Nacionaliniame diktante visi padarė klaidų

P2230002Delfi.lt praneša, kad suaugusieji daug raštingesni už moksleivius.

Tokią išvadą padarė Nacionalinio diktanto darbus tikrinę lituanistai. Tarp maždaug 3000 diktanto rašytojų neatsirado nė vieno, kuris Vytauto V. Landsbergio tekstą „Senelio laiškas“ būtų parašęs be klaidų.

Klaidų privėlė visi

„Į diktantą susirinko pakankamai raštingi žmonės. Pastebėjome, kad suaugę žmonės daug raštingesni nei moksleiviai. Mokinių raštingumas – jau valstybinė problema”, – sakė vertinimo komisijos pirmininkė Aldona Šventickienė.

Lituanistai atrinko apie 80 žmonių, kurie balandžio viduryje Nacionalinio diktanto finale rungsis dėl raštingiausio lietuvio titulo. Su jais organizatoriai susisieks asmeniškai. Tarp finalistų daugiausia suaugusiųjų. Šįmet į finalą pateko 10 užsienyje diktantą rašiusių lietuvių.

Į geriausių 80-uką atrinkti ne daugiau kaip keturias klaidas padarę žmonės.

Žmogaus, kuris nebūtų padaręs nė vienos klaidos, šįmet neatsirado. Vieną klaidą įvėlė penki asmenys.

Sunkiausi žodžiai

Daugiausia žmonės klydo skyryboje – kableliu neskyrė šalutinio sakinio (pavyzdžiui, „Jis net nežino, kad paukštis jau nukrito“).

Lituanistai atkreipė dėmesį, kad žmonės pakankamai gerai skyrė išplėstines aplinkybes.

Rašyboje dažniausiai klysta rašant „nižte nyžta“ (nyžta rašytas su i trumpąja).

Nelengvai sekėsi rašyti žodžius teliūškuojančiais (rašė u) bei naščiai (dalis ant a dėjo nosinę, rašė s).

Dalis klydo rašydami žodį nuodegos – rašė ė.

Tačiau pakankamai daug taisyklingai rašė gana retai vartojamą žodį „trūnėsiai“.

Kadangi V. V. Landsbergio kurtas diktantas rašytas ne pirmą kartą, šįsyk geriau sekėsi parašyti autoriaus pavardę. Ankstesniais metais žmonės V. V. Landsbergio pavardėje padarydavo ir po tris klaidas.

Daugiausia klaidų rašiusieji privėlė sakinyje „Prakaitas žliaugia vyrų kaktomis, kuomet į statų pylimą tenka tempti naščius su teliūškuojančiais dervos kibirais“.

Diktanto tikrintojai aptiko ir gana kvailų ar juokingų klaidų: atsirado tokių, kurie vietoje žodžio kėblina rašė kėglina ar kirbina.

A. Šventickienės teigimu, diktantas buvo maždaug 10 klasės moksleivių lygio: skyryba nesudėtinga, tačiau yra sudėtingesnių rašybos atvejų.