Minint Pasaulinę žuvusių eismo įvykiuose dieną – karas keliuose tęsiasi

in memoriamŠiandien, lapkričio 20-ąją, minima Pasaulinė žuvusių eismo įvykiuose atminimo diena.

Jos tikslas – dar kartą paskatinti vyriausybines ir nevyriausybines organizacijas visame pasaulyje atkreipti kuo didesnį visuomenės dėmesį į kelių eismo įvykius, jų pasekmes bei su jomis susijusias  išlaidomis. Taip pat raginama imtis priemonių, kurios padėtų išvengti šių nelaimių.

Ši diena minima siekiant įamžinti kelių eismo žuvusiųjų įvykiuose atminimą bei užjausti jų giminaičius, kuriems po artimųjų netekties tenka susidoroti su sunkiomis pasekmėmis.

Pasaulyje kasmet eismo įvykiuose žūsta 1,3 milijono žmonių ir dar 50 milijonų yra traumuojami ar tampa neįgalūs.

Kelių eismo įvykiai – viena dažniausių mirties priežasčių tarp jaunų 10-24 metų amžius žmonių. Pasaulio sveikatos organizacija prognozuoja, kad iki 2020 m. kelių eismo aukų skaičius gali padidėti iki 1,9 mln.

Išsivysčiusiose šalyse traumos yra trečia pagal dažnumą mirties priežastis.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras (SMLPC) informuoja, kad per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje pavyko gerokai (60 proc.) sumažinti žuvusiųjų keliuose skaičių. Didžiausia pažanga pasiekta per pastaruosius trejus metus, kai Lietuvoje įsigaliojo griežtesni reikalavimai, pagerėjo taisyklių laikymosi kontrolė, suaktyvėjo saugaus eismo keliuose socialinė reklama, buvo skiriamas reikiamas finansavimas Valstybinės saugaus eismo automobilių keliais 2005-2010 metų programos priemonėms.

2010 m. Lietuvoje buvo 9,2 žuvusiųjų šimtui tūkstančių gyventojų.

2011 metų pradžia parodė, kad Lietuvoje išspręstos ne visos saugaus eismo problemos.  Pagal Lietuvos automobilių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos statistinius duomenis per dešimt šių metų mėnesių gedulo žvakeles teko uždegti 228 žmonėms, žuvusiems eismo įvykiuose, o medicinos pagalba dėl traumų eismo įvykių metu buvo suteikta 3 234 žmonėms.

Skaudžiausia, kai eismo įvykiuose sužalojami ar žūsta vaikai, jauni žmonės.

Pagrindinės mirčių bei sužalojimų priežastys per eismo įvykius buvo neatidus vairavimas ar vairavimas išgėrus, pėsčiųjų eismo taisyklių nesilaikymas, blaivių ir neblaivių dviratininkų kaltė ir pati skaudžiausia visuomenei priežastis – dėl neatsargumo žuvę pėstieji vaikai.

Pasaulio sveikatos organizacija šiais metais paskelbė Saugaus eismo dekadą (2011-2020 m.), kurios tikslas yra iki 2020 m. stabilizuoti ir sumažinti žuvusiųjų keliuose skaičių.

Pasak SMLPC direktoriaus Romualdo Sabaliausko, pasaulyje yra vartojamos efektyvios priemonės, mažinančios vaikų, nukentėjusių nuo netyčinių traumų, skaičių, pavyzdžiui:

* vaikų automobilio kėdutės laikymas prieš važiavimo kryptį – 90-95 proc. mažiau traumų,

transporto priemonių greičio apribojimas, ypač judriose eismo zonose –  70 proc. mažiau mirčių,

* pagal amžių pritaikytas dviratininko šalmas – nuo 63 iki 88 proc. mažiau galvos ir smegenų sužalojimų.

Lietuvos piliečiams reikia nuolat priminti, kaip saugiai elgtis keliuose: nešioti atšvaitus, segėti saugos diržus, dviratininkams dėvėti šalmus, pasirinkti saugų greitį bei nevairuoti apsvaigus. Būtina kalbėti apie alkoholio žalą vairuojant.

Ateityje reikėtų gerinti ir vairuotojų pažymėjimų išdavimo tvarkos ir mokymo sistemos kokybę, ypatingą dėmesį skirti jauniems, pradedantiesiems vairuotojams (kokybiškai mokant privalomojo pirmos pagalbos teikimo ir šių įgūdžių atnaujinimo kas kelerius metus).