Miškasodis baigėsi, rajone suoš šimtai hektarų naujų miškų

 

Miskasodis 2Nuo šio balandžio Šilutės rajone naujai sužaliuos iš viso arti 300 hektarų miško, – tokie skaičiai tapo aiškūs po to, kai ir šeštadienį miškuose krutėjo visi kas gyvas.

Iš viso miškininkai miškus sodino jau kelias savaites, o „Nacionalinis miškasodis“ buvo tik jau tradicija tapęs tokių darbų baigiamasis akcentas ir šventė visuomenei.

Sodino pušeles, eglaites, berželius

Šeštadienio rytą į Šilutės girininkijos Lapynų mišką ir Švėkšnos girininkijos Pėžaičių mišką suko ir pėsti, ir važiuoti. Vieni jų miškasodžiui buvo registravęsi iš anksto, kiti savęs tuo neapsunkino – tiesiog pakilo ryte ir susiruošė miškan.

Šiemet valstybinė urėdija nebeleido miškininkams miško sodinimo talkininkų atsivežti, kaip buvo įprasta ankstesniais metais, tad vieni jų miškus pasiekė autobusais, kiti asmeniniu transportu. Visi žinojo, kad privalu ne tik tinkamai apsirengti, bet ir pasirūpinti darbo įrankiais.

„Buvo gera prisidėti prie tokio kilnaus reikalo – sodinti mišką, kurio ošimą dar pajausime ir mes – ne tik ateinančios kartos“, – sakė pirmą kartą tokioje akcijoje dalyvavusi šilutiškė moksleivė Indrė. Kartu su šeima miškasodyje dalyvavusi pedagogė Dalia prisipažino, kad sodinti miško važiuoja jau nebe pirmus metus. Žavi ne tik galimybė, Dalios žodžiais tariant, palikti po savęs kažką didingo ir ilgaamžio, bet ir linksma nuotaika, kuri kasmet vyrauja tokiose akcijose. Miskasodis 3

Talkininkai iš viso apsodino po maždaug 2 ha plotus Lapynų ir Pėžaičių miškuose, čia daugiausia sužaliuos 2 metų pušies sodinukų, kiek mažiau – keturmetės eglės ir dvimečių berželių.

Gerai padirbėjus, žinia, talkininkai praalko. Miškininkai ir šiemet nenusižengė tradicijai pavaišinti miško sodintojus. Grįžtančių po darbo visų jau laukė žinomas krašto virėjas Algis Dirsė, kurio puode jau garavo soti košė, buvo ir arbatos.

Iš viso – 276,2 ha miško

Valstybinių miškų urėdijos Šilutės padalinio miško auginimo specialistė Audronė Balčiūnienė sakė, kad šiemet pavasarį iš viso rajone naujai įveista 28,5 ha miško. Pernai naujai buvo įveista kur kas daugiau – net 70 miško, ir tai buvo vienas didesnių skaičių tarp visų Lietuvos urėdijų. Nauji miško plotai šiemet sužaliuos Šilutės, Žemaitkiemio ir Vainuto girininkijose. Ten taip pat daugiausia augs jaunos pušelės, kiek mažiau – eglaičių ir berželių, o šlapesnėse vietose – juodalksniai.

Užsodinamos ir jau iškirstos vietos. Šiemet tokių iš viso bus užsodinta 247,7 ha.

Sodinukus Pamario krašto miškininkai jau daug metų užsiaugina patys. Šilutės padalinio vadovas Romas Gečas sakė, kad jų net 22 ha užsėjami Norkaičių girininkijoje. Kiekvieną pavasarį čia sodinimui ir pardavimui miškininkai iškasa apie milijoną vnt. sodmenų. Panašus skaičius užaugo ir šiemet, jie pasodinti visoje Šilutės padaliniui priklausančioje teritorijoje Šilutės, Pagėgių ir Gargždų savivaldybėse.

Ministras sodinti kvietė, bet pavėžėti uždraudė

„Nacionalinis miškasodis“ – jau daug metų visoje šalyje organizuojama miško sodinimo šventė. Ir šiemet Aplinkos ministerija kreipėsi į tautiečius, kviesdama gamtos mylėtojus surasti laiko ir pasodinti medelį. „Mūsų šalyje auga gražūs miškai, kuriais didžiuojamės. Tikiu, kad jais didžiuosis ir ateities kartos. Tai prasmingas darbas ir neįkainojamas palikimas ekologiniu, socialiniu ir ekonominiu aspektais“, – sakė ministras Kęstutis Mažeika.

„Kiekvienas miškininkas ir visa įmonė dirba tam, kad Lietuvoje visada oštų miškas. Tai įdirbis dešimtmečiams, o gal net šimtmečiams, į priekį. Smagu, kad prie šio darbo prisideda ir visuomenė. Miškininkai yra dėkingi kiekvienam prisidedančiam prie miškasodžio už kiekvieną pasodintą medelį“, – dar prieš akciją sakė Valstybinių miškų urėdijos direktorius Marius Pulkauninkas.

Skelbiama, kad šiemet šalyje planuojama iš viso atkurti 8663 hektarų valstybinių miškų ir įveisti 523 hektarus naujų. Anot miškininkų, „kad Lietuvoje visada oštų miškas, kad miške visiems būtų gera“.

Visgi net ir taip gražiai kviesdamas tautiečius miškasodžiui, urėdijos direktorius uždraudė seną gerą tradiciją – nebeleido padaliniams organizuoti talkininkų nuvežimą į miško spdinimo vietas. Kokiais sumetimais – taupymo ar dar kitais – tai buvo padaryta, Šilutės miškininkai gali tik spėlioti.

„Tiesą sakant, šiek tiek baiminomės, kad žmonės nesusirinks, kai reikės važiuoti savo transportu, bet labai džiaugėmės, kad apsirikome. Talkininkų buvo beveik 100, dirbo ir jaunas, ir senas, ir visiems esame labai dėkingi“, – sakė R. Gečas.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.