Mokyklos gaus daugiau pinigų, bet pedagogai nedžiūgauja

mokytojaiNuo šių metų pradžios didesnius atlyginimus gaus iki šiol mažiausiai uždirbantys pedagogai – darželių auklėtojos ir priešmokyklinio ugdymo pedagogai.

Taip yra todėl, kad Vyriausybė pritarė Švietimo ir mokslo ministerijos siūlymui ir nutarė šiemet tam skirti daugiau nei 30 milijonų litų.

Ministerija kalba gražiai

Ministerijos pranešimuose skelbiama, kad vidutiniškai atlyginimai didės apie 200 litų.

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis teigia, kad iš viso šiemet finansavimas švietimui padidintas 47 milijonais litų.
Šilutės r. savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė sako, jog mūsų rajone kiekvienai visu etatu dirbančiai vaikų darželio auklėtojai ir priešmokyklinio ugdymo pedagogei atlyginimas vidutiniškai padidės 55 eurais (191 litu).

Šiuo metu rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigose yra 116,04 auklėtojų ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų etatų, dar 9,32 priešmokyklinio ugdymo pedagogų etato yra mokyklose.

B.Tekorienė sako, jog šie pedagogai iki šiol buvo labiausiai nuskriausti ir jiems tikrai reikėjo didinti atlygį už darbą, nes jų darbas – sunkus, o atsakomybė – didžiulė.

Taip pat 36 litais yra padidintas ir mokinio krepšelis, šiemet jis sudarys 980 eurų, kas atitinka 3384 litus. Tokia suma teks ir kiekvienam mūsų rajono mokiniui bei ikimokyklinukui.

Tačiau tai nereiškia, kad realų pagerėjimą pajus įstaigos, t.y., kad jos pačios galės dalinti tuos pinigus kairėn ir dešinėn. Šios sumos pateks į bendrą rajono švietimo krepšelį ir iš jo bus didinami atlyginimai.

Didėja atlyginimai ir mokytojams, dirbantiems didesnėse nei 23 mokinių klasėse, jiems bus daugiau mokama už mokinių darbų taisymą. Tam iš valstybės biudžeto numatyta skirti papildomai 5 milijonus litų.

Dar 6 milijonai litų papildomai bus skirti išeitinėms išmokoms dėl pensinio amžiaus ar kitų priežasčių iš švietimo sistemos pasitraukiantiems pedagogams.

Mokytojai gyvens kaip gyvenę

Mokymo priemonėms įsigyti, atlyginimams kelti, seminarams ar dar kokioms reikmėms tuos papildomus pinigus mokyklos panaudos?

„Gyvensime taip, kaip ir gyvenome“, – ramiai sako Vilkyčių pagrindinės mokyklos vadovė Inga Kirkickienė. Pasak direktorės, tie papildomi 36 litai išeis ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų atlyginimams. Tačiau ir šis gerėjimas Vilkyčių pedagogus džiugina, nes, kaip besuktum, tai vis tiek yra žingsnis į švietimo situacijos gerinimą.

„Minėtų pedagogų atlyginimus didinti tikrai reikėjo, nes buvo labai maži, o gal kitąmet bus skirta dar daugiau lėšų ir bus galima pakelti ir kitų mokytojų atlyginimus“, – svarstė I.Kirkickienė.

O seminarų mokytojams, pasak direktorės, gana daug būna ir nemokamų, virtualių, ir Europos Sąjungos finansuojamų, tereikia tik paieškoti.

M.Jankaus pagrindinės mokyklos vadovas Audrius Astasevičius sako, kad net ir gavus tuos papildomus 36 litus kiekvienam vaikui vis tiek reikės labai taupyti, o mokinio krepšelis vis tiek dar bus menkesnis už tą, kuris buvo vadinamuoju prieškriziniu laiku.

„Nuolat reikia naujų mokymo priemonių, tenka atnaujinti kompiuterinę bazę ir programinę įrangą, tam ir naudosim tuos pinigus“, – sakė A.Astasevičius.

Lėšų, direktoriaus nuomone, vis tiek trūks visoms mokykloms, o tokių „donorių“, kurios, kaip prieš keletą metų  dar pasidalindavo mokinio krepšelio likučiais su kitomis įstaigomis, dabar nebėra.

Vaikų darželiuose irgi nėra ovacijų

Vaikų lopšelio – darželio „Raudonkepuraitė“ direktorė Donė Normantienė sako, kad didžiulių ovacijų išgirdus apie papildomas lėšas įstaigoje nebuvo. Tai todėl, kad dabar, pedagogų nuomone, jiems tik sugrąžinama tai, kas prieš kelerius metus buvo atimta. Tačiau pedagogai sutaria, kad ir tai gerai.

Ugdymo procesas, anot direktorės, kasmet reikalauja vis didesnės modernizacijos, o tam ir lėšų reikia vis daugiau. Pedagogai sukasi, kaip išmano: ir tėvų pagalbos prašo, ir rėmėjų ieško.

Pasak D.Normantienės, vaikų darželio pedagogo darbas kasmet darosi sudėtingesnis, nes sudėtingėja ir situacija valstybėje, o kartu – ir šeimose. Vis daugiau vaikų ateina iš nepilnų šeimų, daugelio tėvai išvykę į užsienį, dažnas vaikas turi emocinių problemų. Todėl auklėtojoms tenka ne tik pedagogėmis būti, bet ir gydytojomis, ir psichologėmis tapti, emocijas geruoju valdyti.

„Tačiau džiaugiamės, kad yra darbo, kad yra vaikų, ir norime dirbti“, – sako D.Normantienė.

„Į tą pačią kišenę“ dėti ir papildomus pinigus žada ir lopšelio – darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Irutė Lekavičienė. Kitaip tariant, tie papildomi mokinio krepšelio 36 litai bus išleisti pedagogų atlyginimams, ir dar kažin, ar jų užteks. Jokių naujų priemonių ir kompiuterių, reikalingų įstaigos darbuotojų darbui, vietoje pasenusių dabartinių nebus.

„Nuolat galvojame tik kaip sutaupyti ir svajojame apie dieną, kai nebereikės taupyti“, – sako I.Lekavičienė.