Švėkšnos specialiojoje mokykloje vyko paskaita „Rūkymo, alkoholio bei energinių gėrimų žala organizmui“.
Ją išklausė bei filmą „Alkoholis veža“ žiūrėjo 8-10 klasės mokiniai. Informacinę medžiagą pateikė ir praktiniais pavyzdžiais apibendrino visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Nijolė Brazienė.
Alkoholis kenkia sveikatai – skatina skysčių išsiskyrimą iš organizmo atimdamas iš ląstelių gyvybinę drėgmę. O nikotinas sukelia kraujagyslių spazmus, taip pat jų vidinių sienelių pakitimus, sukeliančius aterosklerozę, kraujagyslių spindžio susiaurėjimą. Rūkančių paauglių kvėpavimo funkcija ir bendra būklė gerokai nukrypusi nuo normos.
L.Tolstojus, metęs rūkyti, sakė: „…aš tapau kitokiu žmogumi. Sėdžiu po penkias valandas iš eilės prie darbo stalo ir visiškai nepavargstu, o anksčiau, kai rūkydavau, jausdavau nuovargį, svaigdavo galva, pykindavo, temdavo protas“.
O štai vieno garsiausių planetos šachmatininkų nuomonė: „… nikotinas žaloja atmintį, nervų sistemą ir silpnina valią, kuri šio sporto atstovams labai reikalinga. Galiu pasakyti, kad aš ėmiau tvirtai tikėti sėkminga kiekvieno pasaulio pirmenybių mačo baigtimi tik metęs rūkyti“.
Rašytojas A.Diuma jaunesnysis rašė: „…aš padėjau į šoną cigaretę ir prisiekiau, kad niekada neberūkysiu. Priesaikos niekada nesulaužiau, nes žinau, kad tabakas kenkia smegenims taip pat kaip ir alkoholis“.
Energiniai gėrimai yra specifinis produktas, kurio vartojimą reikėtų riboti. Jie stimuliuoja organizmą, o esant nuovargiui yra ypač pažeidžiamas. Be to juose esama didelio kofeino kiekio, kuris „išstumia“ iš organizmo kalcį ir geležį. Energiniai gėrimai būna prisotinti angliarūgštės, todėl gali dirginti virškinamąjį traktą. Tokie gėrimai nemalšina troškulio.
Energiniai gėrimai yra oficialiai uždrausti Prancūzijoje, Danijoje ir Norvegijoje, ten juos parduoda tik vaistinėse, nes yra laikomi vaistais. Energiniai gėrimai tik atveria kelią vidiniams organizmo rezervams, t.y. atlieka rakto, o tiksliau, visrakčio rolę. Kitaip sakant, pačiame gėrime jokios energijos nėra, jis tik naudoja mūsų energiją. Tokiu būdu, mes naudojame savo energijos resursus, imdami patys iš savęs energiją skolon. Anksčiau ar vėliau šią skolą teks grąžinti su procentais, tokiais kaip nuovargis, nemiga, dirglumas ir depresija.
Mokiniai po paskaitos aptarė ir analizavo filmą, diskutavo apie pateiktas gyvenimiškas situacijas. Kiekvienas mokinys turėjo galimybę išsakyti savo nuomonę. Buvo prieita prie bendros išvados, kad savo ir kitų sveikatą reikia saugoti ir tausoti.
Rašyti atsakymą