Mokyklų katilinių nuoma – neteisėta!

1229411470radiatoriusŠilutės rajono savivaldybės administracija, sudariusi sutartis su UAB „Juta Heat“ dėl  Švėkšnos sanatorinės mokyklos, Vainuto vidurinės mokyklos, Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos Inkaklių skyriaus, Rusnės specialiosios mokyklos šilumos ūkių nuomos ir šilumos tiekimo paslaugų pirkimo, pažeidė įstatymus.

Tai pripažino LR Viešųjų pirkimų tarnyba, įvertinusi Savivaldybės surengtą viešųjų pirkimų konkursą ir sudarytas sutartis su iki tol nežinoma įmone „Juta Heat“. Viešųjų pirkimų tarnyba konstatavo, kad sutartys sudarytos pažeidžiant įstatymą, todėl yra niekinės ir negaliojančios.

Tarnybos direktorius Žydrūnas Plytniko rašte Šilutės r. savivaldybės administracijai siūlo nutraukti minėtų mokyklų katilinių nuomos sutartis su UAB „Juta Heat“.

Privertė?

Skandalą dėl savivaldybės administracijos surengto minėtų mokyklų katilinių nuomos viešųjų pirkimų konkurso sukėlė Seimo narys Kęstas Komskis, tuomet dar ėjęs Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pareigas. Jis rugsėjo mėnesį lankėsi minėtose mokyklose, bendravo su vadovais ir suprato, kad jų katilinių ir šilumos paslaugos perdavimas privačiai tuomet dar visai nežinomai bendrovei įvyko galimai neskaidriu konkursu.

Apie tai „Šilutės naujienos“ rašė straipsnyje „Mokyklų šildymas atiduotas abejotinai įmonei“.

Seimo narys K.Komskis tuomet spaudos konferencijoje kalbėjo, kad naujai parinkta šilumos tiekėjų įmonė UAB „Juta Heat“ konkursą laimėjo galimai pažeidžiant viešųjų pirkimų įstatymą. Be to, 4 mokyklų šildymą perėmusi įmonė ne tik ketino 65 procentais pakelti šildymo kainas, bet kėlė abejones dėl savo reputacijos. Pagal neoficialius duomenis, įmonė buvo įkurta vos prieš mėnesį iki Savivaldybės paskelbto katilinių nuomos konkurso, buvo įregistruota viename privačiame Klaipėdos mieste esančiame bute. Pasak Seimo nario, konkursą laimėjusi bendrovė tuomet dar neturėjo licencijos šilumos tiekimo paslaugai teikti.

K.Komskis minėjo, kad mokyklų vadovai buvo spaudžiami pasirašyti mokykloms nenaudingas šilumos tiekimo sutartis. Jis spaudos konferencijoje sakė, kad jeigu vadovai išdrįstų tą patį patvirtinti teisėsaugai, galėtų būti pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Rugsėjo mėnesį K.Komskis dėl šio abejotino skaidrumo viešųjų pirkimo konkurso kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą ir abejones dėl galimos nusikalstamos veikos pranešė Generalinei prokuratūrai.

Kas toliau?

Praėjusią savaitę Seimo narys K.Komskis „Šilutės naujienoms“ teigė, kad sulaukęs Viešųjų pirkimų tarnybos vertinimo, jog minėtų katilinių nuomos bei šilumos tiekimo konkursas buvo įgyvendintas pažeidžiant įstatymus, tikisi, jog dabartinė Savivaldybės administracija teisingai įvertins situaciją ir panaikins neteisėtas sutartis su UAB „Juta Heat“. K.Komskis mano, kad administracijos direktorė Ida Vasiljevienė turėtų įvertinti ir viešuosius pirkimus vykdžiusių administracijos darbuotojų veiksmus.

K.Komskis tikisi, kad po Viešųjų pirkimų tarnybos vertinimo tyrimą pradės ir Generalinės prokuratūros pareigūnai.

Abejoja

Savivaldybės administracijos direktorė I.Vasiljevienė dar nežino, ar Savivaldybės administracija nutrauks galimai neteisėtą sutartį su UAB „Juta Heat“. „Šilutės naujienoms“ ji sakė, kad Viešųjų pirkimų tarnybos atsiųstame rašte nėra tokio griežto nurodymo. Pasak I.Vasiljevienės, sakinys „Tarnyba mano, kad perkančiosios organizacijos turėtų nutraukti Sutartis ir, esant poreikiui, organizuoti naujus viešuosius pirkimus“ leidžia suprasti, kad šis siūlymas yra tik rekomendacinio pobūdžio.

Neapsiimdama vertinti, kiek daug yra pažeisti įstatymai, I.Vasiljevienė sako, kad dabar, šildymo sezonui jau įsibėgėjus, nėra taip paprasta sutartis nutraukti. Įmonė „Juta Heat“ jau investavo į katilinių atnaujinimą. „Kas bus, jeigu nutraukus sutartis įmonė nuspręstų išmontuoti savo įrenginius?“ – svarstė I.Vasiljevienė.

Atsakomybę dėl neteisėtai sudarytų sutarčių, I.Vasiljevienės nuomone, turėtų dalintis tuometinis Savivaldybės administracijos direktorius Šarūnas Laužikas ir katilinių nuomos ir šilumos tiekimo paslaugos pirkimų komisija.