Mokyklų vadovų pasitarime – sveikinimai ir informacija apie planuojamas pertvarkas

direktoriu susirinkimas_TekorienePailsėję, nusiteikę darbui, bet vis dar vasariškai besišypsantys antradienį į Šilutės r. savivaldybę rinkosi rajono ugdymo įstaigų vadovai. Čia vykusiame tradiciniame prieš mokslo metus jų susitikime su savivaldybės ir Švietimo skyriaus vadovais  jie ne tik išklausė sveikinimų, bet ir aptarė naujausias visos šalies švietimo tendencijas, situaciją mūsų rajone.

Remontų atlikta, bet vadovų trūksta

Kad kolegos renkasi atgavę fizines ir dvasines jėgas, pasidžiaugė rajono meras Vytautas Laurinaitis. Anot jo, vadovas yra įstaigos veidrodis, geri įstaigos rodikliai priklauso nuo jo vadybos sugebėjimų, jo sukurto mikroklimato įstaigoje.

Šiemet trys mūsų rajono ugdymo įstaigos mokslo metus pradeda neturėdamos vadovų. Dar vienos jų problema išsisprendė prieš kelis mėnesius, kai Jaunimo ir suaugusiųjų švietimo centro vadovo vairą perėmė iš Vainuto atvykęs Marius Surplys. Naujasis direktorius prisipažino, kad jam tai – nauja sritis, ir iš anksto atsiprašė naujųjų kolegų, kad nuo šiol jiems dažnai skambinės pasitarti.

Tačiau kolegos buvo geranoriški, o visų vardu kalbėjusi ir gėlių M.Surpliui įteikusi Juknaičių pagrindinės mokyklos direktorė Violeta Šimelionienė sakė, kad ypač džiugu matyti naują kolegą – vyrą. Ilgametė pedagogė patikino, kad net ir daug metų mokykloms atidavę mokytojai prieš mokslo metus nerimauja, o M.Surplys, anot jos, šįkart turbūt labiausiai.

Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis priminė, kokie darbai ir už kokias sumas šiemet atlikti rajono mokyklose ir vaikų darželiuose. Jis šiuos metus pavadino derlingais, nes kai kur įrengta ir kompiuterių klasių, ir išmaniųjų salių. Baigiama Vydūno gimnazijos sporto salės statyba, pradėtas Pirmosios gimnazijos senojo pastato remontas, tvarkytos ne tik mokyklų klasės ir koridoriai, bet ir stadionai, stogai, rūsiai, atlikta kitų smulkių darbų.

Permainos jau pradėtosdirektoriu susirinkimas_visi_2

Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė supažindino su Vilniuje vykusioje Švietimo skyrių vadovų konferencijoje išsakytomis švietimo naujovėmis. Pasak vedėjos, Švietimo ir mokslo ministerijos vadovai sakė, jog permainos jau pradėtos, ir siūlė nesitikėti, kad jos bus lengvos.

Viena naujovių – nuo 2019-ųjų įvedamas 5-6 metų vaikų mokymas. Nuo tada 6-mečiai taps pirmokai, ir tai atneš nemažai pokyčių: reikės daugiau pedagogų, klasių ir pan. Planuojama ir ugdymo turinio kaita, mokytojų kvalifikacijos kėlimo pokyčiai.

Pasak B.Tekorienės, viceministrai tikino, kad Seimas ir Vyriausybė suras lėšų numatytam mokytojų etatiniam apmokėjimui įvesti. Jos nuomone, šis modelis būtų palankesnis mokytojams nei dabartinis.

Nuo 2018 metų sausio 1 dienos bus naujovių ir mokyklų vadovams. Numatyta, kad vadovų kadencijos truks tik 5 metus. Be to, 2 metus nepatenkinamus veiklos įvertinimus gavęs direktorius bus atleidžiamas.

B.Tekorienė mano, kad dėl to gali būti problemų, nes jau dabar rajone yra 3 mokyklos, neturinčios vadovų. Tad ateityje vadovų gali dar labiau trūkti. Be to, geru vadovu tampama ne per metus, tam, kad žmogus įgytų reikiamos šio darbo patirties, reikia ilgų darbo metų.

Mokytojas turi būti stiprus ir materialiai

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė Lietuvos švietimo darbuotojams pateikė nemažai skaičių, iš kurių matyti, kad šalyje sparčiai mažėja ir mokinių, ir mokyklų. Mažėjantis progimnazijų skaičius rodo, kad vaikai išvažiuoja į didesnes mokyklas.

Ministerija siūlo svarstyti naują pradinio ugdymo modelį, kad ne mokinukai būtų vežiojami į toliau esančias mokyklas, bet mokytojai važinėtų pas juos.  Kalbama ir apie mokslo metų ankstinimą. Nors mokslo metai jau dabar pratęsti 10-čia dienų, bet dar vyksta svarstymai, kada pridėti papildomų dienų – mokslo metų  pradžioje ar pabaigoje.

Pastebėta, kad Lietuvoje miestų mokyklų klasės yra perpildytos, tuo tarpu kaimų mokyklose jos pustuštės, todėl miestų mokyklos yra pigiau išlaikomos, nei kaimų. B.Tekorienės nuomone, Šilutės rajone mokyklų tinklas yra sutvarkytas gana gerai.   

Lietuvos mokytojų atlyginimai vis dar yra žemiausi Europoje. Viena iš priežasčių – yra per daug kai kurių dalykų mokytojų, kurie solidarizuodamiesi su kolegomis, dalijasi ir darbo krūvius. O mokykla, B.Tekorienės nuomone, turi turėti stiprų mokytoją, be kita ko, ir materialine prasme.

Geriausiai mokytojas dirba, turėdamas 20-29 metų darbo stažą, toliau jo darbo našumas krenta.

Mokslo metus pradedantiems pedagogams palinkėta sėkmingo darbo ir gerų jo rezultatų, ištvermės ir sveikatos.