Muštynės šeimose: šokdinami ir artimieji, ir policija

smurtas moteris2Pastarosiomis dienomis visose žiniasklaidos priemonėse „ant aukščiausios bangos“ yra įvykis apie smurtą garsioje krepšininko ir dainininkės šeimoje. Tačiau vargu ar mums, šilutiškiams, verta dairytis į sostinę? Galgi žvilgtelkime atidžiau į savo kiemą? Juolab, kad pasak policijos pareigūnų, ir čia turime dar ne tokių perliukų…

Štai garsiajame Šilutės Laisvės alėjos 5-ajame daugiabutyje gyvenanti vidutinio amžiaus dama vien per praėjusius metus policijos pareigūnų pagalbos šaukėsi net… 28 kartus.                    

Ir nebuvo nė vieno karto, kad ji realiai būtų patyrusi smurtą… Beveik neišsiblaivančios moteriškės pasiaiškinimai būna: „Bet aš nenoriu, kad šis vyras dabar į mano namus ateitų, išveskite jį, pas mane dabar yra kitas…“

Katyčiuose – pusamžį tėvą, o Rusnėje – bendraamžę žmoną auklėjantys vyrai irgi gerai žinomi pareigūnams, ir į jų namus įsijungę švyturėlius policijos ekipažai skuba dieną ir naktį. Ir tokių „etatinių“, nuolat prižiūrimų šeimų Šilutės policijos komisariato pareigūnai turi apie 10…

Kviečia ir per dieną 2 kartus…

Šilutės policijos komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas neabejoja, kad metiniai nusikalstamumo išaiškinamumo rodikliai būtų kur kas geresni, o ir teisės pažeidimų bei nusikaltimų rajone būtų kur kas mažiau, jei pareigūnams nereikėtų per parą po kelis kartus skubėti į šeimyninius konfliktus. Beja, nemenka dalis tų iškvietimų yra melagingi, tad tiktai „suryja“ pareigūnų laiką ir mūsų visų pinigus.

Štai tik per 2017 metus iškvietimų į šeimas dėl smurto gauta 953, iš jų pradėti 133 ikiteisminiai tyrimai. 2016-aisiais buvo gauti 1023 pranešimai apie muštynes artimoje aplinkoje (t.y., beveik 7 proc. daugiau, nei pernai), ir buvo pradėti 126 ikiteisminiai tyrimai.

Tačiau mūsų rajone esama išties unikalių šeimų, į kurias pareigūnų ekipažai per metus suvažinėja net po keliolika, o kartais – ir po kelias dešimtis kartų. Štai Šilutėje, Laisvės alėjos 5 name, Savivaldybei priklausančiame socialiniame būste gyvenanti ponia K.Ž. policiją pernai iš viso išsikvietė 28 kartus. Tik per vieną birželio savaitę pareigūnai į K.Ž. pagalbos klyksmus skubėjo 10, 12 ir net du kartus 13 dieną… Beje, kaip tik šiomis dienomis kiekvieną mėnesį būna iškvietimų į šeimynykščių konfliktus pikas, nes tai jau metas, kai visos visuomenės išlaikytiniams išdalijamos socialinės pašalpos…

Taigi, jei perskaičiavus, iš mūsų visų pinigų išlaikomi ekipažai į šios asocialų gyvenimo būdą pamėgusios moteriškės namus skubėjo kasdien visą mėnesį. Ir nenustatyta nė vieno karto, kai prieš moterį išties buvo smurtaujama. Jai netgi surašyti 6 administracinės teisės protokolai dėl melagingo pareigūnų iškvietimo. O bauda už tokį nusižengimą siekia nuo 14 iki 30 eurų.

Tačiau kitaip mano pati K.Ž. Ši vidutinio amžiaus dama nuolat girtauja su galybe savųjų sugėrovų, ir kas kartą juos randa kuo apkaltinti. Vieną – kam šis atėjo, kitą – kam jis nesutinka išeiti iš jos namų. Pasak pareigūnų, neretai paaiškėja, jog šeimininkė būna net girtesnė už savo butelio draugus.

Katytiškis muša tėvą, rusniškis – žmoną

Gerai pareigūnams jau žinomi ir pagyvenusios rusniškių poros G.R. ir V.R. namai Neringos gatvėje, į kuriuos skubėta 16 kartų per metus. Tiesa, šioje šeimoje iš tų 16-os kartų vienas realaus smurto atvejis išties buvo.

Šie sutuoktiniai girtauja abu, o kuomet nepasitenkinimą vienas kitu pradeda reikšti garsiais riksmais ir itin plačiais mostais, žmona nedelsdama renka telefoną 112. Beje, rusniškė irgi jau 3 kartus yra bausta už melagingus iškvietimus, bet nepanašu, kad iš to mokytųsi.

Neseniai ši šeima dar išgarsėjo ir tuo, jog vyras respublikines televizijas išsikvietė dėl to, kad žmona neva pakorė jo šunį… Tuo tarpu šeimyną gerai pažįstanti Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė mano, jog egzekuciją greičiausiai įvykdė jis pats, o sutuoktinė kaltę prisiėmė tik todėl, kad bijojo eilinio savo vyro smurto protrūkio. Be to, dar ir gelbėjo jį nuo papildomos bausmės, kuri būtų pridėta prie ankstesnio vyro nusikaltimo. Beje, šiuo metu šis rusniškis jau išvežtas pusmečiui atlikti bausmę už kitus nusižengimus.    

7 kartus per 2017-uosius metus policijos ekipažai, net įsijungę švyturėlius skubėjo į Katyčių miestelį, kur gyvena jaunas vyras su savo tėvu. Šioje šeimoje jaunasis katytiškis R.E. yra tikras erzelio ir triukšmo meistras, tad pareigūnų pagalbos nuolat šaukiasi pusamžis jo tėvas. Tiesa, juodu irgi neretai draugiškai kartu girtuokliauja, o kartais pavieniui pašventę kur kaime, susitinka namuose. Tada ir kyla muštynės: jaunasis katytiškis tuoj puola įrodinėti, kad nei langai, nei šaldytuvas jam nėra neįveikiamos kliūtys… Žinia, kliūva ir tėvui, o šis nedelsdamas surenka Bendrojo pagalbos centro telefoną…
 
Vyrai dažniausiai „nuakėjami“ nagais

Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad šeimose nukenčia ne vien moterys – pareigūnams tenka skubėti gelbėti ir vyrų.
PK Veiklos skyriaus viršininkė Jurgita Nausėdienė sako, jog dažniausiai moterys vyrus „paauklėja“ nagais – tai yra bene populiariausias silpnosios lyties atstovių ginklas. Smarkiai sumuštų vyrų nepasitaiko. Atvažiavusiems pareigūnams tokie vyrai rodo akivaizdžius smurto požymius, o jų moterims irgi tenka už tai atsakyti pagal įstatymo raidę.

„Įstatymas visiems vienodas“, – pabrėžia J.Nausėdienė.

Tiesa, tragiškų šeimyninių muštynių Šilutėje nebuvo nuo 2014-ųjų pabaigos, kuomet gruodžio mėnesį M.Jankaus gatvėje esančiame bute su sugyventiniu girtavusi jauna moteris F.S. jį nudūrė. Moteris jau atlieka bausmę įkalinimo įstaigoje.

Skuba įsijungę švyturėlius

Šilutės rajono policijos pareigūnai priskaičiuoja gerą dešimtį tokių „etatinių“ šeimų, kurias yra priversti nuolat prižiūrėti.

„Kiek rimtų nusikaltimų galėtume išaiškinti, kiek prevencinių renginių surengti, ir kiek žmonių kur kas greičiau sulauktų pagalbos, jei ne tokie iškvietimai į nuolat besivaidijančias šeimas. Bet mes į tokius iškvietimus privalome reaguoti ir nuvykti ypač greit, nes niekada nežinome ką pamatysime nuvykę į vietą“, – pasakoja A.Mikalauskas.

Visgi pastarųjų metų skaičiukai rodo, jog smurto šeimose mažėja. „Tad kur tokio teigiamo pokyčio priežastis?“, – klausiame PK viršininko.

Pasak A.Mikalausko, nuo tada, kai 2012-aisiais įsigaliojo Smurto artimoje aplinkoje įstatymas, daugelis rankas, o neretai – ir kojas prieš šeimynykščius kilnoti pamėgusių tautiečių tikrai nemanė, kad tas įstatymas juos realiai palies. Panašiai jie galvojo ir tuomet, kai gal pirmą kartą už tokius poelgius buvo įspėti.

Bet kuomet po antro, ar juo labiau – trečio karto tokie „drąsuoliai“ buvo nubausti realiomis laisvės atėmimo bausmėmis, jie suprato, jog juokai baigėsi. Ir dabar jau retas iš jų rizikuoja kelti ranką prieš artimuosius.

Dar viena priežastis – pernai policijos pradėta įgyvendinti naujovė, kuomet į namus, iš kurių buvo gautas pranešimas apie smurtą, pareigūnai atvyksta ir antrą, ir trečią kartą, nežiūrint į tai, jog prieš tai auka jiems įrodinėjo, esą jokio smurto prieš ją nebuvo. Situacija yra stebima dar kurį laiką, ir tai taip pat nuo atgraso ne vieną smarkuolį nuo mosavimo kumščiais.

Ne paskutinį vaidmenį suvaidina ir viešumas, žiniasklaidos pranešimai apie smurtautojus ir jiems skirtas bausmes.
Žinoma, pagrindinė visų šių ir galybės kitų konfliktų priežastis – alkoholis.

Taigi, situacija savame Šilutės kieme, kaip sakoma, ne mažiau įdomi, nei žymiose šeimose…