„Minijos nafta“ Švėkšnos seniūnijoje ieško skalūno dujų ir naftos

skalunai irangaŠvėkšnos seniūnijos pakrašty – Kalnalių kaime – žengtas naujas žingsnis į Lietuvos energetinę nepriklausomybę. Praėjusio penktadienio vidudienį šio kaimo miško proskynoje pradėtas gręžti pirmasis Lietuvoje skalūninių dujų paieškos gręžinys.

Anot specialistų, skalūno klodai šioje vietoje glūdi apie 1,5 km gylyje. UAB „Minijos nafta“ bandomajam gręžiniui atlikti planuoja investuoti 6,5 mln. litų. Darbams atlikti pasamdė Lenkijos bendrovę „Poszukiwania Naftowia Diament“.

Galbūt netrukus sužinosime, kad turime daug ne mažiau vertingo už įprastą naftą kuro – skalūno dujų.

Reikšmingas įvykis

UAB „Minijos nafta“ generalinis direktorius Thomas M.Haseltonas bandomojo gręžinio aikštelėje kalbėjo, kad čia pradėti darbai yra reikšmingi Lietuvos ekonomikai. Jo manymu, skalūninių angliavandenių, kitaip tariant, skalūninių dujų ir skalūnų naftos gavyba Lietuvai yra tiek pat svarbūs darbai kaip naujos atominės elektrinės statyba ar suskystintų gamtinių dujų terminalo statyba.  

T.M.Haseltonas tiki, kad Lietuva turi didžiulius skalūno angliavandenilio resursus. Jei pavyktų išgauti bent dešimtadalį skalūno dujų ir naftos, valstybės biudžetas pasipildytų milijardu litų, o Lietuva mažiausiai pusšimtį metų būtų apsirūpinusi šiais gamtiniais ištekliais.skalunai darbininkai

Dujų klodai – iš irstančios organikos

Skalūnais geologai vadina lengvai skylančias uolienas. Geologai aiškina, kad žemės gelmėse esančio molio kloduose yra susikaupusios metano dujos, kurios atsirado natūralių gamtinių procesų metu – iš organikos, t.y. iš jūros gyvūnijos, kurie gyveno ir krito prieš maždaug 420 mln. metų. Gyvūnai ir augalai puvo užkloti nuosėdomis, uolienomis, taip pasigamino ir skalūnų dujos, nafta.

Metanas sudaro didžiąją dalį gamtinių dujų, kurias kasdien naudojame buityje, jo aptinkama sąvartynuose ir kitur. Metanas susidaro pūvant be oro augalų ir gyvūnų liekanoms.

Skalūninės dujos išgaunamos uolienas gręžiant horizontaliai kelių kilometrų gylyje ir plėšant jas specialiais sprogstamaisiais užtaisais. Į susidariusius plyšius pumpuojamas vandens ir chemikalų mišinys, kuris vėliau kartu su dujomis iškyla į paviršių, yra išvalomas ir naudojamas pakartotinai.

DSC 0063Sėkmę nulems mėginiai

UAB „Minijos nafta“ vyriausiasis finansininkas Virgilijus Petuška, pasakodamas apie Kalnujų kaime vykdomo paieškiminio gręžinio tikslą, sakė, kad per mėnesį ar pusantro tikimasi pasiekti 1,5 km gylyje slūgsantį skalūno sluoksnį ir paimti jo mėginius. Tik juos ištyrus bus galima įsitikinti, ar tuose kloduose galima skalūninių angliavandenilių – dujų arba naftos – gavyba.

V.Petuška sakė, kad labiausiai norėtųsi šiuose kloduose rasti skalūno naftos, nes jos gavyba technologiškai yra paprastesnė ir panašesnė į tradicinės naftos gavybą.

Jei bus įsitikinta, jog Kalnalių kaime skalūno angliavandenilių yra pakankamai, tuomet „Minijos nafta“ spręs, ar pradėti pramoninę šių gamtinių išteklių gavybą Lietuvoje.

V.Petuška pasakojo ieškomojo gręžinio istoriją: prieš kelerius metus šioje vietoje bandymais buvo aptikta struktūra, kurioje gali būti tradicinės naftos. Prasidėjus sunkmečiui, nesiryžta investuoti į naujas naftos paieškas.

Dabar, pasak V.Petuškos, vienu metu bus atlikti du darbai – ištirtas skalūno sluoksnis ir giliau jo esanti struktūra, galimai turinti tradicinės naftos.

joomplu:5192joomplu:5200joomplu:5190joomplu:5184

Dirbs lenkų specialistai

Bendrovės „Poszukiwania Naftowia Diament“ vyriausiasis mechanikas Janoš Golšciak pasakojo, kad jų bendrovė yra įsigijusi amerikiečių įrangą ir technologiją skalūninių dujų ir naftos gręžiniams atlikti. Į Kalnujų kaimą 50 sunkvežimių atgabeno visą reikiamą įrangą gręžiniui atlikti. Ši įranga  sumontuojama vos per 10 dienų, o išardoma dar greičiau.

J.Golšciak tikisi, kad gręžimo procesas iki skalūno sluoksnio užtruks apie 50 dienų. Įprastai per vieną valandą pavyksta pragręžti 3-5 metrus.

Kaimyninėje Lenkijoje netradicinių dujų ištekliai žvalgomi visu pajėgumu. Šiuo metu 20 kompanijų gręžia paieškos gręžinius.

Specialistai linkę manyti, jog skalūnines dujas išgauti mūsų šalyje atsieitų pigiau nei Lenkijoje, nes jos Lietuvoje kaupiasi vos 700 metrų gylyje, kai tuo tarpu Lenkijoje jų tenka ieškoti 3-4 kilometrų gylyje.

Kaip išgaunamos skalūno dujos Lenkijoje:

 Silutes naujienu LOGO