Muzikos ir kūrybos valanda Švėkšnoje prie Kalės tvenkinio

tylioji muzika muzikantaiŠvėkšnoje jau tampa tradicija vasarą simboliškai pasitikti prie vandens, po atviru dangumi klausantis poezijos, prozos ir muzikos.

Vakaras, kai oras, virpantis nuo į tvenkinį besileidžiančių muzikinių akordų, švelniai suskambančių kiekvienoje Kalės tvenkinio bangelėje, abejingų tikrai nepalieka.

Istorinių šaltinių teigimu, Kalės tvenkinys atsirado XVII a., kuomet buvo užtvenkta Švėkšnalė. Kairysis Švėkšnalės intakas tylioji muzika siaudine skulpturaŠalna, prasidėjęs rytiniame Švėkšnos pakraštyje, tekėdamas į šiaurės vakarus, natūralia vaga vingiuoja į Kalės tvenkinį, kuris susidarė užtvenkus upelį ties tiltu kelyje į Žemaičių Naumiestį.

Už tilto, jau parko teritorijoje, Šalnos krantai iškloti akmenimis ir iškasta atšaka į dirbtinį tvenkinį, kurio saloje stovi Dianos skulptūra, toliau pratekėjęs dar vieną mažą dirbtinį tvenkinėlį, vėl grįžta į upelį, kuris įsilieja į Švėkšnalę.

Suprantamas švėkšniškių noras turėti švarų tvenkinį miestelio centre, todėl visais įmanomais būdais jie bando atkreipti dėmesį į kasmet prastėjančio vandens telkinio ekologinę būklę.

Taip jau sutapo, kad penkiasdešimtas tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris 2014“, penktadienį plevenęs Kaune, lyg aidas atskriejo iki pat Švėkšnos. Trečią kartą klausytojai rinkosi paklausyti muzikos ir dviejų švėkšniškių poetinių vakaro skaitymų prie Kalės tvenkinio.

tylioji muzika nuotraukosŠvėkšniškis, „Saulės“ gimnazijos technologijų mokytojas Vaidotas Didžiūnas, projekto „Tyliosios muzikos vakaras“ sumanytojas ir organizatorius, šiais metais koncertuoti pakvietė Šilutės rajono meno mokyklos akordeonininkų kvartetą (vadovė L.Kabanova), Meno mokyklos fortepijono mokytoją metodininkę Žydrę Adomaitienę, Žemaičių Naumiesčio gimnazijos moksleivę, subtilaus vokalo ir balso savininkę Vygailę Vilčiauskaitę, o savo kūrybą skaityti – švėkšniškes Danguolę Jančauskienę ir Violetą Astrauskienę.

Meno mokyklos mokytojai su savo mokiniais sukūrė ypatingą muzikinę atmosferą – tvenkinio vandens paviršiumi sklido saksofono, pianino, akordeonų atliekamos melodijos.

Švėkšniškiai fotografai Danutė Gailiūnienė, Vytautas Marcinkevičius, Stasys Rauktys ir Ignas Didžiūnas parengė fotoekspoziciją – netradicinį tvenkinio pristatymą „Mylėkite mane, kol dar esu“: ant drobės atspausdintomis nuotraukomis pasakojo apie nykstančio Kalės tylioji muzika ziurovaitvenkinio buvusį grožį, jo gyvūniją ir augaliją.

Moksleivių Akvilės, Selmos ir Robertos sukurta dekoracija iš šiaudų – jos surišo baltiškąjį Saulės simbolį – prieš renginį buvo nuplukdyta į tvenkinio vidurį.

Vaidotas neidealizuoja muzikavimo netradicinėje erdvėje, tačiau mano, kad neįprasta atmosfera ir idėja padės atkreipti dėmesį į ekologines problemas, padės jas spręsti, padės kelti bendruomenės kultūrą, didinti užimtumą.

Muzikantai įsitikinę, kad muzikos garsai, atsimušę į vandenį, skamba ypatingai, o toks grojimo būdas įkvepia. Tą jie pajutę koncertuodami pirmąjį kartą.

Šį įkvėpimą junta ir žiūrovai, įsikūrę kitapus Kalės tvenkinio, klausydami muzikos ir poetinio žodžio sintezės.

 Projektas: „Prie Šyšos krantų: Kultūra.”