapkričio 6 dieną. S.Budrio nuomone, nuo politikų sprendimo dabar priklausys Mingės kaimo bendruomenės ir rajono verslininkų požiūris apie rinkėjams tarnauti žadėjusią rajono valdžią.

S.Šeputis „Šilutės naujienoms“ sakė, kad pagal projektą abiejose upės pusėse dalis krantinių buvo numatyta ne laivams laikyti, o keleivius išlaipinti. Todėl ir nuspręsta krantines išnuomoti būtent tokiai veiklai. Pasak jo, konkursai skelbti suderinus su projekto vykdymą prižiūrinčia agentūra.