Mirė Mažosios Lietuvos kultūros paveldo puoselėtojas Šarūnas Toliušis

 

200519431-369acbee-9c41-47db-8e6f-02ce97e94cf9Trečiadienį netikėtai mirė klaipėdietis inžinierius, mokslų daktaras Šarūnas Toliušis – vienas garsiausių Lietuvos kolekcininkų. Vos prieš mėnesį uostamiestyje jis visuomenei pristatė savo gyvenimo veikalą „Mažosios Lietuvos periodinė spauda 1811-1939“, atspindintį jo sukauptą unikalų senųjų lietuviškų laikraščių ir kitokių leidinių rinkinį.

Š.Toliušis gimė 1949 metais Kaune. 1972 m. įgijęs elektros inžinieriaus diplomą, pagal paskyrimą atvyko dirbti į Klaipėdą – Kopgalyje įkurtoje Elektrožūklės mokslinėje laboratorijoje. Nuo 1992 m. jis ėjo Žuvininkystės tyrimų laboratorijos direktoriaus pareigas. 2002 m. Gdynės Jūrinės žvejybos institute apsigynė daktaro disertaciją.

Dirbdamas mokslininko ir administratoriaus darbą Š.Toliušis domėjosi Lietuvos istorijos ir kultūros paveldo vertybėmis – rinko įvairiausius senovinius buities ir apyvokos daiktus, pašto ženklus, senuosius periodinius leidinius, knygas. Šią aistrą jis paveldėjo iš savo tėvo miškininkystės specialisto Juozo Toliušio, kuris irgi buvo aistringas kolekcininkas.

Bene labiausiai Š.Toliušį domino Mažosios Lietuvos praeitis – unikaliame jo ir tėvo sukauptame periodikos rinkinyje yra keli šimtai lietuvių ir vokiečių kalbomis nuo XIX a. pabaigos ir iki Antrojo pasaulinio karo pradžios šiame krašte leistų senųjų laikraščių, žurnalų, kalendorių. Kai kurių iškilo tik keli egzemplioriai.

Išėjęs į pensiją Š.Toliušis pasinėrė į kultūrą, toliau gausino savo rinkinius, stengėsi parodyti žmonėms tai, ką sukaupė, viešosiose erdvėse organizuodavo temines parodas, eksponuodavo sukauptus senuosius spaudinius, knygas, kitokias vertybes. Paskutinioji kolekcininko surengta paroda buvo skirta Lietuvos valstybės šimtmečiui.

Š.Toliušis ką tik džiaugėsi išleista savo fundamentalia knyga „Mažosios Lietuvos periodinė spauda 1811-1939“, į kurią sudėjo daugiau kaip 400 lietuviškuosiuose Rytprūsiuose (Bitėnuose, Isrutyje, Karaliaučiuje, Klaipėdoje, Priekulėje, Ragainėje, Šilutėje, kitose vietovėse) įvairiais laikotarpiais leistų senųjų periodinių leidinių faksimilių su chronologiniais aprašymais.

Klaipėdos apskrities viešojoje Ievos Simonaitytės bibliotekoje pristatydamas savo gyvenimo knygą Š.Toliušis optimistiškai žvelgė į ateitį, brėžė naujų planų gaires, prasitarė jau surinkęs medžiagą kitam veikalui filatelijos tema – apie Mažojoje Lietuvos išleistus pašto ženklus.

Penktadienį (rugpjūčio 24 d.) Š.Toliušis bus pašarvotas rytoj Klaipėdos laidojimo namuose „Amžiaus vartai“ (Priestočio g. 7) – atsisveikinimas nuo 17 val. Šeštadienį 10 val. karstas su velionio palaikais išvežamas į jo gimtąjį miestą Kauną. Laidotuvės – sekmadienį.

Lrytas.lt inf.