Ministras A. Dulkys Šilutėje gyrė besiskiepijančius ir atsakinėjo į klausimus apie „prievartą, bauginimus ir Konstituciją“

Liepos 29-ąją Šilutėje lankėsi Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Viešnagės tikslas – susitikti su savivaldybės vadovais ir aptarti vakcinavimo bei testavimo procesus.

Po susitikimo su savivaldybės administracija ministras A. Dulkys nuvyko į Šilutės vakcinavimo centrą, kur bendravo su atvykusiaisiais skiepytis. Bet čia ministrą pasitiko ir vadinamųjų antivakserių būrelis, kurie emocingai reiškė nuomones apie „prievartą, Konstitucijos ignoravimą ir žmogaus teisių pažeidimus Lietuvoje“.

Šilutės rajonas yra trečiasis šalyje įtrauktas į raudonąją zoną, tai reiškia, kad Covid-19 virusu užsikrėtusiųjų ligonių skaičius čia sparčiai auga.

Sulaukta grasinimų

Respublikinėje spaudoje skelbta, jog prieš ministro A. Dulkio apsilankymą Šilutėje, o vėliau ir Tauragėje socialiniuose tinkluose pasklido komentarai, privertę savivaldybių vadovus sunerimti ir imtis papildomos apsaugos. Tad ir prie Šilutės vakcinacijos centro, šalia besibūriuojančios grupelės atvykusių ne itin draugiškai nusiteikusių šilutiškių, stovėjo ir keli policijos pareigūnų ekipažai, buvo atvykęs ir pats Šilutės policijos komisariato vadovas Remigijus Rudminas.

Dar iki atvykstant ministrui būrelis šilutiškių tarpusavyje emocingai diskutavo apie skiepijimo nuo Covid-19 „prievartą ir bauginimus“, žmogaus teisių pažeidimus, Konstitucijos ignoravimą. Girdėjosi teiginiai, kad yra daug „įbaugintų“, nes „į darbą priima tik išsiaiškinus, ar žmogus pasiskiepijęs, ar ne“.

Klausimų apie skiepų žalą, apie tai, kodėl vakcinuoti žmonės nebūna karantine, nes, neva, kraujyje turi virusą ir gali užkrėsti aplinkinius ir t.t., asmeniškai iš besibūriuojančiųjų sulaukė ir šio straipsnio autorė.

Skiepijasi gana aktyviai

Iki ministro A. Dulkio atvykimo į Šilutės vakcinacijos centrą 11 val. tądien jau buvo pasiskiepiję per 100 šilutiškių. Kalbintieji sakė, jog atvyko nes buvo užsiregistravę, kiti sureagavo į išvakarėse gautą SMS pranešimą bei naudojosi proga, kad nėra būtinybės iš anksto registruotis. Dar kiti buvo atvykę skiepytis, nes jiems suėjo laikas antrajai dozei.

Ministras A. Dulkys, lydimas savo patarėjos Aistės Šukstos, rajono mero Vytauto Laurinaičio bei Visuomenės sveikatos biuro direktorės Kristinos Surplės iškart ėjo apžiūrėti, kaip pas mus įkurtas vakcinavimo centras. Viduje ministras pasikalbėjo su skiepo laukiančiais šilutiškiais, pasidžiaugė jų sprendimu, palinkėjo likti sveikiems.

Tai, kad Šilutėje gana aktyviai žmonės skiepijasi, vėliau „Šilutės naujienoms“ patvirtino ir Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) administratorė slaugai Daiva Žalgevičienė. Ji taip pat atvyko susitikti su ministru ir palaikė iniciatyvą skiepytis. Anot D. Žalgevičienės PSPC kasdien taip pat sulaukia nemažai atėjusiųjų skiepytis. Medikė pasidžiaugė, kad medicinos įstaiga jau pradeda organizuoti išvykas ir į kaimiškas vietoves, kur žmonės galės pasiskiepyti mobiliuosiuose punktuose.

Kaltino skleidžiant melagienas

Išvykstantį ministrą aikštėje prie vakcinacijos centro sustabdė įsiaudrinusių šilutiškių grupelė. Jie klausė ministro, kodėl taikoma prievarta skiepytis, kodėl žmonės gąsdinami darbovietėse, kad jei nesiskiepys bus atleidžiami ir t. t.

Antivakseriai pavymui ministrui šaukė: „Ar, ponas Dulky, skaitėte Konstituciją, ar ji galioja, nes negali būti prievartos?..“

Anot sveikatos ministro, vakcinos 100 procentų neapsaugo nuo susirgimo. „Net ir einant gatve per žalią šviesą jus gali nutrenkti automobilis“, – palygino ministras. Tačiau, pasak jo, 8-iems iš 10-ies žmonių, turintiems pakankamą antikūnų kiekį kraujyje po vakcinacijos viruso grėsmės nebėra.

Vienas pirmųjų asmeniškai į ministrą kreipėsi šilutiškis, prisistatęs taip pat Dulkio pavarde: „Kodėl žmonėms, kurie paskiepyti vakcina, nereikia būti karantine? Juk jiems yra suleidžiamas virusas, kad įgautų imunitetą. O tie žmonėms, kurie neskiepyti, turi būti karantine, jei jie grįžta iš užsienio?..“
Ministras atsakė, kad pateikiama jam informacija yra visiškai ne taip sudėliota. Šiuo metu Lietuvoje nėra paskelbta karantino, tad A. Dulkys paprašė neskleisti informacijos, kokios dar nėra.

Viena šilutiškė kreipėsi į ministrą su asmeniniu klausimu: „Ar gerai elgiasi medikai, jei neišrašo vaistų, jeigu nesi pasiskiepijęs, nors patys gerai žino, jog tie vaistai gyvybiškai būtini, nes liga paūmėjusi“. Dar viena moteris antrino, jog jai taip pat teko nemažai pakovoti, kad būtų išrašyti vaistai, nes jų negavo todėl, jog nėra pasiskiepijusi. Moterys sakė, jog su tų ligoninių (įvardintos Klaipėdos ligoninės) vadovais neįmanoma joms susisiekti, tad situacija yra beviltiška.

A. Dulkys atsakė, kad jei ir toliau šalyje taip žmonės priešinsis vakcinavimui, apskritai prie bet kokių sveikatos sistemos paslaugų bus tik sunkiau prieiti visiems.

Nepatenkintų vakcinavimu šilutiškių klausimai gal būtų liejęsi dar ilgai kaip iš gausybės rago, tačiau ministras atsiprašė visų, jog jo vizite nebuvo numatyta diskusija su gyventojais, todėl jis turi skubėti į susitikimą Tauragėje.

Reiktų grįžti į suaugusiųjų gyvenimą

Pasimatyti su sveikatos ministru buvo atvykę ne tik priešiškai vakcinavimui nusiteikę šilutiškiai. Štai senjorė Nijolė sakė, jog labai norėjo pamatyti ministrą ir tądien atvyko prie vakcinavimo centro jo palaikyti.

„Aš palaikau vyriausybę. Antivakseriams reiktų grįžti į suaugusiųjų gyvenimą. Atėjau šiandien čia, nes norėjau pasižiūrėti į ministrą. Pati jau seniai pasiskiepijau“, – sakė ji. Anot Nijolės, jai išlikęs gilus įspūdis apie medikų darbą Šilutėje, kai mūsų rajoną pasiekė pirmosios vakcinos dozės.

„Kaip buvo keista, kai prasidėjus skiepijimui turėjau pati eiti, prašyti ir ieškoti informacijos, kada galėsiu pasiskiepyti. Kelis kartus ėjau į šeimos gydytojų centrą, kuriam priklausau, o paklaususi, kada galėsiu skiepytis, sulaukiau iš personalo atgrasančio klausimo: „Ar tai jūs skiepysitės?..“ Keista, bet tąkart nebuvo jokios informacijos apie skiepus. Tik iš viešos spaudos žinojau, kad vakcinavimas pas mus jau vyksta“, – sakė Nijolė, apgailestaudama, jog medikai tarsi patys buvo pamiršę savo pareigą.

Kad skiepytis būtina, antrino dar vienas šilutiškis, atvykęs susitikti su ministru. Jis pasakojo dukters istoriją, kurios darbovietėje buvo vienas aktyvus antivakseris, skleidęs informaciją, jog skiepai nuo Covid-19 viruso ir apskritai pats virusas yra išsigalvojimas, „mirtini“ bandymai su žmonėmis ir pan. Vieną dieną vienas pirmųjų Covid-19 virusu susirgo pats aktyvusis antivakseris, o dėl to, jog buvo daug nesiskiepijusių, paskui sirgo daugiau kitų darbuotojų, likusieji privalėjo izoliuotis. Tad įmonėje teko stabdyti darbus.

Primename, jog pastaruoju metu plintant koronaviruso delta atmainai, naujų užsikrėtimų bei pacientų ligoninėse skaičius Lietuvoje auga. Ligoninėse gydomi vidutinio amžiaus žmonės – nuo 30 iki 50 metų amžiaus.

Praėjusį savaitgalį koronavirusas pasiglemžė ir vos 30-metį perkopusio švėkšniškio gyvybę, kuris sausį nuo to paties viruso palaidojo savo mamą.