Antradienio vakare Grabupių kaime gyvenanti moteris sužalojo savo sugyventinį: puolė jį peiliu, pradrėskė jam ranką, metė į vyrą stiklainį ir taip jį sužalojo, kad nukentėjusysis atsidūrė medikų priežiūroje… Beje, įtariamoji nelaukė, kol įvykį imsis aiškintis atvažiavę pareigūnai – ji tiesiog paspruko iš namų.
Tai tik vienas šios savaitės atvejis, bet toli gražu ne vienintelis, kai nuo moterų smurto kenčia stipriąja vadinamoji lytis. Kiek tokių atvejų yra iš tikrųjų, nežino niekas, mat vyrai vis dar linkę slėpti, jog ir jie namuose patiria smurtą.
Yra ir nuteistų moterų
Per visus 2014 metus Šilutės rajone užregistruoti 46 smurto prieš vyrus atvejai, 22 atvejais pradėti ikiteisminiai tyrimai. Šiemet jau užregistruotas 31 smurto prieš vyrus atvejis, pradėta 17 ikiteisminių tyrimų.
Šilutės r. policijos komisariato viršininkas Sigitas Mikutavičius sutinka, jog tai išties labai dideli skaičiai ir pastebi, kad keletu atvejų prieš vyrus smurtavo ne tik žmonos, sugyventinės, bet ir kiti šeimos nariai – broliai, tėvai. Tačiau didžioji dauguma mušeikų buvo moterys.
Visgi, S.Mikutavičiaus nuomone, ir šie skaičiai – tik ledkalnio viršūnė, nes daug moterų smurtą patyrusių vyrų į teisėsaugą nesikreipia, pasakoti apie tai, kad jį sumušė moteris, nė vienam vyrui nėra malonu.
Pareigūnai pastebi, jog moterų agresija auga sparčiais tempais, kartais jie net karčiai pajuokauja, jog lengviau yra suvaldyti tris girtus vyrus nei vieną neblaivią moterį.
Anot S.Mikutavičiaus, būna, kad retai išgeriantys vyrai pasakoja, jog tais atvejais jaučia didelę kaltę ir namo grįžta ypač taikiai nusiteikę. Tačiau jų moterys to nevertina: akimirksniu sugeba išprovokuoti konfliktą, o tada jau griebia į rankas pirmą pasitaikiusį daiktą ir skelia juo kur pakliūva.
Pareigūnams žinomos šeimos, kuriose kartą – kitą ranką ar kokį daiktą prieš vyrą pakėlusioms moterims toks gyvenimas taip patinka, kad jų smurto protrūkiai ima kartotis vis dažniau.
Žinoma, apie pasekmes konflikto metu moterys negalvoja, bet jų sulaukia. Šilutės rajone jau yra už smurtą artimoje aplinkoje nuteistų moterų. Tiesa, realios laisvės atėmimo bausmės jos dažniausiai išvengia.
Vyrai prabyla vis dažniau
„Namuose mušami vyrai jaučiasi nevisaverčiai, jie galvoja, kad tik tokio gyvenimo nusipelno, nieko geresnio nebesitiki, todėl dažnai ir toliau tyliai kenčia tokią padėtį namuose“, – sako S.Mikutavičius.
Būna ir taip, kad išorines žaizdas apsigydęs, bet vidinių taip ir neišsilaižęs vyras pas pareigūnus ateina tiesiog neoficialiai pasikalbėti, klausti, kaip jam bristi iš tokios situacijos.
S.Mikutavičiaus nuomone, abiejų lyčių smurtas namuose yra ne tiek teisėsaugos, kiek socialinė problema. „Policija, žinoma, atvažiuos į įvykį, rūpinsis, kur priglausti konfliktus matančius vaikus, pradės tyrimą, bet gyvenimo problemų tai neišspręs. Visada sakau, kad jei jau šeimoje prieinama iki muštynių, reikia situaciją spręsti kardinaliai, tokiai porai kartu yra nepakeliui“, – sako jis.
Komisariato viršininkas taip pat pastebėjo, jog jei šeimoje kuris nors iš jos narių ranką pakelia pirmą kartą, tai visada ateina ir antras, ir trečias kartas. Net ir tada, kai atsiprašinėjama, kai dievažijamasi, kad daugiau tai nepasikartos.
Bendra tendencija – apie patiriamą smurtą ir vyrai prabyla vis dažniau.
Apsigyvena sandėliukuose ir rūsiuose
Į kailį nuo žmonų ar sugyventinių gavę vyrai oficialiai guostis, žinoma, nepuola ir kitoms tarnyboms, tačiau socialiniai darbuotojai tokių atvejų irgi žino ne vieną.
Socialinių darbuotojų mintis apibendrinantis Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis irgi sako, jog įsiūčio pagautos moterys priemonių nesirenka – į savo antrąsias puses paleidžia viską, kas tuo metu pakliūva po ranka.
Ne vienam vyrui po to ne tik medikų pagalbos prireikia, bet ir stogo virš galvos ieškotis tenka, nes grįžti namo kurį laiką jie nesiryžta. Tačiau ir tokios pagalbos prašyti užsukę vyrai neprisipažįsta, jog iš namų išvijo žmona ar sugyventinė. Pasak A.Šimelionio, tik „tarp eilučių“ galima išskaityti tikrąją neturėjimo kur miegoti priežastį, arba ją išduoda dar neužgijusios žaizdos ir mėlynės ant veido.
Būna, kad vienas kitas vyras pats susiranda laikiną būstą. Socialiniams darbuotojams žinoma nemažai atvejų, kai vyrai įsikuria sandėliukuose, rūsiuose, ūkiniuose pastatuose. Kiti randa dar „geresnę“ išeitį – glaudžiasi pas kokį kaimyną, kurio namuose ir toliau išgėrinėja.
Visko priežastis – alkoholis
Begalę istorijų gali papasakoti ir socialinės darbuotojos. Viena žino nutikimą, kaip įpykusi žmona sutuoktinį apskaldė tiesiog iš žemės ištrauktu kuolu, kita pasakoja apie šeimą, kurioje kartą peleninę į agresyvaus vyro kaktą suskaldžiusi žmona visam laikui atpratino sutuoktinį kelti ranką prieš ją ir nugyveno su juo dar daug metų.
Dar kitoje rajono seniūnijoje gyvena tikra piktžaizde vadinama šeima, kurioje žmona jau ne vieną kartą atliko bausmę Panevėžio moterų pataisos namuose už teisėto vyro sumušimą. Pasak socialinės darbuotojos, kartą ji savo gyvenimo palydovą nuplikė karštu vandeniu, kitą kartą paleido į jį lėkštę sriubos ir pan. Nelaimėliui sutuoktiniui teko ir ligoninėje dėl tokio žmonelės elgesio pagulėti.
„Aš žinau, kad negaliu gerti, kai išgeriu aš pablūstu“, – taip, pasak socialinės darbuotojos, savo elgesį vertina ir pati moteris. Bet neilgai trukus ir vėl griebia už stikliuko…
„Beveik visų muštynių namuose priežastis yra alkoholis“, – neabejoja kita socialinį darbą jau daug metų dirbanti specialistė.
Rašyti atsakymą