Ministras A. Veryga ragina tikrinti vaikų sveikatą

children health_insurance_program_chip_doctor_kid_hospital_-_monkey_business_images_shutterstockSveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ragina neatidėlioti profilaktinio vaikų sveikatos patikrinimo ir atlikti jį dabar, kad rudenį nereikėtų laukti ilgose eilėse. Pastebėjus sveikatos sutrikimų, vasarą būtų galima išnaudoti sveikatos stiprinimui.

Kiekvieną rugpjūtį ir rugsėjį šeimos gydytojai susiduria su ta pačia problema – didelis srautas vaikų, kuriems reikia medicininės pažymos ugdymo įstaigoms. „Todėl norime atkreipti dėmesį, kad šis sveikatos patikrinimas reikalingas ne ugdymo įstaigai, o tėveliams, siekiant užbėgti už akių didesniems sveikatos sutrikimams. Apie potencialias grėsmes sveikatai geriau sužinoti prieš atostogas, nei jų metu, tad raginame pasitikrinti jau dabar“, – sako A. Veryga.

Medikai primena, kad vaikų sergamumas tam tikromis ligomis auga, tad profilaktinis sveikatos patikrinimas leis ne tik sužinoti vaiko sveikatos būklę, bet vasarą imtis profilaktinių priemonių, padėsiančių išvengti rimtesnių negalavimų.

Itin didelį susirūpinimą specialistams kelia augantys vaikų regos sutrikimai, dantų problemos, stuburo iškrypimas. Lietuvos higienos instituto duomenimis, dažniausiu sveikatos sutrikimu išlieka ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Tai pagydoma, tačiau nerimą kelia fiksuojamas diabeto, skrandžio problemų augimas, dažniau diagnozuojamas lėtinis otitas, alerginis rinitas, kitos ligos, kurioms reikia rimtesnės priežiūros.

Sveikatos patikrinimas, kurio metu įvertinama bendra būklė, privalomas visiems vaikams iki 18 metų, pažymų reikalauja ugdymo įstaigos. Įstatymas įpareigoja tėvus kasmet iki rugsėjo 15 dienos pasirūpinti vaiko sveikatos patikrinimu.
Valstybinės ligonių kasos (VLK) direktoriaus Gintaro Kacevičiaus teigimu, norint patikrinti vaiko sveikatą ir gauti pažymą, reikėtų iš anksto atvykti pas šeimos gydytoją bei odontologą. „Tik nuolat stebintis daktaras žino į ką atkreipti dėmesį. Vaiką iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, kitaip gydytojas negalės atlikti patikrinimo, nes nebus raštiško tėvų sutikimo“, – primena G. Kacevičius.

Šeimos gydytojas įvertina vaiko ūgį, svorį, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinę būklę, o odontologas patikrina dantų ir žandikaulių būklę. Radus pakitimų, pacientas yra siunčiamas pas specialistus arba tyrimams.
Profilaktinė sveikatos patikra yra nemokama, nes vaikai draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos PSDF lėšomis. Sveikatos pažymėjimas galioja metus.

Visi duomenys, susiję su vaiko sveikatos pažymėjimu, tvarkomi elektroniniu būdu, šeimos gydytojas ir odontologas duomenis įveda į elektroninį vaiko sveikatos pažymėjimą. Taip užtikrinamas duomenų konfidencialumas, o ugdymo įstaigos gauna rekomendacijas dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei nurodymus, kokių pirmosios pagalbos priemonių reikėtų imtis prireikus skubios pagalbos.

Elektroninių vaiko sveikatos pažymėjimų informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą, kuri padeda mokyklų visuomenės sveikatos specialistams apibendrintus duomenis panaudoti planuojant sveikatos stiprinimo veiklas.

Odontologas