Prieš savaitę rajono Savivaldybės ir socialinių įstaigų vadovai susitiko su LR Socialinės apsaugos ir darbo ministru Linu Kukuraičiu. Į Šilutę atvykęs ministras išklausė savivaldybės vadovų nuoskaudas dėl Darbo biržos Šilutės skyriaus veiklos, Šilutės savivaldybės Vaikų teisių skyriaus vadovės Indros Pranaitienės nuogąstavimus dėl planuojamos reorganizacijos, ir pasidžiaugė, kad čia atvažiavo… Anot ministro, bus svarstoma, kaip Šilutės savivaldybei skirti daugiau lėšų bedarbystei mažinti.
Meras: Šilutėje tikrų bedarbių yra mažiau
Ministras L.Kukuraitis bei kartu su juo atvykusi Lietuvos darbo biržos direktorė Ligita Valalytė įdėmiai klausėsi savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio nuomonės apie Darbo biržos Šilutės skyriaus veiklą. Jo nuomone, Šilutėje registruotas bene rekordinis nedarbo lygis – 12,6 proc., darbo ieškančiųjų sąrašuose bemaž 3000 žmonių. V.Laurinaitis minėjo ir nemenkus skaičius, kiek rajono įmonės kiekvieną darbo dieną atsiveža darbuotojų iš šalia esančių savivaldybių.
Meras svečiams pasakojo, kaip metų pradžioje rajono seniūnijose buvo nagrinėjami Darbo biržoje registruotų žmonių sąrašai. Seniūnai teikė informaciją apie ūkininkaujančius, smulkiais verslais užsiimančius ar užsienyje uždarbiaujančius bedarbius. V.Laurinaitis stebėjosi, kad ir po tokios savivaldos inspekcijos niekas nepasikeitė.
L.Valalytė dėkojo savivaldybei už tokį aktyvų bendradarbiavimą ir sakė, kad anksčiau ar vėliau problemos paaiškės. Darbo biržos vadovė sakė, kad domėsis Klaipėdos teritorinės darbo biržos Šilutės skyriaus ir jo vadovo darbu.
Meras V.Laurinaitis pasakojo, kaip efektyviai seniūnijose yra panaudojamos užimtumui didinti skiriamos lėšos. Pasak jo, visi seniūnai kovoja dėl kiekvieno tokios programos euro. Jie gerai pažįsta savo seniūnijose esančius ir darbo ieškančius žmones. Kad ir trumpalaikis, darbas yra žmonių branginamas. Seniūnijos turi specialios technikos, tad kartu su į užimtumo programą pakviestais žmonėmis gali atlikti daug viešosios aplinkos tvarkymo darbų.
L.Kukuraitis nevaldydamas savo emocijų sakė: „Kaip gerai, kad aš čia atvažiavau…“ Jis pats paminėjo, kad Šilutėje galima būtų atlikti eksperimentą – dalį Šilutės darbo biržos funkcijų ir finansinių resursų skirti savivaldai – padidinant lėšų užimtumo programoje. Toks eksperimentas, pasak ministro, leistų stebėti, kaip keisis registruotų bedarbių skaičius ir nedarbo lygis rajone.
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pozingis neabejoja, kad savivalda ir seniūnijų administracijos efektyviau panaudotų Valstybės skiriamas lėšas bedarbystei mažinti. Jis sakė esąs pasirengęs dalyvauti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sudarytoje darbo grupėje, kuri turėtų parengti galimo eksperimento modelį.
Ragino nebijoti permainų
Pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projektą, nuo š.m. liepos 1 dienos dabar veikiančios Vaikų teisių apsaugos tarnybos savivaldybėse bus reorganizuojamos į vieną centrinę Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą. Tarnybą sudarys šeši skyriai, o jai vadovaus direktorius ir trys jo pavaduotojai. Taip pat bus steigiama 12 teritorinių vaiko teisių apsaugos skyrių. Jiems priklausys vietose dirbantys vaiko teisių specialistai, mobiliosios komandos, budėtojai.
Pagal naująją tvarką, nuo liepos 1-osios vaiko teisių specialistai į įvykio vietą turėtų atvykti per dvi valandas. Policijos atstovai anksčiau minėjo, kad norėtų, jog vaiko teisių specialistai sureaguotų per valandą. Šilutės savivaldybės administracijos Vaikų teisių apsaugos skyriaus vadovė I.Pranaitienė susitikime su L.Kukuraičiu sakė, kad visi tarnybos darbuotojai liepos 1-osios laukia su didžiausiu nerimu.
Asmeniškai I.Pranaitienei ypač neramu dėl naujovės, kad policijos pareigūnams išimant mažamečius vaikus iš šeimos privalės dalyvauti ir vaikų teisių atstovai. Vedėja stebisi, kad trims savivaldybėms tokioms pareigoms atlikti planuojami tik 6 etatai. Budintys specialistai privalės atsiliepti dieną ir naktį, darbo ir šventinėmis dienomis.
Ministras L.Kukuraitis ramino I.Pranaitienę teigdamas, kad budinčiųjų specialistų pakaks. Be to jis retoriškai klausė, ar Šilutės vaikų teisių tarnybos specialistai talkinti policijai buvo iškviesti bent kartą per vieną mėnesį?
Vėliau buvo diskutuojama apie Saugų vaikų globos namų veiklos pertvarką. Iš šių namų jau dvi šeimynos perkeltos gyventi į namus, kurie artimesni natūralioms šeimos gyvenimo salygoms. Viena šeima yra apgyvendinta Rusnės specialiojoje mokykloje, kita apsigyveno Švėkšnos seniūnijoje, kur jai buvo nupirkta atskira sodyba. Vaikų apklausos duomenimis, jie nebenorėtų sugrįžti gyventi į Saugų globos namus.
Ministras domėjosi, ką Savivaldybė ketina daryti su pastatais, kai visi Saugų globos namų vaikai mažesnėmis grupėmis bus iškelti gyventi į natūralią namų aplinką primenančius namus. Jis pritarė sumanymui buvusius globos namus paversti senelių namais.
Rašyti atsakymą