Mokiniai turi valgyti laiku, mokymąsi derinti su poilsiu

boy-eating-sandwichVaikai jau savaitę taikosi prie pamiršto dienos režimo: anksti keltis, ruoštis į mokyklą, susikaupti per pamokas, rasti laiko laisvalaikiui ir pamokų ruošai.

Tinkamai suplanuotas dienos režimas gerina žmogaus darbingumą, savijautą, atitolina nuovargį, saugo sveikatą.

Režimas tausoja organizmą

Režimo esmė – racionalus darbo ir poilsio kaitaliojimas. Jei mes laikomės savo dienos režimo, susikuriame sąlyginius refleksus, kurie sudaro galimybę organizmui greičiau atsibusti, įsitraukti į darbą, greičiau jį atlikti įdedant mažiau pastangų.

Pagrindiniai mokinio dienos režimo elementai – tai mokymasis mokykloje ir namuose, užklasinė ir darbinė veikla, aktyvus poilsis kuo ilgiau būnant gryname ore, reguliari ir visavertė mityba, fiziologiškai visavertis miegas. Visos šios veiklos turi būti atliekamos tam tikru laiku ir trukti tam tikrą laiką.

Jų rekomenduojama trukmė ir išdėstymas priklauso nuo vaiko amžiaus, sveikatos būklės ir kitų individualių veiksnių. Jei kuris nors komponentas pailginamas, pvz., mokymasis, nukenčia kiti.

Didžiausias krūvis tenka mokinio nervų sistemai, dėl to režimas turi būti sudarytas taip, kad mokymasis namuose ir mokykloje sutaptų su didžiausiu nervų sistemos pajėgumu dirbti (10-12 val. ir 16-18 val.).

Būtinas aktyvus poilsis

Namų užduotis mokiniai turėtų atlikti papietavę ir pabuvę gryname ore 1,5-2 val., esant antrajam darbingumo periodui. Poilsis neturėtų būti pasyvus, nes nervų sistemos pajėgumas greičiausiai grįžta vieną veiklą keičiant kita, t.y. sportas, judrūs žaidimai, netgi nesunkus fizinis darbas yra tinkamiausias poilsis po protinės veiklos.

Mokiniams labai tinka aktyvus poilsis gryname ore. Žemesniųjų klasių mokiniams rekomenduojama būti lauke 3-3,5 val., vyresniųjų – 2,5-3, o aukštesniųjų – 2-2,5 val. per dieną.

Atliekant namų darbus jaunesniems mokiniams kas 20-25 min., o vyresniems kas 35-40 min. rekomenduojama daryti pertraukėles. Pertraukėlių metu reiktų pajudėti, pasižvalgyti pro langą į tolį.

Rekomenduojama pradėti rengti pamokas ne nuo sunkiausios užduoties, bet nuo vidutinio sunkumo ir trukmės.

Žiūrint televizorių, žaidžiant kompiuteriu reikia sukaupti dėmesį, padidėja krūvis centrinei nervų sistemai, regos ir klausos organams. Tad ši veikla nėra poilsis, ją rekomenduojama riboti: jaunesniems vaikams – iki 1 val. per parą, vyresniems – iki 1,5-2 val.YUSA Child Care photo 11

Poilsiu negalima vadinti ir vaikščiojimo po parduotuves ar sėdėjimo laiptinėse.

Miegas

Miegas – reikalingiausias ir geriausias pasyvus poilsis. Tik gerai išsimiegojęs vaikas yra budrus, žvalus ir darbingas.
6-7 metų vaikai turi miegoti ne mažiau 11-12 val. per parą,
8-10 metų – apie 10 val.,
11-14 metų – 9-9,5 val.,
15-17 metų – ne mažiau kaip 8 val.

Jaunesniems, silpnesnės sveikatos mokiniams rekomenduojamas 1-1,5 val. dienos miegas.

Įtempta protinė veikla, didelis mokymosi krūvis, laiko trūkumas informacijai įsisavinti jau ir taip veikia kaip psichiką traumuojantys faktoriai, bet jei tuo pačiu metu trūksta laiko miegui, poilsiui gryname ore, sumažėja fizinis aktyvumas, vaiko organizmas patiria didelį stresą. Jei tokia būklė tęsiasi ilgiau, gali atsirasti neurotinio pobūdžio sutrikimų, vėliau pereinančių į klinikinius (sutrinka širdies, virškinimo, kitų organizmo sistemų veikla), sumažėja organizmo atsparumas infekcijoms.

Svarbu reguliariai ir tinkamai maitintis

Ne mažiau svarbus yra ir mitybos režimas. Vaikams rekomenduojama valgyti 4 kartus per dieną kas 3,5-4 val.

Vaikams būtina valgyti pusryčius. Mokykloje vaikas turi bent kartą pavalgyti šilto maisto.

Jei nėra galimybės valgyti pietų, patariama vaikui mokykloje bent užkąsti, kitaip susidarys per ilgas 6-7 val. laiko tarpas tarp valgymų, ilgainiui galintis nulemti virškinimo sutrikimus.

Tėvams rekomenduojama pasidomėti, kokį maistą galima pasirinkti mokyklos valgykloje, ar pakanka pertraukos laiko pavalgyti.