Muzikos, dainų ir liūties fiesta Gardame

GARDAMO 1Per šv. Petro ir šv. Povilo atlaidus rengiama Gardamo seniūnijos šventė „Sugužėkim, suskambėkim“ jau dešimtmetį sutraukia būrius dalyvių ir žiūrovų. Šventėje visi atranda sau svarbius akcentus: klebono Antano Gylio aukojamas šv.Mišias, sportines varžybas, savamokslių liaudies muzikantų bei pasakorių pasirodymus, kraštiečių pagerbimą, įvairias pramogas, saviveiklininkų ir garsių atlikėjų koncertus.

Ir praėjusį savaitgalį šventė buvo turtinga renginių, atrakcijų, o bendravimo išsiilgusių žiūrovų neišgąsdino nė liūtis. Valandžiukei išsislapstę nuo liūties seniūnijos pastate, artimiausių namų laiptinėse, o kai kas ir savo namuose, dangui prašviesėjus žiūrovai vėl sugrįžo į šventės vietą ir išklausė visus koncertus iki galo. Šventė prasitęsė valanda ilgiau – iki vidurnakčio.

Šventės laukia kaip Kalėdų

Pasak Žemaičių Naumiesčio etnokultūros centro vadybininkės Linos Balčiauskienės, jau mažiausiai penkeri metai pavienių muzikantų ir pasakorių šventė yra įtraukta į rajono strateginių kultūros renginių sąrašą ir finansuojama Savivaldybės.GARDAMO 2

Šiemet į pagrindinį koncertą susirinko 14 muzikantų bei pasakorių. Daugelis jų Gardame pasirodyti atvyksta nebe pirmą kartą. Gardamiškiai šiltai plojo jau gerai jiems žinomiems muzikantams: šilutiškiams Stasiui Jurgučiui, Algiui Bagušinskui, bliūdsukiškiui Pranui Lomsargiui, rusniškiui Vaclovui Olcvikui.

Savamokslių muzikantų koncertą papuošė pasakorių Virginijos Rukšnaitienės ir Teresės Lorenčienės pasakojimai apie įdomius nutikimus, perteikti senolių išminties perlai.

Po pasirodymo armonikos meistras P.Lomsargis sakė, kad jis Gardamo šventės laukia kaip Kalėdų. Jis džiaugiasi, kad kiekvieną metą šventė gražesnė, atsiranda naujų pasekėjų.

Mūsų rajono muzikantus keitė atvykusieji iš kitur. Klaipėdietis Romualdas Mačernis tapo šventės jauniausiu atlikėju, o keturi muzikantai iš Gargždų, pasivadinę „Sodų bernais“, klausytojus žavėjo savo energija. Vienas iš jų – senolis Alfonsas Rauktys – prisipažino, kad armonika groti išmoko, kai jam sukako 72 metai.

Gardamiškiams koncertavo ir Šilutės kultūros ir pramogų centro choras „Vox Libri“, Žemaičių Naumiesčio moterų ansamblis „Raskila“, kaimiškos muzikos kapela „Žaliakalnis“.

Visi koncertavę šventės dalyviai buvo apdovanoti sprecialiais marškiniais, o praalkę vaišinami kaimiškais skanėstais – sūriu, GARDAMO 4pyragu, namine duona su lašinukais ir gira.

Sveikinimai ir pažadai

Seimo pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis gardamiškiams priminė, jog šiuos metus Seimas yra pavadinęs Šeimos metais.

Todėl jis ir šiame krašte išrinktas LR Seimo narys Remgijus Žemaitaitis, padedami seniūno Tomo Balčyčio, atrinko penkias darnias, rūpestingas šeimas, kurioms įteikė padėkos raštus bei dovanėles. Tokie apdovanojimai šiemet atiteko Ingridai ir Egidijui Girskiams, Gražinai ir Kęstučiui Liukaičiams, Daivai ir Žydrūnui Paulikams, Janinai Vilidienei, Jolantai ir Arūnui Žvirbliams.

Seimo narys savo kalboje užsiminė ir apie savo pomėgį medžioti. Šventės vedėjas Marijus Budraitis tuoj pasigavo šią žinią ir išviliojo pažadą, kad kitais metais R.Žemaitaitis gardamiškiams išvirs žvėrienos sriubą – šiurpą. Nemažiau kaip 40 litrų puodą.
Rajono politikas Saulius Vytuvis gardamiškius sveikino taip, tarsi jis atstovautų Savivaldybės valdžiai, nes šventėje nebuvo nė vieno iš penkių Savivaldybės Tarybos ar Savivaldybės administracijos vadovų.

Gardamo seniūnas T.Balčytis pasidžiaugė, kad kasmet į šventę ateina vis daugiau žmonių, kad jai surengti atsiranda vis naujų pagalbininkų ir rėmėjų. Seniūnas irgi pasveikino ir įteikė padėkos diplomus šeimoms, kurios užaugino ir gražiai išauklėjo GARDAMO 6vaikus: Birutei ir Jonui Šiaudvyčiams, Onai ir Juozapui Kinčiams, Elvyrai Žąsytienei. Iš Gardamo šventės visi Povilai ir Petrai sugrįžo su dovanomis. Juos iš susirinkusios minios sukvietė ir apdovanojo seniūnijos sprecialistė Birutė Pocevičienė.

Nugalėtojų medalius gavo ir trijų krepšinio komandų nariai. Dėl nugalėtojų vardo rungėsi 5 komandos.

Dangaus galių neišsigando

Nors atlaidų metu šventieji buvo pagarbinti, bet tai nepadėjo išvengti dangaus galių pasirodymo. Legendinio „Nerijos“ ansamblio gitaristo ir dainininko Antano Čapo koncertui besibaigiant Gardamą užgriuvo liūtis su žaibų virtine. Daug kas manė, kad vakarinė šventės dalis, kurioje buvo suplanuoti Liepos Mondeikaitės ir grupės „Pikaso“ pasirodymai jau nebeįvyks – nebebus kam žiūrėti koncerto.

Tačiau gardamiškiai parodė savo tvirtą žemaitišką užsispyrimą. Valandžiukei išsislapstė nuo liūties, o dangui prašviesėjus sugrįžo švęsti iki pat vidurnakčio.

Daugiau nuotraukų Facebook albume!