Mokyklinė kuprinė: kokia ji?

 

© silutesnaujienos.ltRugsėjo 19-23 dienomis Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras organizavo ir įgyvendino kuprinių svėrimo akciją „Mokyklinė kuprinė: kokia ji?“.

Akcijos metu mokyklų visuomenės sveikatos priežiūros specialistės svėrė mokinių kuprines bei pačius mokinius, kad įvertintų kuprinės svorį: optimalu, kai pilnos kuprinės svoris sudaro ne daugiau kaip 10 proc. kūno svorio, o didžiausias leistinas kuprinės svoris – 15 proc. kūno svorio.

Kai kuprinės svoris viršija šias ribas, tai kenkia augančiam vaikui.

Sunki kuprinė žaloja

Kai kurių šalių mokslininkų duomenimis, kasdienis sunkesnės kaip 15 proc. savo svorio kuprinės nešiojimas gali būti traktuojamas kaip rizikos veiksnys, sukeliantis nugaros skausmus, kitus stuburo pakenkimus.

Akcijos metu vaikams buvo dalinamos atmintinės, skirtos ne tik mokiniams, bet ir jų tėveliams.

Ant atmintinės buvo užrašytas akcijos metu pasvertos kuprinės svoris, apskaičiuotas kuprinės svoris, kuris būtų optimaliausias ir didžiausias leistinas kiekvienam vaikui.

Kuprinių svėrimo akcijos metu iš viso buvo pasvertos 1694 Šilutės miesto ir rajono pradinukų mokyklinės kuprinės: 394 – pirmokų, 381 – antrokų, 397 – trečiokų, 522 – ketvirtokų.

Tyrimo rezultatai parodė, kad 64 proc. mokinių tikrinimo metu mokyklinė kuprinė svėrė iki 10 proc. mokinio svorio. 32,2 proc. pradinukų kuprinės svėrė daugiau nei 10 proc., tačiau neviršijo 15 proc. jų svorio.

Tačiau 3,8 proc. Šilutės rajono savivaldybės pradinukų mokyklinės kuprinės svėrė daugiau kaip 15 proc. jų svorio.

Kaip išsirinkti kuprinę?school bag

Mokyklinėms priemonėms nešioti labiausiai tinka mokyklinės kuprinės, kurios, teisingai nešiojamos, užtikrina tolygų kūno masės pasiskirstymą, padeda išlaikyti simetrinę kūno padėtį, neapsunkina kvėpavimo.

Tėveliai, ruošdami vaiką mokyklai, turėtų itin dėmesingai išrinkti mokyklinę kuprinę. Tinkama kuprinė ne tik neblogina vaiko laikysenos, bet ir padeda vaikui taisyklingai vystytis.

Renkantis mokyklinę kuprinę, patariame atsižvelgti į Lietuvos higienos normoje HN 41:2003 „Mokyklinės prekės“ pateiktas rekomendacijas:

* tuščios kuprinės svoris: pradinių klasių mokinių kuprinė turi sverti ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių mokinių – ne daugiau kaip 1000 g;

* optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. mokinio kūno masės;

* maksimalus pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. mokinio kūno masės;

* kuprinės nugarėlė turi būti pakietinta ir tam tikros formos – su minkštais išgaubimais, kurie laidūs orui, netrina ir nespaudžia nugaros;

* kuprinės petnešos ir rankenėlė: rinkitės mokyklinę kuprinę, turinčią du reguliuojamo ilgio plačius paminkštintus diržus, ne trumpesnius kaip 70 cm. Petnešų plotis – ne siauresnis kaip 3,5 cm;

* nešant kuprinę būtina visada užsidėti petnešas ant abiejų pečių. Jos turi būti nei per daug suveržtos, nei per daug laisvos. Kuprinės apačia turėtų būti ties vaiko liemeniu;

* kuprinės forma turi būti tokia, kad joje tvarkingai tilptų knygos, sąsiuviniai bei kiti mokykloje reikalingi daiktai. Kuprinės viduje turi būti skyriai, kurie atskirtų didesnius daiktus nuo mažesnių. Taip pat svarbu, ar kuprinė turi papildomų kišenių, skirtų susidėti smulkesniems daiktams;

* atšvaitai: jie turėtų būti pritvirtinti kuprinės priekyje, šonuose, taip pat ant petnešų, kad vaikas tamsiu paros metu būtų matomas iš visų pusių.

Kuprinę būtina pamatuoti – uždėti ant nugaros ir pažiūrėti, kiek jos išlinkimai sutampa su vaiko nugara, ar patogiai laikosi petnešos ir panašiai.
Kiekvienam vaikui kuprinė turi būti parenkama individualiai.

Rekomenduojama tėveliams ne tik išrinkti vaikui tinkamą kuprinę, bet ir nuolat kontroliuoti jos svorį, tikrinti, ar vaikas nesineša į mokyklą nereikalingų daiktų. Svarbu priminti, kad kuprinė būtų nešiojama taisyklingai.

Informaciją parengė Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro
visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Gintarė TAMAŠAUSKĖ