Mokesčių grąžinimo sezonas užsienyje prasideda. Ką turi žinoti sugrįžę emigrantai?

 

euro-870757 960_720Daugelyje užsienio šalių mokestiniai metai prasideda sausio 1 d. Tai reiškia, kad užsienyje dirbę ir į Lietuvą grįžę tautiečiai jau gali kreiptis dėl mokesčių grąžinimo. Tiesa, priklausomai nuo šalies, mokesčius galima susigrąžinti net už 4-5 praėjusius metus, todėl praeityje svetur dirbę lietuviai turėtų suskubti. Nespėjus užpildyti mokestinės deklaracijos laiku ir suėjus senaties terminui, galimybės atgauti savo pinigus nebus.

“Nuo metų pradžios galima kreiptis ir susigrąžinti permokėtus pajamų mokesčius iš užsienio. Išimtis yra Jungtinė Karalystė, kurioje mokesčių sezonas prasideda balandžio 6 dieną, todėl šioje šalyje dirbę tautiečiai dabar galėtų kreiptis nebent už ankstesnius metus.“ – teigia mokesčių grąžinimo kompanijos RT Tax direktorius Žydrūnas Janušauskas.

Pasak specialisto, nors į Lietuvą grįžtančių emigrantų skaičius auga, tačiau didelė dalis tautiečių vis dar yra klaidingai įsitikinę, kad susigrąžinti mokesčius iš užsienio yra nelegalu, ar kad susigrąžinus mokesčius atsiras prievolė juos susimokėti Lietuvoje: „Mokesčių grąžinimas yra visiškai legalus ir net privalomas procesas. Lietuva su užsienio valstybėmis yra pasirašiusi dvigubo neapmokestinimo sutartis, ir tai reiškia, kad susigrąžinus mokesčius iš kitos šalies, Lietuvoje neatsiras jokių papildomų mokestinių įsipareigojimų.“

Prieš pradedant mokesčių grąžinimo procedūrą svarbiausia yra pasirūpinti reikiamais dokumentais: “Kokie dokumentai yra reikalingi priklauso nuo užsienio šalies, kurioje buvo dirbta, tačiau dažniausiai yra reikalingos formos, kuriose pateikiama informacija apie darbuotojo gautas pajamas ir sumokėtus mokesčius.“ Minėtos formos užsienio šalyse turi skirtingus pavadinimus. Vokietijoje šie dokumentai vadinami Lohnsteuerbescheinigung, Olandijoje – Jaaropgave, Norvegijoje – Arsoppgave. Taip pat gali būti reikalingi ir kiti dokumentai, todėl dar prieš pradedant dirbti svetur yra rekomenduojama saugoti gaunamus algalapius, formas ir paskaičiavimus iš darbdavio.

Vis dėlto, net ir neturint visų reikiamų formų, permokėtus pajamų mokesčius susigrąžinti yra įmanoma. “Maždaug trečdalis į mus besikreipiančių klientų neturi visų reikiamų dokumentų. Tokiu atveju, mes padedame juos gauti. Kartais žmonės nepamena net savo darbovietės pavadinimo. Tuomet mokesčių grąžinimas gali užtrukti kiek ilgiau, tačiau laukti verta, nes vidutinė grąžinama suma siekia net 804 Eur. Didelės grąžinamos sumos susidaro dėl aukšto neapmokestinamo minimalaus atlyginimo užsienyje. Jeigu dirbančiojo pajamos per metus neviršija tam tikros sumos, jam gali sugrįžti visi permokėti pajamų mokesčiai. Neapmokestinamų pajamų dydis priklauso nuo užsienio šalies.” – patirtimi dalinasi Ž.Janušauskas.

Kita svarbi detalė yra senaties terminas. Paprastai mokesčius iš užsienio šalių galima susigrąžinti už 4-5 praėjusius metus. “Jeigu dirbote Norvegijoje, Vokietijoje, Airijoje mokesčius dabar galite susigrąžinti už laikotarpį nuo 2015 m. Tuo tarpu iš Jungtinės Karalystės, Nyderlandų, Danijos ir Austrijos mokesčiai gali sugrįžti už laikotarpį nuo 2014 m.” – teigia Ž. Janušauskas.

Nuo užsienyje gautų pajamų yra nuskaičiuojami mokesčiai, kurių dydis priklauso nuo tokių faktorių kaip svetur išdirbtas laikotarpis, gautų pajamų dydis, konkrečios užsienio šalies mokesčių sistema.