Mokykloms – bent šiokios tokios lėšų injekcijos

mokyklos praustuvaiMilijonas ir 700 tūkstančių litų – tokios sumos šiandien reikėtų Savivaldybei, norint rajono mokyklose pašalinti didžiausius trūkumus ir atlikti būtiniausius remontus, kuriuos nurodo tų mokyklų vadovai ir higienistai.

Svarstant kitų metų biudžetą, Savivaldybės administracijos vadovai nutarė savo akimis pamatyti tuos trūkumus ir nuspręsti, ar nurodytos problemos nėra išpūstos ir kiek išties tų tūkstančių reikėtų. Todėl per savaitę apvažiuotos visos mokyklos, apžiūrėtos direktorių nurodytos problemos.

Kasmet – tie patys trūkumai

„Šilutės naujienos“ kasmet publikuoja Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vyr. specialistės Nijolės Krūminienės atlikto mokyklų tikrinimo rezultatus. Ir kasmet juose – vis tos pačios mokyklos, vis nekintantys jose pastebėti trūkumai.

Suplyšusi ir lakstančių vaikų gyvybėms pavojinga grindų danga, senos liuminescencinės lempos, technologijų kabinetuose neįrengta ventiliacija, tualetuose ir valgyklų prausyklose nėra karšto vandens, net į lauko tualetus vis dar tebelakstantys pradinukai – tai vis kasmet aptinkami higieninės būklės trūkumai.mokyklos sakuciai

Viena rimčiausių bėdų, kad dar 13 mūsų rajono ugdymo įstaigų dirba neturėdamos leidimo – higienos paso. Norint išspręsti šią problemą, Savivaldybei neužtektų ir milijono litų, nes kiekvienai mokyklai reikėtų labai didelių investicijų.

Pernai rudenį administracijos direktoriaus pavaduotojas Alvidas Šimelionis pažadėjo susitikti su kiekvienos mokyklos vadovais ir išaiškinti pačias rimčiausias problemas bei joms pašalinti reikalingas sumas. Bet nei tuomet, nei vakar jis negalėjo atsakyti į klausimą, ar tas reikalingas sumas skirs rajono Taryba.

Lygiavos principo netaikys

Kartu su A.Šimelioniu mokyklas apvažiavo Ūkio ir Švietimo skyrių specialistai Bronius Vindžigelskis ir Rūtenis Jankauskas.

Specialistai pastebėjo, kad kai kuriose įstaigose padėtis išties apverktina, bet yra ir tokių, kurių vadovai tiesiog… moka neblogai dejuoti. Ypač, anot komisijos narių, idealiai gyventi norėtų vaikų darželių vadovai – jie net ir labai gražiai atrodančiose patalpose kartais prašo daryti remontus.

Komisijos nariai apverktina pavadino Saugų, Traksėdžių, Juknaičių, Katyčių mokyklose esančią grindų dangą, daug bėdų yra ir kitose įstaigose.

A.Šimelionis akcentavo, kad iš karto tikrai nepavyks patenkinti visų prašančiųjų net ir būtiniausių poreikių. Gali būti, kad kai kur gali tekti, pavyzdžiui, grindų dangą pakeisti ne visuose aukštuose, griebtis kitokių gudrybių.

Nerimauta ir dėl to, kad lygiavos principas, jei toks būtų pritaikytas skirstant lėšas remontams, nebūtų teisingiausia išeitis. Mat tuomet nukentėtų tos mokyklos, kurių vadovai ypač rūpinosi, visais įmanomais būdais stengėsi kasmet nors kiek paremontuoti tai vieną, tai kitą kampą. Todėl ir tokios mokyklos nebus užmirštos, joms bus pasistengta skirti bent kiek lėšų vadinamosioms kitoms reikmėms.

Kintiškiams reikia praustuvų ir garų rinktuvo

Ketvirtadienį aplankyti Kintų vidurinės mokyklos vadovai rodė dvi pagrindines savo bėdas: kabinetuose esančius pasenusius praustuvus ir virtuvėje nebeveikiantį gartraukį. Kai kurie praustuvai, anot čia dirbančių jau pagyvenusių mokytojų, yra dar nuo tų laikų, kai jie patys buvo mokiniai šioje mokykloje.mokyklos kintu vireja

O maisto gaminimo patalpoje esantis garų rinktuvas irgi jau seniai nebeatlieka savo paskirties.

Kintų vidurinės mokyklos virtuvėlė įrengta gal už puskilometrio esančiame vaikų darželyje. Čia dirbanti virėja Daiva Jucienė lankantis komisijai kaip tik kepė blynus, tad visos patalpos iš tolo pasitiko gardžiu jų kvapu. Bet tie kvapai nedžiugina nei virėjos, nei mokyklos direktorės Onos Jackūnienės, nei jos pavaduotojos ūkio reikalams Violetos Kližentienės. Vadovės pasakoja, jog blogiausia ne tai, kad darželinukai visada iš anksto žino, ką tądien valgys jie ar vyresnieji moksleiviai. Blogiau tai, kad neištraukiami garai nuolat teka per sienas vandens upeliais, šios pelija, juoduoja.

Ko kintiškiai norėtų labiau – naujų praustuvų ar garų rinktuvo, anot A.Šimelionio teks nuspręsti jiems patiems. Komisija siūlys įrengti garų rinktuvą, kuris kainuotų apie 3000 litų.

Tądien komisija dar užsuko į Sakūčių pradinę, kurioje pasitiko 13 mokinukų su mokytoja Elma Petniūniene. Sakūtiškiai remontų nebeprašo, jie žino, kad 2014-aisiais šios mokyklėlės nebeliks, nes ją tada lankytų tik 10, o gal ir dar mažiau vaikų. „Nykom, nykom ir sunyksim be jokių pykčių“, – šypsodamasi pasakojo jau du dešimtmečius čia dirbanti mokytoja.

E.Petniūnienė rodė sporto salę ir kitas patalpas, kuriose kažkada siautė žymiai daugiau vaikų. Išsaugoti mokyklos nepadėjo nei rėmėjų – Fominų, Papievių šeimų ir vėjo jėgainių statytojų parama. Mokytoja neabejoja, kad norinčių pirkti šį dviejų aukštų pastatą atsiras.