Nacionalinį diktantą rašė pusšimtis Šilutės rajono gyventojų

nacionalinis diktantas_KintuosePenktadienį dešimtąjį kartą Lietuvos gyventojai gimtinėje ir užsienyje sėdo rašyti Nacionalinį diktantą. Šį kartą dalyvių skaičius buvo rekordinis -daugiau kaip 20 tūkstančių.

Alvydo Šlepiko tekstą „Bedugnė“ Nacionaliniame diktante rašė ir 51 Šilutės rajono gyventojas.

Dalyviai varžėsi keliose kategorijose

Šiemet, kaip ir pernai, diktanto finalo dalyviai varžėsi raštingiausio mokinio, raštingiausio suaugusiojo bei raštingiausio užsienio lietuvio kategorijose. Geriausiai parašę diktantą pirmojo turo dalyviai dalyvaus antrajame Nacionalinio diktanto ture, kuris vyks balandžio antrąjį savaitgalį. Finalą tiesiogiai transliuos LRT Kultūros kanalas.

Skelbiama, kad šiemet rašyti diktantą užsiregistravo 300 mokyklų, 20 tūkst. mokinių, per 10 lituanistinių mokyklų užsienyje, taip pat daugiau kaip 70 įmonių ir įstaigų.

Tradiciškai diktantą buvo galima rašyti bibliotekose, savivaldybių salėse, diktantą buvo kviečiama rašyti ir įmonėse.

Švietimo ir mokslo ministerija yra įsteigusi prizus raštingiausiems šalies mokiniams, o aktyviausiai Nacionaliniame diktante dalyvavusiai mokyklos bendruomenei skirs prizą – kelionę. Taip pat ministerija apdovanos penkis mažiausiai klaidų diktante padariusius mokinius, kurie mokosi užsienyje, pakviesdama juos į Lietuvą dalyvauti savaitės trukmės edukacinėje programoje.

„Nacionalinio diktanto rašymas nėra vien tik gimtosios kalbos gramatikos žinių patikra. Tai – mūsų bendrystės puoselėjimas, kurį kuriame per kalbą. Kasmet vis didėjantis Nacionalinį diktantą rašančiųjų būrys įrodo, kad meilė gimtajai kalbai mus vienija.

Tad šįmet dar aktyviau kvieskime ne tik savo draugus, artimuosius, kaimynus, bet ir kolegas, susibūrusius draugėn, rašyti Nacionalinį diktantą“, – ragino prie akcijos prisidėjusios AB „Lietuvos paštas“ generalinė direktorė Lina Minderienė.

Rašė bibliotekų filialuosenacionalinis diktantas_Siluteje

Jau trečius metus Šilutės rajono nacionalinį diktantą imasi organizuoti Šilutės r. F.Bajoraičio viešoji biblioteka. Bibliotekininkų žiniomis, diktantą viešojoje bibliotekoje ir jos filialuose mūsų rajone rašė 51 lietuvių kalbos mylėtojas iš Šilutės, Kintų, Juknaičių, Pašyšių ir Žemaičių Naumiesčio.

Šilutėje diktantą rašė 11 žmonių, tarp kurių buvo 4 moksleiviai iš Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos, Savivaldybės administracijos atstovė, bibliotekininkai.

Kintų filiale diktantą rašė 27 žmonės: 2 Kintų pagrindinės mokyklos aštuntokai, 23 10-12 klasių mokiniai, 1 studentė, atliekanti praktiką mokykloje), 1 seniūnijos specialistė. Dar 2 mokiniai ir lietuvių kalbos mokytoja diktantą rašė tik savo išbandymui, jie savo rašinio vertinimo komisijai nepateikė.

Pašyšių viešosios bibliotekos filiale diktantą rašė 3 žmonės, dar po 5 – Juknaičių ir Žemaičių Naumiesčio filialuose.
„Visi sakė, kad  diktantas buvo gana sunkus“, – šilutiškių įspūdžius perteikė Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus vedėja Sandra Jablonskienė.

Tekste buvo rečiau vartojamų žodžių, pavyzdžiui: snyguriuoti, šitiekos metų, virš grasios juodumos, mąsliose akyse. Gana sunki buvo skyryba – kadangi dabar galimi įvairūs skyrybos variantai, tai diktanto rašytojai dažnai abejojo, kur dėti kablelius.

Dažnai diktanto dalyviai paslysta ir skirdami tiesioginę kalbą – ją išskirti kabutėmis ar dvitaškiu ir brūkšniu?

Šiemet bibliotekininkai tikėjosi didesnio entuziastų skaičiaus, tačiau diktantą rašė mažiau žmonių negu pernai. Jie svarstė, kad galbūt koją pakišo pakeistas diktanto rašymo laikas. Anksčiau diktantas būdavo rašomas šeštadienį, o šiemet pirmą kartą diktantas surengtas penktadienį (darbo dieną), tad dauguma rajono gyventojų buvo darbuose, mokyklose.