Mokyklinė kuprinė, kokia ji turėtų būti?

ecogear-ecozoo-eco-bagsKaip jau įprasta mokslo metų pradžioje, Šilutės rajono ir Pagėgių savivaldybių mokyklose rugsėjo 24-28 d. buvo vykdoma akcija „Mokyklinė kuprinė, kokia ji?“, skirta patikrinti, ar tinkamas kuprines turi 1-6 klasių mokiniai.

Siekėme atkreipti tėvelių dėmesį į tai, ar jų vaikas turi specialią mokyklinę, o ne turistinę ar buitinę kuprinę, kad tėveliai prižiūrėtų, jog jų vaikas nešiotų kuprinę ant abiejų pečių. Taip pat priminėme tėveliams, kad būtina prižiūrėti, jog mažieji nesinešiotų nereikalingų daiktų, kurie dar labiau pasunkina kuprinės svorį bei padidina naštą.

Akcijos dienomis buvo sveriamos mokinių kuprinės, sveriami vadovėliai, pratybų sąsiuviniai bei patys vaikai tam, kad būtų galima įvertinti, ar kuprinės svoris yra optimalus (kai pilnos kuprinės svoris sudaro ne daugiau kaip 10 proc. kūno svorio), ar didžiausias leistinas (kai sudaro 15 proc.), ar kuprinės svoris viršija šias ribas, taip žalodamas augančio vaiko organizmą.

Akcijos metu buvo vertinami tokie rodikliai: kuprinės tipas, kuprinės nešiojimo būdas, papildomo krepšio svoris (jei mokinys jį nešiojasi). Mokinių klausėme, ar jiems kuprinė yra ne per sunki? Dalijome atmintines, skirtas ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams. Atmintinėse pateikta informacija apie akcijoje dalyvavusio vaiko svorį bei jo kuprinės svorį, taip pat nurodyta, koks kuprinės svoris būtų optimaliausias konkrečiam vaikui.

Iš viso akcijoje dalyvavo 1840 Šilutės rajono ir Pagėgių savivaldybių mokinių, iš kurių 412 – pirmokai, 410 – antrokai, 337 – trečiokai, 402 – ketvirtokai, 123 – penktokai, 156 – šeštokai.

Rezultatai parodė, kad 64 proc. vaikų į mokyklą nešasi kuprinę, kurios svoris yra optimalus jo kūno svoriui ar dar mažesnis.

32 proc. vaikų kuprinės viršija optimalų, tačiau dar neviršija maksimalaus leistino svorio. Tai yra riba, kuri dar nežaloja vaiko.

4 proc. vaikų kuprinių svoris viršijo maksimalų leistiną jų kūno svoriui.

Džiugu, kad 99 proc. mokinių nešioja kuprines su dviem diržais ir tik 1 proc. mokinių renkasi kuprines su vienu diržu (tai buvo 5-6 klasių mokiniai). 1 proc. mokinių kuprines nešioja ant vieno peties (tai – taip pat 5-6 klasių mokiniai), o 99 proc. ant abiejų pečių.

Nešiojamų vadovėlių svoris 100 proc. atitiko HN 22:2003 „Mokykliniai vadovėliai“ keliamus reikalavimus.

Akcijos metu, apklausiant mokinius, ar jų kuprinė yra nesunki, 90 proc. mokinių teigė, kad jų kuprinė yra nesunki, o 10 proc. – sunki.

Vykdant šią akciją pastebėta, kad dažna kuprinių svorio viršijimo priežastis tampa nereikalingų daiktų nešimasis į mokyklą: per daug tai dienai nereikalingų vadovėlių, kitų nereikalingų daiktų, sportinė apranga. Todėl pirmiausia tėveliai turėtų stebėti, ką vaikai nešiojasi kuprinėje.

Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras džiaugiasi kuprinių svėrimo akcijos „Mokyklinė kuprinė, kokia ji?“ gautais rezultatais ir primena pagrindinius reikalavimus, keliamus mokyklinėms kuprinėms.

* Į mokyklą daiktus neštis tik mokyklinėje kuprinėje.

* Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau mokinio juosmens.

* Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. mokinio kūno svorio.

* Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. mokinio kūno svorio.

* Kuprinėje turi būti tik tą dieną reikalingi daiktai.

* Nešant kuprinę, visada užsidėti diržus ant abiejų pečių; diržai turi būti nei per daug suveržti, nei per laisvi.

* Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.