Didžiulis vaikus kalbinantis moliūgas, 2000 moliūgų žibintų, nušvietę grafų Pliaterų parką, pirmą kartą visuomenei atidarytas 65 metrų aukščio bažnyčios bokštas, sakralinės muzikos koncertai. Tai savaitgalį Švėkšną, o ir visą Lietuvą nušvietusios šventės „Mes už šviesą 2019“ pagrindiniai akcentai.
Tikėdamiesi geresnio oro, švėkšniškiai nusprendė šventę surengti keliomis savaitėmis anksčiau nei įprasta, tačiau lietaus neišvengė. Visgi blogas oras šventės neužgesino. Moliūgų sostine tituluojamą Švėkšną ir vėl aplankė daugybė svečių iš Šilutės, Klaipėdos, Kauno, Vilniaus, kitų miestų.
Sužibo 2000 moliūgų žibintų
Moliūgų žibintų šventei švėkšniškiai, galima sakyti, ruošiasi visus metus. Vietos ūkininkai stengiasi priauginti kuo daugiau moliūgų, kurių užtektų ne tik žibintams, bet ir skanėstams.
Iki šventės likus kelioms dienoms, prasideda moliūgų žibintų dirbtuvės. Moliūgus žibintus švėkšniškiai skaptavo „Saulės“ gimnazijoje, Tradicinių amatų centre, privačiose sodybose.
Į Tradicinių amatų centro kiemelyje veikusias dirbtuves iš laukų buvo suvežta apie 500 moliūgų. Kad skaptuoti šias daržoves būtų įdomiau, vyko konsultacijos, dirbtuvių dalyviai buvo vaišinami karštais gėrimais ir kareiviška koše.
„Švėkšniškių sambūrio“ nariai, vedini Ingritos Riterienės, šiemet ir vėl susibūrė S. ir E. Žemgulių sodyboje, kur išskaptavo 130 moliūgų bei pagamino dar vieną šventės akcentą – mešką, su kuria visi galėjo nusifotografuoti.
Meškutė šventėje atsirado neatsitiktinai, nes 2019-ieji minimi ir kaip Žemaitijos metai, kurios simbolis ir yra meška. Dar anksčiau darbštieji „Švėkšniškių sambūrio“ nariai gėlių kilimais papuošė šv. apaštalo Jokūbo bažnyčios prieigas.
Moliūgus skaptavo ir kitos organizacijos, pavienės šeimos. Žibintai simbolizavo paukščius, žvėris, žmones, buvo išpjaustyti 3D spausdintuvais. O didžiausias jų netgi prabilo žmogaus balsu ir kalbino vaikus.
Vieni žibintai buvo paprasti, besišypsantys retų dantų šypsenomis, kiti gi virto tikrais meno kūriniais. Kai kurie moliūgai žibintai nešė tam tikras žinutes, ar ant jų tiesiog buvo parašyti įstaigų, serialų ar kiti pavadinimai, išsireiškimai, tokie kaip „Lietuva vienykis“, „Game of thrones“, „Švėkšna“, „Saulė“, „Amadeus dance“, „Check engine“.
Visas moliūgų žibintų grožis atsiskleidė jau sutemus. Vaikštantys parke svečiai žavėjosi ne tik jais, bet ir parką nušvietusių lazerių žaismu. Vakare buvo leidžiami muzikos įrašai, skambėjo eilės. Tai gimnazijos moksleivių ir mokytojų parengta programa, skirta paminėti svarbias Lietuvai sukaktis – Baltijos kelią ir Žemaitijos 800 metų jubiliejų.
Kvietė ir bažnyčios
Septynis metus šventė „Mes už šviesą“ vykdavo Helovino išvakarėse, spalio pabaigoje. Tikėdamiesi, kad spalis padovanos gražius rudeniškus orus, šventės rengėjai nutarė ją paankstinti keliomis savaitėmis.
„Pagrindinį darbą – moliūgų skaptavimą – atlieka moksleiviai. Darbas vyksta lauke. Spalio pabaigoje, lapkričio pradžioje jau yra labai žvarbu ir jeigu lyja, vaikai dažnai suserga. Tuo nelabai patenkinti tėvai ir mokytojai. Nutarėme pasaugoti vaikų sveikatą ir šventę surengti anksčiau. Šiemet nors ir lijo, bet tikrai buvo šilta, nereikėjo nei šiltų striukių, nei batų“, – „Šilutės naujienoms“ pasakojo Švėkšnos tradicinių amatų centro kultūrinės veiklos vadybininkė Viktorija Binkulienė.
Atsižvelgta ir į tai, kad lapkričio šalnos negailestingos moliūgams – pašalę jie sukrenta.
Pasak V. Binkulienės, šeštadienį šventę aplankė mažiau žmonių nei įprastai, nes oras buvo prastas, lijo. Visgi apie 20 val. Švėkšnos automobilių stovėjimo aikštelės jau buvo perpildytos, o prie įvažiavimų į miestelį susidarė kamščiai. Sekmadienį Švėkšną aplankė taipogi daug žmonių.
Švėkšnos moksleiviai suskaičiavo, kad iš viso parke nušvito apie 2000 moliūgų žibintų. V. Binkulienė sakė, kad šventės rengėjai jau nebesiekia rekordų, tiesiog nori padaryti gražią šventę visiems atvykstantiems.
Šiemet šventė ypatinga buvo tuo, kad svečių laukė visi trys Švėkšnos maldos namai. Švėkšnos bažnyčios buvo pilnutėlės, kai penktadienį ir šeštadienį čia vyko sakralinės muzikos koncertai. Katalikų bažnyčioje lankytojus užbūrė solisčių A. Mickutės, A. Liutkutės atliekami kūriniai, vargonų, pianino garsai. Šeštadienį čia koncertavo Karinių jūrų pajėgų orkestras.
Miestelėnai ir svečiai galėjo užlipti į 65 m aukščio bažnyčios bokštą, kuris lankytojams buvo atidarytas pirmą kartą. Norinčiųjų pamatyti Švėkšną iš aukštybių ir viršuje eksponuojamą liturginio paveldo parodą buvo tiek daug, kad jie turėjo stovėti eilėje lauke.
Didžiulio susidomėjimo sulaukė ir Švėkšnos sinagogoje rodomas filmas „Batai“.
Rašyti atsakymą