Mitybos specialistė A.Mieliauskienė: „Lieknėti – malonumas, jei klausai savo organizmo, o ne kankini jį“

 valgau liekneju bibliotekoje mieliauskiene„Prieš 30 metų buvau jauna, stora ir nelaiminga. Svėriau 112 kg, kurių atsikratyti nepadėjo jokios dietos. Bandžiau nevalgyti vakarais, mankštintis, valgiau vien varškę, paskui – vien obuolius. Bet tik storėjau: 5 kilogramai nukrenta, 10 priauga, 15 nukrenta, 20 priauga… Ir taip „susiploninau“ iki 112 kg. Medikai diagnozavo medžiagų apykaitos sutrikimą ir vis pridurdavo: „O dar tokia genetika!“ (beveik visos giminės moterys – storulės). Tačiau! Per pusmetį nusimečiau 60 kg.   Kai pagaliau numečiau antsvorį ir pamiršau ligas, vis išgirsdavau, jog tai – stebuklas. Tikrai ne! Sulieknėti gali kiekvienas. Jeigu klausaisi savo organizmo ir padedi jam, o ne trukdai, jeigu panaudoji organizmo vidinius rezervus, o ne kankini jį.  Lieknėti malonumas. Ir reikia tuo pasinaudoti“, – taip praėjusią savaitę šilutiškiams pasakojo kaunietė Alma Mieliauskienė – unikalios mitybos metodikos autorė, medikė, mokslininkė, klubo „Valgau ir lieknėju“ įkūrėja.

Pabendrauti su naujos knygos „Valgau ir lieknėju: Ką valgyti visus metus ir kiekvieną dieną“ autore Alma Mieliauskiene į F.Bajoraičio viešąją biblioteką susirinko gausus būrys šilutiškių.

Problema – galvoje

Nutukimas – pačių rimčiausių ligų pranašas. Todėl šiandien niekas neabejoja, kad antsvoris nėra tik kosmetinė problema. Tačiau daugybė žmonių metų metais vargsta ir niekaip nepasiekia norimo rezultato. Tuomet kaltinama medžiagų apykaita, genetika ir būtinai akcentuojama valios stoka.

Pasak sveikos mitybos specialistės, labiausiai sulieknėti trukdo teorinės rekomendacijos, kurias dalija žmonės, niekada nebuvę storulio kailyje: „Nevalgyk vakare, nevalgyk saldumynų, valgyk reguliariai“.
„Daryk taip, daryk kitaip. Viską, esą, darai blogai, pats kaltas. O iš tikrųjų būtent stereotipai neturi nieko bendro nei su mūsų organizmu, nei su išvaizda“, – sakė A.Mieliauskienė. Pasako jos, nėra žodžių pasibaisėjimui išreikšti, kai girdi, jog pavalgius gerai būtų pabėgioti aplink namą, pašokinėti.

Viešnia konstatavo, jog tos moterys, kurios visų klauso, vis tiek storėja ir vis meta svorį.

„Apkūnumas – ne kas kita, kaip „suvalgytas“ liūdesys, nerimas, baimė, nepasitikėjimas savimi ir pasauliu, vienatvė ir kitos psichologinės problemos, kurių neįstengiama įveikti. Lieknėjant labai naudinga valgyti vakare, valgyti skanų maistą, apskritai – nebebijoti valgyti, nes problema ne lėkštėje, problema – galvoje“, – sakė A.Mieliauskienė.

Tunkame dėl priklausomybės maistui

Per dieną nesustorėjama, tai įvyksta ilgą laiką. Priklausomybė nuo maisto, kaip ir kitos priklausomybės, yra ne kas kita, kaip psichologinio diskomforto kompensacija. „Vienas puola girtuokliauti, kitas griebiasi narkotikų, o trečias „nekaltai“ čiuožia link šaldytuvo. Pavalgyti galime, bet tiek, kiek reikia organizmui. O jei tunkame, vadinasi, valgome ne tiek, kiek organizmui reikia, o valgau liekneju bibliotekojetiek, kiek yra, kiek, kaip liaudis sako, akys mato“, – sakė viešnia.

Kai prisikemšame nereikalingo maisto, jis visas keliauja į atsargas. O riebaliniame audinyje kaupiasi vadinamieji šlakai, toksinai, tad pačios sau tampame nuodingais užtaisais. Apkūnus žmogus dažnai jaučia silpnumą, jam svaigsta galva, linksta kojos. O juk tai, anot A.Mieliauskienės, apsinuodijimo požymiai.

Savaime suprantama, kad daugelis storulių jokiu būdu nenori sutikti, kad turi priklausomybę, kaip koks alkoholikas ar narkomanas. „Apkūnios poniutės dažnai įrodinėja, jog nesuplonėja, nes nenori. O iš tikrųjų – bijo dar vienos nesėkmės, juk kiek kartų vis plonėta ir vėl storėta. Nusivilia viskuo, veidrodis tampa priešu. O paskui teisinasi: toks jau tas organizmas, dar ir valios trūksta“, – sakė ponia Alma.

Vakare būtina valgyti skaniai

Ko tik nesigriebia moterys, norinčios sulieknėti. Populiariausias būdas – nevalgymas vakare.
Pasak sveikos mitybos specialistės, valgyti vakare būtina.

„Moterys, pagal mano metodiką sulieknėjusios po keliolika ar keliasdešimt kilogramų, tvirtina, jog valgo vakarais, valgo tai, kas skanu. O pusryčiai neturi būti gausūs – dideli maisto kiekiai skatina apetitą. Manau, kad negerai, kai privalgome į tebemiegantį organizmą“, – atviravo viešnia.

Pasak A.Mieliauskienės, žmonių organizmai yra protingesni už teorijas. „Argi liekni žmonės nevalgo vakare?“, – retoriškai klausė viešnia vėliau atsakydama, jog nėra suplonėjusių ir nebepriaugusių svorio dėl to, kad nevalgė vakare. Viešnia patarė, jog vakarais verta suvalgyti vištos kulšelę ar gabalėlį lašinių.

Susitikimo metu buvo pristatyta naujausia viešnios knyga „Valgau ir lieknėju: Ką valgyti visus metus ir kiekvieną dieną“, išleista po 15 metų pertraukos. Autorė neslėpė džiugesio, jog ši knyga sulaukė didelio pasisekimo. Joje yra kiekvienam mėnesiui aktuali informacija apie jautrias organizmo vietas, medžiagų apykaitos ypatumus, rekomendacijos, ką valgyti, ko vengti, kaip koreliuoja mūsų organizmo bioritmai su gamtos ritmais.