Mykolinėse – Mykolai, kopūstienių įvairovė ir geriausių ūkininkų pagerbimas

Mykolines 1_pMykolinių šventės Žemaičių Naumiestyje metu, krašto ūkininkai paskelbė, kad jau dabar prasideda naujas ir… sveikas šių metų gyvenimas. Jų nuomone, naujo gyvenimo pradžia yra tada, kai visas derlius jau aruoduose, o šeimynykščiai maitinasi tik šviežiu maistu – tuomet galima švęsti ir šventės gėrybėmis pasidalinti su kitais. 

Šventėje organizuoti devyni bendruomenių ir ūkininkų kiemeliai, kuriuose kunkuliavo kopūstienės katilai. Skaniausios kopūstienės varžytuvės Mykolinėse rengiamos kasmet. Dalyvių kiemeliuose stalai linko nuo kitokių gardumynų, kuriais buvo vaišinami visi, kas tik užsukdavo. Taigi, praėję Grūdų gatvę, Pieno alėją ir Mėsos bei žuvies skverus, visi galėjo įsitikinti, kad metai bus sotūs ir laimingi, nes ir patys jau buvo sotūs.

Šventės metu pagerbti ir du Mykolai, kurie atsiėmė jiems skirtus prizus. Abiejų amžiaus skirtumas didžiulis – apie 60 metų: senolis Mykolas Kerinas jau tradicinis Žemaičių Naumiesčio Mykolinių dalyvis, o vienuolikmetis Mykolas Jucius dar tik pradeda jose lankytis.     

Vyko kraštiečių susitikimas ir ąžuoliuko sodinimas

Mykolines ir rajono ūkininkų šventę Žemaičių Naumiestyje organizavo Žemaičių krašto etnokultūros centras, bendruomenė bei seniūnija, kuriai vadovauja seniūnas Virginijus Stasiulis. Šventės vedėjais tapo centro kultūrinės veiklos vadybininkė Adma Baltutienė ir jos talkininkas iš Laučių Aivaras Matuiza.

Norintiems pamatyti, kaip švenčiamos Žemaičių Naumiesčio Mykolinės ir kaip šventę užbaigia rajono ūkininkai, į šventę reikėjo atvykti nuo pat šeštadienio ryto. Jau 11 val. buvo pradėtos sporto varžybos: Žemaičių Naumiesčio gimnazijos salėje mišrios komandos žaidė tinklinį, krepšinį, susirėmė prie rankų lenkimo stalų.

Po valandos miestelio bibliotekoje įvyko irgi jau tradiciniu tapęs Kraštiečių susitikimas, o dar vėliau, iki sočiosios ūkininkų šventės dalies, vyko programa vaikams. Šilutiškis Julius Katauskas vaikus mokė lipdyti ir žiesti iš molio, Jūratė iš Kauno – gaminti aitvarus.       KOPUSTIENE _7
 
Po 15 valandos visi šventės dalyviai buvo pakviesti stebėti, kaip svarbiausi šventės svečiai sodino ąžuoliuką. Ąžuoliuko sodinimui vadovavo Šilutės savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, jam talkino Žemaičių Naumiesčio seniūnas V.Stasiulis ir šventėje dalyvavusių ūkininkų kiemelių atstovai: iš Pieno alėjos – ūkininkas Kęstutis Kleinauskas, Sodo – miško tako – Birutė Stonkutė, Grūdų gatvės – Juozas Sauspreškis ir Mėsos skvero – Arūnas Juozas Uselis.

Išrinkti 3 kopūstienių virimo nugalėtojai

Pasodinus ąžuoliuką, Savivaldybės vadovų ir svečių delegacija buvo pakviesta į tik pradėjusius veikti ūkininkų ir bendruomenių kiemelius.

Kiemeliuose plušėjusios komandos gyrėsi, kaip yra pasiruošusios priimti svečius, dalijosi verdamų kopūstienių receptais.

Spręsti, kuri kopūstienė taps pačia gardžiausia ir tradiciškiausia, buvo sudaryta kompetentinga komisija.

Komisijos narių sprendimu, trečiąją vietą gardžiausių kopūstienių konkurse užėmė Žemaičių Naumiesčio bendruomenė „Šeimininkai“. Kitais laimėtojais tapo politikus atstovaujančios komandos: antroji vieta buvo skirta Savivaldybės administracijos direktoriaus Sigito Šepučio vadovaujamai socialdemokratų komandai, o varžybas nugalėjo „Tikrojo mero komandos“ kopūstienės virėjai. Beje, kopūstienę virė ne pats meras V.Laurinaitis, bet jo bičiulis iš Rusnės Algimantas Svitkinas su žmona Birute.

Rajono pieno gamintojų kiemelyje svečių komandai teko sumušti sviestą, tam buvo paruošti keli sviesto muštuvai. Pasak meistrės Birutės Kleinauskienės, į sviestmušius buvo supilta 30 litrų grietinės, iš kurios sumušta apie 15 kilogramų sviesto. Šviežiu sviestu užtepta duona buvo vaišinami visi, kas tik užėjo į pienininkų kiemelį.

Šventės dalyviams vertėjo užsukti ir į Žemaičių Naumiesčio bendruomenės „Šeimininkai“ kiemelį. Jame bendruomenės pirmininkės Rasos Trakšelienės vadovaujama komanda virė kopūstienę, anot naumiestiškių, šiame kiemelyje netrūko ir šonkauliukų. Savivaldybės politikas, degutiškis Antanas Kubaitis čia pat dalijo virtas bulves, kurias siūlė valgyti su kastiniu. Aplankiusiems Grūdų gatvės šeimininko J.Sauspreškio kiemelį svečiams buvo siūloma paskanauti šių metų juodųjų serbentų vyno ar midaus.

Šventę papuošė nemažas būrelis piemenėlių, kuriems vadovavo Nijolė Stanelienė. Vaikai organizavo kaimiškas žaidynes, kuriose netrūko išradingų rungčių.

Buvo daug apdovanotųjų

KOPUSTIENE _11Jau temstant, kai šventės dalyviai išklausė pusę Žilvino Žvagulio ir Irenos Starošaitės koncerto, įvyko geriausių rajono ūkininkų apdovanojimai. Į Mykolinių šventę atvykusi Žemės ūkio ministro Giedriaus Surplio patarėja Vitalija Jankauskaitė – Milčiuvienė, kartu su Seimo nariu Alfredu Stasiu Nausėda, apdovanojo „Metų ūkio 2018“ konkurso nugalėtojus.

„Šilutės naujienos“ jau rašė, kad III vieta atiteko Linai ir Arūnui Šedžiams, Žemaičių Naumiesčio seniūnijos Žalpių kaimo ūkininkams; II vieta Solveigai ir Linui Kairiams iš Galzdonų kaimo, Usėnų seniūnijos, o I vieta Gardamo seniūnijos Užlaukės kaimo ūkininkams Gražinai ir Juozui Kiudžiams.

Ūkininkams, kurie dalyvavo „Metų ūkio“ konkurse, už mūsų krašto puoselėjimą, buvo įteiktos knygos „Viliojantis Šilutės kraštas“. V.Jankauskaitė – Milčiuvienė jomis apdovanojo Tomą Kazlauską; Vidą ir Joną Kundrotus iš Tarvydų kaimo, Juknaičių seniūnijos’ Virginiją ir Joną Macijauskus iš Šyšgirių kaimo, Kintų seniūnijos; Snieguolę ir Gediminą Radvinskus – Rusnės seniūnijos ūkininkus ir Astą bei Remigijų Marozus iš Laučių kaimo, Šilutės seniūnijos.

Žemaičių Naumiesčio seniūnas V.Stasiulis apdovanojo Šimtmečio sodybos šeimininką Zigmantą Sirtautą.

Po apdovanojimų šventėje toliau koncertavo Žvaguliai, vėliau juos keitė populiariosios muzikos grupė „Arka“, o jaunimas iki 23 valandos dūko diskotekoje.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ feisbuke.